Dijital detoks: İnternete ara vermek istediğinizde yapabileceğiniz 25 eğlenceli aktivite

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte hepimiz bilgisayar ya da telefon ekranlarımıza bakarak daha çok zaman geçirir olduk. Her ne kadar  hayatımıza getirdikleri kolaylıklar ve yararlar sayısız olsa da arada bir internete ara verip dijital detoks yapmakta ve kendimize gün içinde yeterli vakit ayırmamızda yarar var.

İşte teknolojiden ve önümüzdeki ekranlardan ara verip dijital detoks yapmak istediğinizde yapabileceğiniz 25 eğlenceli ve dinlendirici aktivite:

1. Yürüyüşe çıkmak

Parkta veya evinizin çevresinde yapacağınız bir yürüyüş temiz havanın yardımıyla enerjinizi yükselterek kendinizi iyi hissetmenize ve düşüncelerinizi toplamanıza yardımcı olur.

2. Yemek yapmak

Sevdiğiniz bir yemeği pişirmek veya enfes kurabiyelerle kendinizi ödüllendirmek internete ara verdiğiniz zaman yapılabilecek en keyifli şeylerden biri.

3. Dergi okumak

Sosyal medyada takılıp kalmak yerine favori derginizin son sayısını alıp ilgi duyduğunuz alandaki son gelişmeleri bu şekilde takip edebilirsiniz. 

4. Güzel bir kitaba başlamak

Dijital detoksunuz sırasında birkaç saatliğine bir kitapta kaybolmak ve hayal dünyanızın kontrolü ele almasına izin vermek hem sizin hem de beyniniz için harika bir kaçış yolu.

5. Çekmece ve dolapları düzenlemek

Bir süredir sizi rahatsız eden o dağınık dolabı/çekmeceyi düzenlemenin tam zamanı! İşiniz bittikten sonra hissedeceğiniz tatminlik duygusu da işin bonusu.

6. Telefonda birini aramak

İnternete gerek duymadan sevdiklerinizle iletişime geçmenin başka bir yolu.

7. Uyumak

Yoğun iş ve okul hayatı arasında kesintisiz bir uyku çekmek çoğu insanın hayali. Boş vakitlerinizde internette zaman geçirmek yerine beyninize ve vücudunuza bir iyilik yapıp uyuyarak dinlenmeyi deneyebilirsiniz.

8. Yatak odasını organize etmek

Dinlenmek istediğimiz zaman akla ilk gelen yer yatak odası oluyor genellikle. Telefon ve bilgisayarınızdan uzak kalmak istediğiniz bu zamanı odanızı yeniden düzenlemek ve temizlemek için avantajınıza kullanın.

9. Banyoyu organize etmek

Çevrimdışı kalmaya karar verdiğiniz bu zamanı kullanmadığınız saç ve vücut ürünlerinden veya zamanı dolmuş ilaç ve makyaj malzemelerinden kurtulmak için bir fırsata çevirin.

10. DIY (Evde küçük projeler yapmak)

Uzun zamandır yapmayı istediğiniz ama bir türlü zaman bulamadığınız projeleri hayata geçirmenin ve yaratıcılığınızı konuşturmanın tam zamanı! 

11. Lagom tarzına ve kültürüne göre hayatınıza şekil vermek

Lagom İsveçlilerin dengeli yaşam sanatına verdikleri ad. Bu tarzın bütün amacı günlük hayatta denge bulmakla ilgili. Bu tarzın odağı “ne çok az ne çok fazla” ilkesine dayalı. Bu hayat stili hakkında daha fazla öğrenerek internette gereğinden fazla zaman geçirme alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz.

12. Evdeki kağıt yığıntısından kurtulmak

Ne kadar organize olursanız olun, mutlaka evinizin bir köşesinde birikmiş ve her gördüğünüzde sinirinizi bozan bir kağıt yığını vardır. Kendinize ayırdığınız zamanı bu dağınıklıktan kurtulmak için kullanabilirsiniz. 

