Derin sohbetler etmek hayatta daha mutlu olmanızı sağlıyor

Bazı günler vardır, derin mevzulara girilir, önemli konuşmalar yapılır. En son ne zaman böyle bir konuşma yaptınız? Bu akşam böyle bir konuşma yapmak ister misiniz? Yeni bir araştırmaya göre sohbetleriniz koyulaştıkça, hayattan aldığınız tatmin artıyor.

Derin sohbetler etmek hayatta daha mutlu olmanızı sağlıyor

Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre mutlu insanlar yüzde 25 oranında daha az süre yalnız vakit geçiriyor ve yüzde 70 daha fazla sohbet ediyor. Ancak bu araştırma 2010 yılında yapılmıştı ve sadece 79 üniversite öğrencisiyle yapılan görüşmelere dayanıyordu. Araştırmacılar bu sonuçları tekrar ölçümlemek istedi ve toplamda 486 kişinin üzerine dinleme cihazları yerleştirildi. Farklı gruplardan gelen bu kişilerin üzerindeki dinleme aleti, kişinin haberi olmadığı bir anda 30 saniyelik veya 12,5 dakikalık dinlemeler gerçekleştirdi. İşte araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar:

Önemli konuşmalar herhangi bir konu üzerine olabilir

Araştırma kapsamında uzmanlar dinledikleri kayıtlardan gerçekçi, anlamlı bir bilgi akışının yolduğu önemli konuşmaların herhangi bir konu başlığı üzerine gerçekleşebildiğini belirtiyor.

Başkalarıyla daha fazla vakit geçiren insanlar daha mutlu oluyor

Arkadaşlarınızdan gelen bir daveti reddetmeyi düşündüğünüzde, aklınıza bunu getirin. Başkalarıyla daha fazla vakit geçiren insanlar daha mutlu oluyor. Üstelik bu, içine kapanık kişiler için bile geçerli. İlk bakışta dışa dönük kişilerin sosyalleşmekten daha fazla keyif aldığını düşünebilirsiniz. Ancak araştırmanın başındaki isimlerden Dr. Anne Milek, karakter özelliklerinden bağımsız olarak sosyalleşmenin herkesi daha mutlu bireyler haline getirdiğini söylüyor.

Derin sohbetler hayattan daha fazla tatmin olmanızı sağlıyor

Başkalarıyla ne konuştuğunuz veya nasıl konuştuğunuz değil, bu konuşmaların derinliği de mutluluğunuzu etkiliyor. Yine karakter tipinden bağımsız olarak, daha derin sohbetler insanları daha mutlu ediyor ve hayatta daha fazla tatmin duymalarını sağlıyor.

Derin sohbetler etmek hayatta daha mutlu olmanızı sağlıyor

Ufak sohbetlerin de kötü olduğu söylenemez

Derin sohbetler mutluluk seviyesini artırabilir ancak kısa süren, ufak sohbetlerin de insanları daha mutsuz bireyler haline dönüştürdüğünü düşünmek doğru değil. Kısa veya uzun, ufak sohbetler de birer sosyalleşme unsuru olarak daha mutlu insanlar olmanıza yardımcı oluyor.

 

Kaynaklar:
Brit.co
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!