Detoksun en güzel ve en basit içeceği: Su

Yaz ayları geliyorum derken sağlıklı bir cilt, temiz bağırsaklar, hızlı çalışan bir metabolizma ya da sapasağlam kemiklere sahip olmayı kim istemez ki?

Aslında bu saydıklarımızın hepsi için günlük su tüketimimize dikkat etmemiz yeterli. İşte nedenleri ile birlikte suyun vücudumuzda oluşturduğu 6 harika etki :

1. Hızlı ve temiz bir kan dolaşımı

Kanımızın %80’i ve kemiklerimizin %50’si sudan oluşmaktadır. Bu demek oluyor ki vücuttaki kan dolaşımının sekteye uğramaması ve eklem hareketlerinin devamlılığı için yeterli hidrasyonu sağlamak gerekir. Özellikle yaş ilerledikçe damar yapısının bozulması ve eklem hareketlerinin kısıtlanması sorunları baş gösterdiğinden yeterli günlük su tüketimi alışkanlığı genç yaşlarda oturtulmalıdır.

Detoksun en güzel ve en basit içeceği: Su

2. Toksin eliminasyonu

Detoks kelimesini ya da uygulamalarını çoğumuz sıkça duyar olduk. Peki ya en etkili detoks besinini nedir dediğimizde kimlerin aklına basit olarak “su” geliyor?

Aslında tüm hücrelere, dokulara, lenflere ve bağırsak-böbrek gibi vücudumuzdaki toksinleri atmamızı sağlayan organlara en kolay ulaşan besin maddesi sudur.

Hem oldukça ekonomik olan hem de kolay bulunabilen su, aslında detoks için aradığınız o mucize besinin ta kendisidir. Tüm bunları göz önünde bulundurup yeterli su tüketimini sağladığınızda vücudunuz  toksinleri barındıramayacaktır.

3. Kuvvetli bağ dokular

Eklem ve bağ dokular yeterli sıvı olamadığında birbirlerine sürtünerek aşınma meydana getirebilirler. Hareket esnasında sakatlanmaya kadar gidebilen bu aşınmalara maruz kalmak istemiyorsanız tükettiğiniz su miktarını kontrol etmelisiniz.

4. Sağlıklı bir sindirim sistemi

Kalın bağırsaklarımızda, yediğimiz besin maddelerinin faydalı kısımları geri emilir, kana karışır ve işe yaramaz kısımları ise atılmak amacıyla birikir. Bu atıkların dışarıya atılabilmesi ancak su yardımıyla yumuşaması sayesinde gerçekleşir. Yani bağırsaklarımızda sürekli belirli bir miktar su bulunmalıdır ki sağlıklı bir emilim ve boşaltım metabolizmamız aksamadan devam etsin.

5. Aksamayan sinir iletimi

Gün içinde yaşanan ani baş ağrıları, kas kasılmaları, kramplar, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarınıza yeterli su tüketmenin çare olduğunu biliyor muydunuz?

Sinir sistemi; sinir hücrelerinin yaptığı sinaptik bağlantılar sayesinde sağlanır. Bu sinaptik bağlantıların sağlam olabilmesi ancak o bölgedeki hücrelerin yeterli hidrasyon sağlanmış ortamda çalışmaları sayesinde olmaktadır.

Detoksun en güzel ve en basit içeceği: Su

6. Işıl ışıl bir cilt için

Biz yaş aldıkça cildimizin elastikiyeti azalmaktadır. Kozmetik ürünler dışarıdan ne kadar desteklese de cilt tabakaları içeriden yeteri kadar nemlenmedikçe yıpranma olasılıkları artar, cilt hücreleri yenilenme hızını kaybeder ve görevlerini yapamaz. Bu nedenle dışarıdan yaptığımız etki kadar cildimizi içeriden de beslemek ve su tüketimimize özen göstermek gerekmektedir.

Beslenme nasıl kişiye özgü ise tükettiğimiz su miktarı da aynen öyledir. Bunun için eski bilgi olan “Günde 8 bardak ya da en az 2 litre su tüketin” yerine; “Herkes kilogramı başına 30-35 ml su tüketimini sağlamalıdır” uyarısı çok daha doğru olacaktır. 

Tüm bunları biliyor ancak yeterli su tüketimini sağlayamıyorum diyorsanız…
  • Şişe kullanmaya ve tükettiğiniz su miktarını şişe ile takip etmeye,
  • Su şişenizi göz önünde bulundurmaya,
  • Aromasını sevdiğiniz meyveleri suyunuza ekleyerek tüketmeyi denemeye,
  • Unutuyorsanız telefonunuza hatırlatıcı uygulamalar indirmeye ya da çalışma masanıza post-it kartlar yapıştırmaya özen gösterin.

 

İlginizi çekebilir: Yaz öncesi metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam