Deniz suyun ve kağıttan yapılan devre kartı projesi geleceği ayağımıza getiriyor

Devre kartlarını düşündüğünüzde, aklınıza muhtemelen yüzeyi cam tabakalı ve sayısız çiplerle lehimlenmiş küçük yeşil levha gelecektir.

Tasarımcı Dorothee Clasen, yeni projesi Circuids’te kağıt, balmumu ve tuzlu su gibi her yerde bulabileceğiniz gündelik malzemeler kullanarak geçici devre şeması yaratıyor.

Clasen, Cirquids projesinin düşük maliyetli olduğunu ve kullanıcıya birçok fayda sağladığını dile getiriyor. Projenin belki de en ilginç yanı, farklı şekillerde üç boyutlu devre kartları üretebilmenize fırsat vermesi; çünkü bunu geleneksel elektronik biliminde yapmak oldukça zor.

Şu an için, Cirquids ilginç bir araştırma makalesi olarak dursa da, basit ve ucuz yapısıyla sayesinde, yakın gelecekte bu proje benzer araştırmalarla desteklenirse, daha yaygın bir şekilde kullanılmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere, Cirquids kağıdın üzerine balmumunu bastığınızda ya da çizdiğinizde işlevini yerine getiriyor.(Isınmış ve balmumun kağıt liflerine yayılması sağlanmalı)  Su daha sonra balmumunun anahattına yayılıyor ve kağıt tarafından absorbe edilip elektriği iletiyor ve devreyi tamamlıyor.

Kaynak:

theverge.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!