Daha hareketli bir ofis hayatı için masa başı egzersizleri

Vücudumuz fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Bu bütünsel yapıda beden, sistemin maddesel bir parçasıdır. Kısaca bedenin yapısından bahsetmek gerekirse; bedenin ana birimi hücrelerdir. Hücreler, hücreler arası maddeler ile birleşerek dokuları, dokular organları, yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini yani hareket, sinir, solunum, dolaşım, sindirim sistemlerini meydana getirir.

Bedenimiz hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve hareket etmek sistemin sağlıklı ve doğal işleyişidir.

Hareket sistemindeki yapılar kemikler, eklemler ve kaslardır ve bu yapılar aynı zamanda diğer sistemler için de koruyucu görev yaparlar. Bu pencereden bakıldığında bedenimiz hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve hareket etmek sistemin sağlıklı ve doğal işleyişidir.

Bedenin hareket sistemi nasıl aktive edilir?

Günümüzde kırsal bölgelerde, hayatı yaşayış şekli itibariyle doğal olarak beden hareketliliğini koruyabiliyor. Bir yerden bir yere gitmek için zorunlu yürüyüşler, toprağı ekip biçmek, giyeceğini yiyeceğini üretmek, belki bir elma için ağaca tırmanmak, tüm bunlar bedeni doğal haliyle hareketli kılıyor.

Ancak şehir hayatında teknolojinin sunduğu imkanlar ile beden, doğal yapısının çok dışında olmasına rağmen, hareketsiz kalmaya mecbur kalıyor. Bir yerden bir yere gitmek için araba kullanmıyorsanız bile vasıtaları tercih ediyoruz, ki çoğu zaman o şekilde bile trafik yoğunluğundan gideceğimiz yere geciktiğimiz oluyor. Toprak ile meşgul olmak neredeyse bir saksı çiçeği sulamaktan öteye gidemiyor, bırakın giyecek yiyecek üretmeyi hazır olanını almak için bile çarşı pazar dolaşmak artık neredeyse kalmadı, elma bile soyulmuş ve tabakta bir siparişle kapınızdayken beden günden güne daha çok hareketsiz kalarak doğal yapısından uzaklaşıyor.

Masa başı egzersizleri

Haftanın beş günü sabah 09.00’dan akşam 17.00’a kadar çalışma rutini olan ve bu çalışma sürekli oturur pozisyonda ve bilgisayar karşısında olan bir kişi senede yaklaşık 1900 saat oturur pozisyonda kalıyor. Bedenin hareket sistemi için oldukça sakıncalı bir durum.

Peki şimdi bu yazıyı okuyup, ertesi gün istifa edip kırlara koşamayacağımıza göre ne yapmalıyız?

Elbette egzersiz yapmayı tıpkı yemek yemek, su içmek, uyumak gibi hayatımıza dahil etmeliyiz ancak dönem dönem egzersiz olmazsa olmazlar listesinden çıkabiliyor maalesef. O halde gelin tıpkı ofis masanızda su bulundurmak, kahve molasına çıkmak gibi 5 dakikalık küçük egzersizleri de çalışma rutininize dahil edin.

Bedenin hareket sistemini doğru şekilde aktif tutmak diğer sistemlere de sağlıklı etki edecektir

Hazırladığım video başlangıç için küçük bir örnek. Paylaştığım hareketlerde ilk olarak üst sırt ve omuzlar ile göğüs bölgesi kaslarını çalıştırarak esnetecek, ardından gövdenin yan-arka-ön kısmındaki kasları ve boyun kaslarını çalıştırarak esnetebileceksiniz. Videonun devamında karın ve üst-alt-arka bacak kasları için küçük bir çalışma yaparak en son ayak bileklerinizi rahatlatabilirsiniz.

Unutmayın hareketleri yaparken asla nefesinizi tutmayın ve nefesi burundan alıp ağızdan verin. Günde en az iki defa uygulamanızı öneriyorum. Bedenin hareket sistemini doğru şekilde aktif tutmak diğer sistemlere de sağlıklı etki edecektir…

İlginizi çekebilir: Enerji merkezimiz çakraları dengelemek için yoga pozları

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam