Daha iyi bir gelecek için plastik kullanımını azaltmanın 8 yolu

Günlük hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen plastik, hem insan sağlığına hem de doğaya ciddi zararlar veriyor. İçeriğinde pek çok kimyasal madde barındıran plastik üzerine Prof. David Melzer’in yürüttüğü çalışmalar, plastik kaplarda bulunan ve gün geçtikçe adını sıklıkla duyduğumuz BPA adlı maddenin kalp hastalıkları ve göğüs kanseri riskini arttırdığını ortaya koydu. Bunun yanı sıra yapılan pek çok araştırma plastik ve kanser ilişkisini ortaya koyar nitelikte.

Peki bu kadar zararlı olan plastiği günlük yaşantımızda nerelerde kullanıyoruz? Aslına bakarsanız her yerde. Poşetler, kullan-at tabaklar ve bardaklar, köpük tabaklar, su şişeleri, saklama kapları, biberonlar, pipetler, deterjanlar, saklama kapları gibi her gün kullandığımız pek çok malzeme plastikten üretiliyor. Özellikle gıda tüketiminde kullandığımız plastik malzemeler, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle etkileşime geçerek insan sağlığı üzerinde olumsuz rol oynuyor.

Doğada çözünmesi asırlar alan plastikler, insan sağlığının yanı sıra pek çok hayvan türüne ve çevreye de ciddi zararlar veriyor. Bu konuda bilinç ve farkındalık seviyemizi yükseltmek, sağlığımızı korumak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için bireysel olarak neler yapabiliriz gelin birlikte bakalım.

Plastik kullanımını azaltarak gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabiliriz.
İşte plastik yerine tercih edebileceğiniz uygulaması kolay, 8 sağlıklı öneri:

1. Alışveriş çantanızı yanınızda götürün. Plastik poşetler yerine file veya bez çanta tercih edebilirsiniz. Tek bir plastik poşetin doğada çözünmesi 1.000 yıldan fazla bir süre alıyor.

2. Su ve içeceklerinizi plastik şişelerde tüketmek yerine cam olanları tercih edin, daha iyisi cam mataranızı yanınızdan ayırmayın.

3. Evinize aldığınız suyun cam damacanada olmasına özen gösterin.

4. Pipet kullanmayarak plastik kullanımını azaltın.

5. Kahvenizi alırken kendi termosunuzu yanınızda götürün.

6. Deterjan alırken plastik yerine karton paketli olanları tercih edin.

7. Plastik saklama kaplarınızı cam kaplar ile değiştirin. 

8. Besinlerinizi buzdolabı poşeti yerine cam kaplarda veya ince bir havluya sararak saklayın.

 

İlginizi çekebilir: Daha yaşanılabilir bir dünya için hemen yapmanız gereken 13 küçük şey 

Kaynak:
Mother Nature Network
Apartment Therapy
Green Education Foundation
Daily Mail

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!