Dijital dünyanıza yeni bir perspektif kazandıracak belgeseller

İlginç bir belgesel, izleyicisinin dünya hakkındaki görüşlerini derinleştirip hayata bakışını tamamen değiştirebilir. Sizler için hazırladığımız bu belgesel listesinde neler bulacaksınız: Birbirinden farklı bakış açıları, tartışmaya açık fikirler, hatta ve hatta çelişen düşünceler. Kişisel gelişim ve eğitime katkıda bulunan en güzel seçeneklerden biri olan bu belgeseller, umuyoruz ki sizlere de ilham verecek.

1)   The age of big data

The age of big data sizlere astronomi, reklam, finansal piyasa, tıp, suç tespiti alanlarındaki büyük sırları ve “veri madenciliği” ile ilgili tüm uygulamaları sunuyor. Belgeselde bizleri neler bekliyor diye soracak olursanız; geliştirilen modeller sayesinde, Los Angeles’taki polislerin olası suç mahallerini 24 saat önceden tahmin edebilmesi, araştırmacıların artçı depremleri öngörmesi, hatta geliştirilen modeller sayesinde insan davranışlarının bile bilinebilmesi.

theageof

2) Resonance: Beings of frequence

resonance

80’lerin ortalarında, dünya nüfusunun %3’ünden azı cep telefonu kullanıyordu, günümüze gelirsek herkes kullanıyor. Nasıl bir radyasyon denizinde yaşadığımızın farkında değiliz. Sağlığımız açısından oluşturduğu tehlikeleri bilirsek, önlem almak için de bir şansımız olur. Resonance: Beings of frequence sizleri gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyor.

 3) Life in a day

lifein

Dünya üzerinde bir günü gösteren ve habersiz çekimlerden oluşan bu belgesel, bizlerden binlerce kilometre uzakta olan ama düşündüğümüzden fazla benzediğimiz insanların hayatlarından kesitler sunuyor. Belgeselle ilgili ilginç bir nokta da yer bilgisi olmaması. Bir yandan kişilerle özdeşleşirken diğer yandan hangi ülke olduğunu tahmin etmeye çalışacaksınız.

4)  Networked society: On the brink

net

Sizleri “bağlanabilirlik” kavramıyla tanıştıran ve bu kavramın dünü, bugünü ve geleceğini yansıtan belgesel birçok çarpıcı ismi de konuk ediyor: Wired UK genel yayın yönetmeni David Rowan, Flickr’ın kurucusu Caterina Fake, Soundcloud kurucu ortağı Eric Wahlforss ve daha fazlası. Teknolojinin getirdiği imkanlar, sınırların kalkması, yaratıcılık ve günümüzün “ruhsuzlaşan” toplumu belgeselde tartışılan konuların başında geliyor.

5)  Download: The true story of the internet

Download: The true story of the internet hepimizin hayatında radikal değişikler yaratan teknolojik, kültürel, ticari ve sosyal bir devrim yarattı. Televizyonda ilk kez bu devrimin nasıl gerçekleştiğini, devrimi gerçekleştirenlerin bizzat kendilerinden dinledik.

down

“Ufkumu açmak ya da kendimi geliştirmek için başka neler izleyebilirim?” diyorsanız “hayata bakış açınızı değiştiren filmler” yazımızı okumadan geçmeyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!