Daha mutlu bir kış için Norveçlilerin beslenme sırlarını keşfedin

Sonbaharın bitip kışın yaklaşmakta olduğu bugünlerde, pek çoğumuz kışa henüz hazır hissetmemekle birlikte, kışı nasıl daha iyi geçireceğimizi düşünüyoruz. Kış mevsimini daha mutlu geçirmek adına geçtiğimiz günlerde “Uzun ve sert kışlardan bile keyif almak için Norveçlilerin sırrına kulak verin” isimli bir yazı yayınlamış; Kuzey yarım kürede yer alan ve Kasım sonundan Ocak başına kadar güneşin en fazla ufuk çizgisine kadar çıktığı Norveç’in, kışı sağlıklı ve mutlu geçiren halkının mutluluk yöntemlerini sizlerle paylaşmıştık.

Yapılan araştırmaya göre mevsimsel depresyon oranının hava koşullarıyla kıyaslandığında beklenenin çok altında olduğu Norveç halkı, mutlu kalabilmek için işe kış mevsimine olan yaklaşımlarını değiştirmekle başlıyor. Norveçlilerin kışı keyifli geçirebilmesinin yolu, mutlu olmaya odaklanmaları ve kendilerine özen göstermelerinden geçiyor. “Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır” sözünü özellikle kış aylarında akıllarından çıkarmayan Norveçliler; iyi giyinmenin yanı sıra sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmiyor.

Sağlıklı beslenmenin mutluluk üzerindeki etkisi

Beslenme düzenimiz genel ruh halimiz ve mutluluğumuz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Dengeli beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besinleri almamızı sağlamanın yanı sıra, sağlığımızı korumamıza da yardımcı olarak enerjimizi ve modumuzu yükseltiyor. Özellikle yemekten keyif aldığımız yiyecekler modumuzu yükseltmek konusunda etkili olurken; belirli vitamin ve minerallerin yetersiz tüketilmesi halsiz ve depresif hissetmemize, omega 3’ün yetersiz tüketimi ise depresyon ve anksiyeteye neden olabiliyor. Enerji düşüklüğü ise genel ruh halimiz üzerinde olumsuz bir etki yapıyor. Özellikle güneşi daha az gördüğümüz kış aylarında, vücut doğal enerji kaynaklarından birinden yeterince yararlanamadığından; yediğimiz besinler mutluluk açısından büyük önem taşıyor.

Sağlıklı beslenmek vücudumuzun formda kalmasına, yaşlanmanın etkilerini azaltmaya, stresi düşürmeye yardımcı oluyor. Her ne kadar keyif veren, yağlı ve şekerli gıdalar modumuz üzerinde ani bir yükseltici etkisi yapıyor olsa da, sağlıklı beslenmek uzun vadede mutluluğumuzu kalıcı olarak daha yüksek bir seviyeye taşıyor. Hastalıkları Kontrol Altına Alma ve Önlenme Merkezi’ne göre vücudumuz sağlık için A, B6, B12, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, folik asit, kromyum, selenyum, magnezyım ve çinkoya ihtiyaç duyuyor. Çoklu doymamış, tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra kompleks karbonhidrat ve proteinler, sebze ve meyveler de vücudun sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Psikolog Dr. Helen Handy tarafından yapılan ve birkaç gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin modumuz üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırmaya göre her gün artan seviyede kalori almak yalnızca iki gün modumuz üzerinde negatif bir etkiye sahip olurken; benzer başka bir araştırma bir gün içerisinde yalnızca sebze ile beslenen kadın ve erkeklerin ertesi gün daha iyi hissettiğinin altını çiziyor.

Norveç’ten gelen besin ve mutluluk kaynağı: Norveç somonu

Tüm dünyada ünlü olan Norveç somonu, Norveçlilerin sağlıklı kalmasının en önemli sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Norveç’in soğuk ve berrak sularında yetiştirildikten sonra, Japonya’dan İtalya’ya günde yaklaşık 14 milyon öğünde tüketilen somon, Norveçlilerin yanı sıra dünyanın farklı köşelerine de sağlık dağıtıyor. Kuzeyin soğuk sularında daha yavaş gelişen, daya büyük boyutlara ulaşan ve sağlıklı doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan kuzey balıkları ve somonu; yoğun protein, omega 3, B12, A ve D vitamini içerikleriyle de adeta bir sağlık deposu olmayı başarıyor.

Norveç’in tüm somon çiftliklerinde yapılan denetim ve analizler balıkların sağlığını ve doğayı koruduğu gibi birinci sınıf kalitede deniz ürünü yetiştirilmesini de sağlıyor. Bu yüzden Norveç’in uyguladığı sürdürülebilir su ürünleri yetiştirme modeli dünya çapında bilinen bir üne sahip ve Norveç somonu dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden olma statüsünü koruyor.

İdeal tüketimi haftada 2 ya da 3 olarak uzmanlar tarafından önerilen somon balığı, omega 3 deposu olması sayesinde modu yükseltmenin ve hafızayı güçlendirmenin en iyi yollarından biri. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri, protein, omega 3, B12, A ve D vitaminleri ile kalp sağlığı, cilt güzelliği, beyin, hafıza, göz ve kemik sağlığına katkıları bulunan somon; sağlığınızı korumanıza, iyi hissetmenize ve dolayısıyla daha mutlu olmanıza yardımcı oluyor.

norge-uplifers-banner-1280x720

Kış mevsimini daha mutlu geçirmek adına sağlıklı beslenme önerilerinin yer aldığı bu içerik, Norge Deniz Ürünleri katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!