Daha mutlu uyanmak için uyumadan önce neler yapabilirsiniz?

“Böylece dünya, farklı çeşitlerin bağlantılarının birbirini izlediği veya örtüştüğü veya birleştiği ve dolayısıyla bütünün yapısını belirlediği karmaşık bir olay dokusu olarak görünür.”
Werner Heisenberg

Aklımız gerçekten bilinçsizce işliyor olabilir mi? Bilinçsizce karar alarak dış dünyadan gelen duyumlara otomatik tepkiler veriyor olabilir miyiz? Araştırmalara göre dış dünyaya yarım saniye sonra tepki veriyoruz. Çoğu zaman olan olduktan sonra yani…

Farkındalık, uyarıcının uzaydaki konumu bize ithafen uyaranlar gönderdiğinde son anda da olsa onu yakalamak diye de anlatılıyor. Biz onları uyanıkken ve uykudayken algılamaya ve anlamaya çalışıyor olabiliriz. Bu durumda hayatımızın sorumluluğunu alarak ilerlemek istiyorsak, kafamızı kuma gömmek yerine uyanıkken ve uykudayken farkında olacağız. Neyi gördüğümüzü, sonrasında ne yaşadığımızı, o arada hayatımızda değişiklikler olup olmadığını yazacağız. Duygularımızı renklendirecek olursak, her sabah hangi renkle uyandığımızı fark edebilir miyiz? Farkındalık çaba gerektirir ama eğlencelidir.

Hayatı bu kadar karmaşık hale getiren dış ve iç faktörlerden sıyrılarak yaşamımızın basit ve sade olduğunu kendimize hatırlatsak ve birkaç dakika ekrana bakmak yerine nefes egzersizi çalışarak hatırlatmaları kendimize sesli söyleyerek uykuya dalsak, sizce bir şeyler değişir mi?

Uyanıkken tüm bunlar çok zor geliyor, hayatın olağan akışının içinde çatışmalar yaşarken farkındalığa zaman ayıramayabiliyoruz. Uykudayken tüm bu süreçlerden daha sağlıklı ve mutlu olmak için faydalanabiliriz.

Uyumadan önce nefes egzersizleri yapmak, sizi o gün yoranları hayali bir trene bindirip yolcu etmek, bir çöp poşetine tüm olumsuz duyguları doldurduğunuzu imgeleyerek omuzları serbest bırakarak uykuya dalmak… Elbette tüm bunları düzenli yapmak daha sağlıklı uyumanızı sağladığı gibi daha mutlu uyanmanıza ve yeni doğan güne gülümseyerek umutla bakmanıza da yardımcı olur.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam