Diğer şehirlerden önce görmeniz gereken 15 Avrupa şehri

Dünya genelinde Avrupa, en popüler tatil rotaları listesinde 2. sırada yer alıyor. Bu da demek oluyor ki; gidilen en yaygın şehirler Paris, Londra, Roma hatta sıradan olmayanlar için Kopenhag. Peki, Kıbrıs’taki Paphos ya da Litvanya’daki Riga’yı gezi rotanıza eklemeyi düşündünüz mü? Büyük ihtimalle cevabınız hayır.

Birçok deneyimli gezginin de bize katılacağı gibi, görmeniz gerektiğini düşündüğünüz turistik şehirleri gezerken hayallerinizdeki Avrupa’yı kaçırıyorsunuz. İşte bu yazımızla Avrupa seyahatine bakış açınızı değiştirmeye çalışacağız ve turistik açıdan ücra kalan 15 Avrupa şehrini sizlere tanıtarak ufkunuzu genişleteceğiz.

1. Utrecht, Hollanda

Hollanda’ya gidenlerin ilk tercihi her ne kadar Amsterdam olsa da, genç nüfusun fazla olduğu, kanal boyunca uzanan ve büyüleyici tarihiyle her yaş grubuna hitap eden Utrecht görülmeye değer.

utrecht

2. Edinburgh, İngiltere

İngiltere denildiğinde otomatik olarak Londra çağrışımı oluşsa da İskoçya’nın başkenti Edinburgh, kalesiyle ve yeşilliğiyle sizlere gelişim ve eğlence sunmayı garantiliyor.


edinburgh

3. Siena, İtalya

İtalya tatili başkent Roma’yı görmeden tamamlanmış sayılmaz” lafından sıkılanlar, yeni ve ferah bir yer arayışınız devam ediyorsa Siena tam size göre. Floransa yakınındaki en büyük ikinci şehir olma özelliği taşıyan Siena, alışveriş merkezi olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Her gün müzeden müzeye gezmekten sıkılanlar için de ideal rota: Siena.

siena

4. Marsilya, Fransa

Marsilya her ne kadar en çok ziyaret edilen ve en büyük ikinci şehir olsa da, şov yıldızının Paris olduğu su götürmez bir gerçek. Liman şehri olmasının getirdiği avantajla, deniz ürünleri sevenler için güzel bir alternatif sunuyor. Fransız kimliğinin şehrin öncülerinin getirdiği Yunan kültürüyle harmonisi şehri eşsizleştiren bir diğer özellik.

marsilya

5. Maribor, Slovenya

Slovenya denilince akla Ljubljana gelse de, Slovenya kaçamağınıza Maribor’u mutlaka eklemelisiniz. Maribor, harika mimarisi, dünyanın en büyük üzüm asması, Fontana Terme Maribor gibi daha birçok spa merkezi ile dikkatleri çekiyor.

maribor

6. Bibury, İngiltere

Doğayla iç içe olmak ve rahatlamak isteyenler Bibury’ye bir hafta sonu planı yapabilir. Binlerce restoran ya da turistik aktivitelere boğulmadan sanat eserlerinde kaybolmak ve birçok sanatçının tablolarını inceleme fırsatını yakalamak istiyorsanız, Bibury keşfedilmeyi bekliyor.

bibury

7. Palmanova, İtalya

Resimden de göreceğiniz üzere, Palmanova altıgen şeklinde tasarlanmış. Nedenini merak edenlere hemen açıklayalım; ünlü katedral Duomo Digale’yi de içinde barındıran şehir meydanı Grand Piazza’ya çıkabilmek için. 1590’li yılların başından itibaren tahkimli bölge olan Palmanova’nın tarihi bir çekiciliğe sahip olmasının yanı sıra Ortaçağa özgü bir cazibesi de var.

palmanova

8. Ronda, İspanya

Aşırı üretim ve yüksek oranda turist faktörlerinden zarar görmemesindeki en etkili faktör gösterişsiz, köyvari güzelliği olan Ronda sizler için güzel bir tercih olabilir. Resimde gördüğünüz geçit gezilip görülecek yerlerin başında geliyor.

ronda

9. Tallinn, Estonya

Diğer Avrupa şehirleriyle karşılaştırırsak, Estonya’da turizm hala yeterince aktif değil. 1997 yılında UNESCO tarafından “dünya mirası sit alanı” listesine eklenen sadece kendini korumakla kalmadı, müthiş bir gelişme kaydetti. Geleneksel Estonya mutfağını tadabileceğiniz restoranlar, şehrin tarihi tarafında bulunuyor. Kumu Sanat Müzesi ve Seaplane Limanı da görülmeden geçmemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

tallinn

10. Muhu Adası, Estonya

Turistlerin faaliyet alanına henüz girmemiş olan Muhu Adası, yaşam tarzı ve gelenekleri koruma yönünden Estonya’nın genelinden biraz ayrılıyor. Çiftlik binaları ve müzeler görülmesi gereken yerler arasında öncelik taşıyanlar. Eğer yazın gitmeyi planlıyorsanız, yaz ortasına denk getirmeye çalışmak isteyebilirsiniz; çünkü oldukça keyifli bir caz festivali düzenleniyor.

muhu

11. Lodz, Polonya

Polonya’nın en büyük şehirlerinden olan, ancak Varşova’nın gölgesinde kalmaktan kurtulamamış Lodz büyüleyici tarihi ile dikkat çekiyor. 2.Dünya Savaşı ve şehrin dört bir yanındaki Yahudi mahalleleri ile tarihi bir gezi planlayanların mutlaka görmesi gereken bir şehir olarak listemize ekliyoruz.

lodz

12. East Anglia, İngiltere

Turistler tarafından kuşatılmamış bir yer arıyorsanız, adresiniz İngiltere’nin doğu tarafı olmalı. İngiltere’nin genel özelliklerine uymayan sahil kasabası hayat tarzı nedeniyle pek bilinmeyen bölge, dönemsel festivalleri ve konserleriyle dikkat çekiyor.

east anglia

13. Formentera, İspanya

Balearic Adaları’nda yer alan ve Avrupa’nın farklı yerlerinden turist akımına uğrayan Formentera, tatil anlayışı deniz-kum-güneş olanlara kapılarını açıyor. Birçok çıplaklar plajının da bulunduğu Formentera, sakin ve güvenli yapısını hiç bozmuyor.

formentera

14. Lewis Adası, İskoçya

Günümüz İskoçyası’nda bulunabilecek en geleneksel İskoç kültürünü Lewis Adası’nda bulabilirsiniz. Mimarisi ve kültürel gelenek görenekleriyle bilinen Lewis, çeşitli hayvan ve bitki örtüsüyle de tanınıyor ve koruma altına alınmış durumda. Görülmesi gerekenler listesinin başında Antik Calanish Taşları ve antik kalıntılar, Gearannan Köyü, St. Columba Şapel’i geliyor.

lewis

15. Turku, Finlandiya

Kış tatili sezonunda sunduğu imkanların dışında, diğer mevsimlerde ziyaret etmeyi düşünenleri de eğlendiren Turku, gezmeye değer bir şehir olarak listemizde yer alıyor. Peki, Turku’da neler yapabilirsiniz? Birçok müzeye ev sahipliği yapan şehir ayrıca 2 tane de müzik festivalini bünyesinde barındırıyor. Turku Müzik Festivali ve Ruisrock’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yazları Paavo Nurmi Maratonu da düzenlenen etkinliklerden bir diğeri.

turku

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!