Değişiklik arayanlar için birbirinden modern ve şık ev dekorasyonu önerileri

Metropollerdeki apartman daireleri hem talep yoğunluğu, hem de yüksek katlı binalara sayıca fazla şekilde inşa edilmesinden, gün geçtikçe daha küçük metrekarelere sahip olmaktalar. Bu metrekare azalışından dolayı, konut sakinlerinin de bir müddet sonra küçük dairelerde aynı mobilyalara bakarak içlerine hafakanlar basmaması için, daire içi dekorasyonlarda sık sık farklılaşmaya gitme isteği duydukları, yapılan pazar araştırmalarında da açıkça gözükmekte…

Günümüzde uygun fiyatlı mobilya satan, bilinen dünyaca ünlü markalar haricinde pek çok butik mağaza, tüketicinin yardımına koşmakta. Bunun yanında gittikçe daha çok insana ulaşan dijital ağlar üzerinden de “kendin yap” (DIY) tekniğiyle birçok platformda bilgilendirici video ve görsellere erişebilmekteyiz. Bu yazıda modern ve şık mutfak, banyo, yatak odası ve oturma odası dekorasyon trendleri ve kendin yap tekniği kullanılarak çok uygun fiyatlara imal edebileceğiniz kullanışlı ve zarif mobilya ve aksesuar fikirlerinin bir derlemesini bulabilirsiniz.

Rahatlama alanları olan oturma odalarında yumuşak renkler ve aydınlatmalar kullanılabilir.

Oturma ve yemek odası, sosyalleşme alanı olduğundan stresi artıran, heyecanı tetikleyen, aşırıya kaçan aydınlatma elemanları gibi çok basit sayılabilecek dekoratif seçimler dolayısıyla, uzun süre oturup rahatlayabileceğiniz bir alan olmaktan uzaklaşabilir. Bu yüzden oturma odalarında yumuşak, pastel renkler tercih edilebilir. Bunun yanında yemek masası üzerinde sarkıtlı avize, koltuk yanlarında abajur, duvarlarda aplik uygulaması şeklindeki seçimlerle oda içi hafif şekilde aydınlatılabilir. Sıcak beyaz ışık seçimi, her zaman soğuk ışıktan daha samimi bir ortam oluşturacaktır. Soğuk beyaz ışık, uyarıcı etkisi dolayısıyla genelde hastane, çalışma alanı gibi sizi ayık tutmak istenilen yerlerde tercih edilmektedir.

Merdiveni açılı şekilde duvara dayayıp havlu ya da dergi asmak için kullanabilirsiniz.

Banyolarda değişiklik, genelde tesisat işleri içerdiğinden mobilya değişimi yapmak kadar kolay olmaz. Dolayısıyla “kendin yap” tekniğiyle rahatça uygulayabileceğiniz seçimler önerilir. Duvarlara monte edebileceğiniz kasalarla raflar oluşturabilir; içlerine havlu, kozmetik malzeme, mum gibi dekoratif ögeler yerleştirebilirsiniz. Bunun yanında geniş cam kavanozlar ve taşınabilir ahşap merdiven kullanımı da son zamanlarda artmakta olan bir trend. Merdiveni açılı şekilde duvara dayayıp havlu ya da dergi asmak için kullanabilirsiniz.

Yatak yanındaki sehpaların üzerini kaplamaması için son trendlerden tavandan sarkıtmalı avize kullanımını düşünebilirsiniz.

Yatak odası değişiklikleri arasında en pratik olan öneri, size hem fazladan raf alanı, hem de giyinme sırasında kullanabileceğiniz sert bir zemin oluşturmasıyla yatak ucuna konulabilecek bir bank ya da yatay bir kitaplık olacaktır. El yapımı yumuşacık örgü modelleriyle hazırladığınız battaniyeleri yatak örtüsü ya da runner olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında yatak yanındaki sehpaların üzerini kaplamaması için son trendlerden tavandan sarkıtmalı bir avize kullanmayı düşünebilirsiniz. Piyasada yılbaşı ışığı olarak satılan pandoli ışıklarını, yatak başı, pencere pervazı gibi alanlarda kullanarak farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Büyük ebatta boy aynaları da odanızın içini geniş gösterecek ve gündüzleri daha çok güneş ışığı yayılmasına olanak sağlayacaktır.

Ankastre mutfak eşyaları hem daha temiz bitişler elde edilmesine, hem de daha şık bir ortam oluşmasına fırsat tanır.

Mutfak değişiklikleri için en temel başlangıç, çekmece içlerinin yeniden organizasyonu olacaktır. Tezgah altlarındaki dolapların, geniş çekmeceler olarak kullanılması, derin dolaplarda yaşanabilen arka alanlara erişememe durumunu ortadan kaldırmaktadır. Mutfak dolabı yerine, mutfak rafı kullanımı son zamanlarda sıkça tercih edilmekte olan bir uygulamadır. Ankastre mutfak eşyaları hem daha temiz bitişler elde edilmesine, hem de daha şık bir ortam oluşmasına fırsat tanımaktadır. Lavabo musluklarının ise mutfak tipi olan yüksek U formlu ve başlığı çıkan modellerden seçilmesi kullanıcıya büyük rahatlık sağlar.

 

İlginizi çekebilir: İç mekan için dekorasyon önerileri: Estetik ve sağlık kaynağı dekoratif bitkiler

Gözde Kızılkan Mimar & Şehir Plancısı & Yogi
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde ... Devam