Değişen moda trendleri ve 1920’lerin makyaj modası

Moda, bugün günlük hayatta artık birçok şeye karar veriyor. Konuşmamız, fikirlerimiz, inançlarımız, giysilerimiz, müzik ya da sanat zevkimiz… Hatta İngiliz filozof ve sosyolog Herbert Spencer’ın da belirttiği gibi moda artık bir “gelenek düzenleyici” halini aldı. İnsanların günden güne farklı alışkanlıklar edinmesini sağlayan bu önemli kavramı bu kadar canlı kılan şey ise sürekli değişmesi. 

Özellikle medyadaki ilerlemeyle birlikte moda trendleri neredeyse her ay yenileniyor. Eskiden on yıllarla ifade edilen moda akımları, bugünlerde her mevsim değişiyor.Geçen yıl büyük beğeniyle kullanılan eşyalar bu yıl demode sayılabiliyor. Öte yandan sürekli değişen moda trendlerinde yeni ve denenmemiş şeylerin yıllar önce çok sevilen ancak modası geçmiş olan trendler de tekrar gün yüzüne çıkabiliyor. Nitekim Yazlık elbiseleri kış gardrobunuza uyarlayarak şıklığı yakalayın başlıklı yazımızda da 90’ların simgesi haline gelen bir trendin bugünlerde tekrar takip edilmeye başladığına dikkat çekmiştik.

Yukarıda da değindiğimiz gibi moda denince akla artık sadece kıyafet değil bir yaşam tarzı geliyor. Kıyafetin en önemli tamamlayıcısı makyaj da buna dahil. Yıllar içerisinde makyaj trendleri de tıpkı kıyafetler gibi büyük değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; 10 yıl önce ince kaşlar modayken bugün artık kadınlar, kaşlarını kalınlaştırmak için kaş kalemleri ya da kalıcı kaş dövmesi yaptırıyor; ve hatta kaş ektiriyor.

Öte yandan 10-20 yıl öncesini hatırlıyoruz; çünkü çoğumuz o yılları yaşadık ve dönemin moda trendlerine ayak uydurduk. Peki 50-100 yıl öncesi nasıldı? Sorunun cevabını merak edenler için aşağıda 1920’li yılların makyaj modasını anlatan bir videoya yer veriyoruz.

İyi seyirler.

Kaynak: Sociologyguide.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!