13. Ev içinde bir geri dönüşüm sistemi başlatmak

Bir üst maddede belirtmiş olduğumuz kağıt yığınından kurtulurken neden bir de eviniz için geri dönüşüm sistemi başlatmayasınız ki? Teknoloji detoksu yaptığınız bu arada hem evinizin hem de doğanın temiz kalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

14. Bitki ekmek

Evinizde ekeceğiniz bitkiler hem elinizi hem de aklınızı meşgul ederken aynı zamanda evinizdeki havayı da temizleyerek size birçok avantaj sağlayabilir.

15. Mutfak alışverişine çıkmak

Çevrimdışı geçirdiğiniz bu zamanı haftalık mutfak alışverişinizi yaparak geçirebilirsiniz. Böylece bir dahaki sefer mutfağa girdiğinizde bütün malzemeleri elinizin altında bulabilirsiniz.

16. Bir şeyler boyamak

Henüz boyama kitaplarının trendine kendinizi kaptırmadıysanız şimdi tam zamanı olabilir. Wi-Fi gerektirmeyen bu eğlenceli aktivite yaratıcılığınızı çalıştırırken aynı zamanda stres atmanıza da yardımcı oluyor.

17. Mektup yazmak

Uzaktaki bir arkadaşınız ya da akrabanızla internet aracılığıyla görüşmek yerine eski usül bir mektup yazarak da iletişim kurabilirsiniz.

18. Spor yapmak

Bilgisayar ve telefonunuzdan uzak geçireceğiniz bu birkaç saatte yapabileceğiniz egzersizlerle hem fiziksel hem de mental sağlığınıza yoğunlaşabilirsiniz.

19. Günlük tutmak

Günlük tutmak dinlenmenin ve kendinizle zaman geçirmenin en basit ve zahmetsiz yollarından biri. Teknoloji gerektirmeyen bu iş için tek ihtiyacınız kalem ve defter.

20. Kileri ya da mutfak dolaplarını temizlemek

Dolap ve kiler temizlemek her ne kadar çoğu insan için pek eğlenceli olmasa da yemeyi unuttuğunuz ve son kullanma tarihi geçmiş bir sürü yemek bulma ihtimaliniz oldukça yüksek.

21. Sevdiğiniz bir filmi tekrar izlemek

Her ne kadar neredeyse istediğimiz her filmi birkaç dakika içinde bilgisayarımıza ya da tabletimize indirmek daha pratik gelse de, e-mail ve diğer sosyal medya bildirimleri arasında dikkatimiz dağılmadan sevdiğimiz bir filmin CD’sini izlemek çok daha eğlenceli bir deneyim haline gelebilir.

22. Giyilmeyen kıyafetleri keserek bambaşka şeyler elde etmek

Eski kot pantalonları ve tişörtleri kesmek hem eğlenceli hem de çok kolay! Yaratıcılığınızı kullanarak hiç para harcamadan kendinize yepyeni kıyafetler yapabilirsiniz.

23. Evde ulaşılması zor yerlerin tozunu almak

Normalde temizlemediğiniz ve bir süredir kendi haline bıraktığınız dolap tepeleri veya tavan araları gibi yerlerin tozunu alarak internetsiz geçireceğiniz zamanı avantajınıza kullanabilirsiniz.

24. Kitaplığınızı düzenlemek

Kitaplarınızı yazar ya da kapak renklerine göre sıralamak eğlenceli zaman geçirmenize yardım edebilir.

25. Bir kurum veya etkinlikte gönüllü olmak

Lokal bir hayvan barınağında ya da farklı yerel kurumlarda haftada birkaç saatliğine gönüllü olmak hem internete ara vermenize hem de şehriniz için güzel bir şeyler yapmanıza yardımcı olur.

 

Kaynaklar:
Apartmenttherapy
Pcmag

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!