Daha sürdürülebilir bir gelecek için değişimi önce evlerimizden nasıl başlatabiliriz?

Sürdürülebilir bir yaşam dendiğinde aklımıza geri ve ileri dönüşüm yapmak, doğal enerji kaynaklarını verimli kullanmak, sürdürülebilir tarımı desteklemek, ikinci el eşyalar satın almak, yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermek ya da lokal yerlerden alışveriş yapmak gibi birçok iyi yaşam uygulaması geliyor olabilir. Ancak bu adımların ne kadar yeterli olduğu tartışılabilir; çünkü evlerimizin içinde de sürdürülebilir bir dünya için dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Gelin, sürdürülebilir bir dünya için evimizde hızlıca atabileceğimiz adımlara bakalım:

Sürdürülebilir bir dünya için evimizde neler yapabiliriz?

Enerji tasarruflu beyaz eşyaları kullanın: Gelişen teknolojiden faydalanarak evinizde sıkça kullandığınız fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi elektronik eşyaları enerji tasarruflu modelleriyle değiştirebilir; hem suyun hem de elektriğin daha az harcanmasına ve doğal kaynakların hızla tüketilmesine engel olabilirsiniz.

Gıda israfını azaltın: Çöpe atılan gıda atıkları metan gazı oluşumunu artırmanın yanı sıra bütçenize de zarar verir. Mutfağınızda yalnızca tüketebileceğiniz miktardaki yiyecekleri alarak ve organik atıklardan kompost yaparak hem atıksız bir yaşam tarzını benimseyebilir hem de doğaya dost alışkanlıklar kazanabilirsiniz.

Plastik tüketimini en aza indirin: Doğada yüzyıllarca çözülmeyen plastik, sadece çevreye değil insan sağlığına da fazlasıyla zararlı. Tek kullanımlık plastik ürünler yerine uzun ömürlü, tekrar tekrar kullanılabilir cam kapları, su şişelerini ya da çelik mataraları tercih edebilirsiniz.

Mevsiminde beslenin: Mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerle beslenmek, karbon salınımını azaltmanın yanı sıra, doğal kaynakların da daha az kullanılmasını sağlıyor. Üstelik, daha az toksik madde içerdikleri için sağlıklı beslenmeyi destekliyor.

Doğal kumaşlardan üretilen giysi ve örtüleri tercih edin: Dünyadaki doğal kaynakları en fazla tüketen sektörlerden biri olan moda sektörünün çevreye verdiği zararı en aza indirmeye destek olmak için bambu, pamuk, keten gibi doğal kumaşlardan üretilen kıyafetleri, çarşaf veya örtüleri kullanabilirsiniz.

Dışarıdan sipariş vermek yerine evde yemek pişirin: Paket yemek servislerinin sebep olduğu plastik atıkları bir düşünün; şimdi bir de üzerine ortaya çıkardıkları karbon salınımını ekleyin; çevreye zararı ne kadar fazla değil mi? Evde kendi yemeklerinizi pişirerek çevreyi koruyabilir, daha sağlıklı beslenebilir, üstelik bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir ambalajlara yönelin: Özellikle mutfakta streç film, alüminyum folyo gibi gıdalarınızı saklayıp kaldırmak için tercih ettiğiniz tek seferlik alternatifleri yeniden kullanılabilir gıda boneleri, doğal fileler ya da cam saklama kapları ile değiştirebilirsiniz.

Su arıtma cihazı kullanın: Bu madde, biraz şaşırtıcı gelmiş olabilir. Ancak, sürdürülebilir bir dünya için değişimi evlerimizden başlatmanın en etkili yollarından biri de yaşam kaynağımız olan ‘su’yu nasıl tükettiğimizden geçiyor. Güvenli, sağlıklı ve doğaya zarar vermeden su tüketmenin yolu olan su arıtma cihazları, sürdürülebilirlik konusunda büyük önem taşıyor.

Teknolojiden en verimli şekilde faydalanan Arçelik, su arıtma cihazları ile iyi suyu, güvenle evlerimize getiriyor. Gelin, Arçelik Su Arıtma Cihazları’nın hayatımıza ve çevremize olan katkılarına yakından bakalım.

Sağlıklı, ekonomik, güvenilir ve teknolojik: Arçelik Su Arıtma Cihazları neden avantajlıdır?

Temiz, sağlıklı, güvenli suyu evinize getirir

Hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için şüphesiz ki hepimiz en iyisini istiyoruz. Peki, bunu ne kadar sağlayabiliriz; içtiğimiz suyun kalitesinden ve sağlığa zararlı olup olmadığından nasıl emin olabiliriz?

Arçelik Su Arıtma Cihazları, su arıtma sektöründe suyu güvenle arıtan en gelişmiş teknoloji olan Ters Ozmoz Teknolojisi’ni kullanıyor ve suyu Sediment Filtre, Karbon Filtre, Ro Membran Filtresi ve Aktif Karbon Filtre olmak üzere 4 ayrı filtreden geçirerek tüm zararlı maddelerden ayrıştırıyor. Ayrıca, NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation)’na da sahip olan Arçelik Su Arıtma Cihazları temiz ve sağlıklı suyu evlerinize getiriyor. Bağımsız kuruluşlardan kalite ve tat sertifikaları bulunan Arçelik Su Arıtma Cihazları sayesinde içtiğiniz sudan yemeklerinize, çaylarınızdan kahvelerinize daha lezzetli dokunuşlar elde etmenizi de sağlıyor.

Üstelik, Arçelik’in Abonelik Sistemi sayesinde, filtreler düzenli periyotlarla değiştiriliyor ve filtrelerin tüm bakım ve onarımları uzman ekip tarafından takip ediliyor. Böylece, size yalnızca temiz ve sağlıklı su tüketmenin keyfini çıkarmak kalıyor.

Pet şişe kullanımını azaltır

Dünya üzerindeki toplam atığın yaklaşık %10’unun pet şişe ve damacanalardan oluşan plastik atıklardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Evinize her damacana su siparişi verdiğinizde ya da dışarıdayken pet şişe su aldığınızda sebep olduğunuz plastik atıkları azaltmanın en iyi çözümü bir su arıtma cihazına sahip olmak.

Arçelik Su Arıtma Cihazları sayesinde plastik atık oluşumunu önleyebilir, kişisel tercihlerinizde daha sürdürülebilir alternatiflere yönelebilirsiniz. Dışarı her çıkışınızda yanınızda su bulundurmak için plastik şişelerde su alıyorsanız bunun yerine evinizdeki temiz ve sağlıklı suyu mataranıza doldurabilirsiniz. Tek ihtiyacınız uzun süre kullanacağınız cam veya çelik bir matara. Gördüğünüz gibi sürdürülebilir tercihler, sürdürülebilir alışkanlıkları da beraberinde getiriyor 😊 Arçelik Su Arıtma Cihazları ile evinizde daha iyi su içerken dışarıda da sürdürülebilir tercihlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Karbon ayak izini azaltır

Dışarıdan su siparişi verdiğinizde, evinize gelene kadar ne kadar karbon salınımına neden olduğunu; suyun şişelenmesi, dağıtılması, stoklanması, bireysel siparişlere ulaşması derken doğal kaynakların nasıl harcandığını bir düşünün. Hepsi karbon ayak izini artırarak doğaya ve doğal kaynaklara zarar veriyor. Buna bir son vermek, en azından kendi payınıza düşeni yapmak istemez misiniz? Arçelik Su Arıtma Cihazları ile dışarıdan su siparişi vermeyi bırakabilir, karbon ayak izinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Zamandan tasarruf sağlar

Su siparişi verdiğiniz için dışarıda halletmeniz gereken bir işi ertelemek zorunda kaldınız mı? Modern dünyada zaman kavramının hepimiz için ne kadar kritik olduğu malum. Bu nedenle başta ev hayatımızda olmak üzere yaşam alanlarımızın büyük bir kısmında zamandan tasarruf edecek çözümler arıyoruz. Suyun da hayatımızda ne kadar geniş bir yer kapladığını düşünecek olursak; zamanımızı artırmanın bir yolunun da ‘su’dan geçtiğini söyleyebiliriz. Evimizde bir su arıtma cihazı olduğunda zaman yönetimi konusunda çok daha iyi işler ortaya çıkarabiliriz.

Şöyle düşünün; online ya da telefonla su siparişi vermek için zaman ayırmak ya da siparişiniz gelene kadar evde beklemek zorunda kalmayacaksınız. Harika, değil mi? Arçelik Su Arıtma Cihazları sayesinde bir daha su siparişi vermekle zaman kaybetmeyecek, teslimat saati için endişelenmeyecek, ihtiyaç duyduğunuz her an elinizin altında temiz ve sağlıklı içme suyunu bulabileceksiniz.

Kullanım kolaylığı sağlar

Her damacana siparişinden sonra kas ağrısı yaşıyor musunuz? Ağır ve taşıması zahmetli bu şişeleri teslim aldıktan sonra asıl duracakları yere kadar götürmek adeta bir çileye dönebiliyor ve gereksiz yere enerjimizi çalıyor… Arçelik Su Arıtma Cihazları ise bizi su taşıma derdinden kurtarıyor ve enerjimiz bize kalıyor. Kolay monte edilen zarif tasarım ve pratik kullanımı ile siz de kişisel enerjinizden tasarruf edebilirsiniz 😊.

Sürdürülebilir seçeneklerinizi artırır

Birçok insan için evinin dekorasyonu, düzeni, eşyaların, mobilyaların yerleşimi, boş alanların verimli kullanılması yaşam alanlarındaki iyi oluşu artırmak için önemlidir. Bu nedenle damacana suların kapladığı yer ve estetik olmayan görüntüsünden çoğumuz muzdarip olabiliriz. Neyse ki, gelişen teknoloji sayesinde bu konuda da bize yardımcı olacak yaratıcı çözümler var.

Arçelik Su Arıtma Cihazları’nda ister tezgah altı ister sebil seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Daha az yer kapladığı için alandan tasarruf sağlayan ve adeta ‘gizli’ temiz ve sağlıklı su kaynağı olan tezgah altı su arıtma cihazını satın alabilir ya da şık görünümü, kolay kullanımı ve ergonomik yapısıyla evinize uyum sağlayacak sebili tercih edebilirsiniz.

Yarı yolda bırakmaz

Pandemi zamanında sokağa çıkma yasaklarının olduğu ve birçok hizmetin sekteye uğradığı dönemde içme suyu satın almakta zorlandığınız oldu mu? Ya da tam ‘Su bitmiş, hemen söyleyeyim’ dediğinizde o gün tatil olduğu için su firmalarının teslimat yapmadığını öğrendiğinizde koca bir hayal kırıklığıyla baş başa kaldınız mı? Bu iki durumdan birini yaşamadıysanız da gecenin bir saati evde su bittiğinde paniklediğiniz olmuştur; yanılıyor muyuz? Hele bir de evde kalabalık misafirler varsa…

Arçelik Su Arıtma Cihazları’ndan satın aldığınızda 7/24 evinizde içme suyu bulabileceğiniz için bu endişeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bayram, resmi tatil, sokağa çıkma yasağı ya da günün geç saatleri gibi değişkenlerden etkilenmeden sağlıkla ve güvenle suyunuzu içebilir, misafirlerinizi de susuz bırakmayabilirsiniz 😊

Bonus: Bütçenize dosttur

Evinize her damacana su aldığınızda bütçenize zarar veriyor olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Hele ki kalabalık bir aileniz varsa… Büyük damacana sular ya da litrelik pet şişeler, çevreye ve sağlığınıza olan zararlarının yanı sıra bütçenize de iyi gelmez. Haftada evinize kaç şişe su aldığınızı bir düşünün ve bu sayıyı önce aylık sonra yıllık olarak yuvarlayarak harcadığınız parayı hesaplayın. E bir de yıl içindeki olası zamları düşünecek olursanız, cebinizden epey bir para çıkıyor olabilir. Evinize su arıtma cihazı alarak uzun vadede bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Arçelik Su Arıtma Cihazları ile satın alma maliyetiniz olmadan her ay düzenli ve düşük bir bütçe ayırarak kesintisiz ve dilediğiniz miktarda içme suyuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 2 ya da 3 yıllık abonelik seçeneklerinden faydalanarak aylık taahhütle sabit ödeme modeline geçiş yapabilir; filtre aboneliği sayesinde geçmişte satın aldığınız cihazların da düzenli olarak filtre değişimlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Arçelik Su Arıtma Cihazları ile hemen tanışmak için tıklayın.

*Bu yazı Arçelik katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement