Daha fazla su içmek kilo vermenize yardımcı olur mu?

Uzun bir zaman boyunca su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğu düşünüldü. Hatta 2019 yılında sonuçlandırılan ve 2015-2016 yılları arasında uygulanmış olan bir çalışmada, katılımcıların %26.3’ünün kilo vermek için bol miktarda su içtikleri tespit edilmiş. Bazı araştırmalarda su içmenin kilo vermeyle bağlantısı görülüyor ancak kanıtlar doğrudan bir etkinin görülmesi için yetersiz görünüyor.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Su içmek, kalori yakmanıza yardımcı olur mu?

Su tüketiminin sempatetik aktivitede artışla bağlantısı vardır. Bedeninizin sempatetik sistemi, kalp ritmi ve metabolizma gibi şeylerden sorumludur. Bu nedenle su içmek metabolizma hızınızın ve yaktığınız kalori miktarının artmasını sağlayabilir.

2023 yılında yapılan bir çalışmaya göre araştırmacılar her öğünden sonra 200-250 ml kadar ılık su içenlerin kontrol grubuna göre daha fazla kilo verdikleri tespit edilmiş.

Daha eski bir çalışmada ise katılımcılara içmeleri için su, tuzlu solisyon ve sukroz verilmiş. Sonrasında dinlenme esnasında enerji harcamaları ve ne kadar kalori yaktıkları ölçülmüş. Oda sıcaklığında suyun hiç bir etkisi olmazken, soğuk suyun günlük yakılan kaloride çok az bir artış sağladığı görülmüş. Bununla birlikte sukroz içeceği ise enerji harcamasında en yüksek etkiyi göstermiş.

Bu da suyun tek başına kilo üzerindeki etkilerine dair soru işaretleri ortaya çıkarıyor. Araştırmalarda bu nedenle suyun sıcaklığına biraz daha odaklanmak gerekiyor.

Yemeklerden önce su içmek iştahı ve kalori alımını azaltıyor mu?

Kalorisi yüksek ve şekerli başka içecekler yerine su içmeniz, doğal olarak kalori alımınızı azaltır. Buna ek olarak bazı insanlar yemekten hemen önce su içmenin iştahı azalttığını belirtiyorlar.

2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre öğünlerden önce su içmek daha az aç hissetmenizi ve daha az yemenizi sağlayabilir ancak bu sadece ortalama kiloda ve beden kitle endeksine sahip insanlar için geçerli. Obezitesi veya fazla kilosu olanlarda ne gibi sonuçların görüleceği belirsiz.

2016 yılındaki bir çalışmada ise şunlar belirtiliyorlar:

  • Diyet yapmıyorsanız veya beslenmenize dikkat etmiyorsanız, yüksek kalorili içecekler yerine su içmeniz daha az kalori almanıza yardımcı olur.
  • Metabolizma problemleri veya obeziteye sahip olanlarda su içmek daha fazla kalori yakılmasını sağlayabilir.
  • Su içmek bedenin kan şekerini veya insülini yükseltmeden yağları parçalamasını uyarır ve bu da kilo vermeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte 2018 yılındaki başka bir çalışmada ise daha fazla su içmenin obez veya fazla kilolu yetişkinlerde beden ağırlığında herhangi bir değişime sebep olduğuna dair kanıt görülmüyor. Bu nedenle konuya dair daha fazla araştırma gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Ilık su mu soğuk su mu: Suyu nasıl içelim?

Daha fazla su içmek kilo alma ihtimalini azaltır mı?

Su içmek uzun vadede kilo alımına engel olabilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre ortalama bir insan her 4 senede 1.45 kilogram alır. Çalışmaya göre günlük olarak 1 fazladan bardak su tüketen bireylerin kilo alımlarında 0.13 kg azalma olmuş. İçtiği şekerli içecek yerine 1 bardak su içmeye başlayanlarda ise 4 yıllık kilo alımındaki azalma 0.5 kg civarı olmuş.

2019 yılında yapılan yeni bir değerlendirmede ise araştırmacılar daha fazla su içmenin daha fazla kilo kaybı ile bağlantılı olarak görüldüğünü belirtiyorlar. Bu değerlendirmede kilo verme miktarı 0.4-8.8 kg aralığındaymış ve ortalama kilo verme miktarı %5 civarı olmuş. Ancak araştırmacılar bu sonucun özellikle şekerli içecekler yerine su tüketimi durumunda ortaya çıktığını belirtiyorlar. Bu nedenle su içmenin kendisinin bir fayda sağladığına dair kesin bilgiler yok.

Kilo vermek için günde ne kadar su içmeli?

Pek çok sağlık otoritesi günde 2 litre kadar su içilmesini öneriyor. Ancak 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre günde belli bir miktar su içmek ile fazla kilolu olanlarda kilo verme arasında bir bağlantı görülmüyor. Buna ek olarak su ihtiyacı tamamen kişiseldir. Örneğin bol spor yapanların ihtiyacı aktif olmayanlardan daha fazla olacaktır. Yaşlı insanların da su alımlarına daha yakından bakmaları gerekir.

Bununla birlikte suyu pek çok yemek ve içecekten aldığımız da unutulmamalı. Kahve, çay, et, balık, süt ve özellikle meyve ile sebzelerden bol miktarda alabiliyoruz. Yine de genel bir kural olarak susadığınız zaman susuzluğunuzu giderecek kadar içmeniz uygun bir miktar olacaktır.

Eğer cildinizde kuruluk varsa, idrarınız koyu renkse, sıradışı şekilde yorgun hissediyorsanız, hafif bir susuzluğunuz olabilir. Daha fazla su içmek bu problemi düzeltebilir. Genel olarak kadınlar için günde 2.2 litre, erkekler içinse 3 litre uygun bir miktar olacaktır.

Ancak bu sadece genel bir miktardır. Bazı insanların daha azına, bazılarının ise daha fazlasına ihtiyacı olur. Net su ihtiyacınız için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Su İçerek Bel Yağlanmasından Kurtulabilir Miyim?

Şu anda su içmenin bel yağlanmasına iyi geldiğine dair destekleyici araştırmalar bulunmuyorlar ve bu nedenle bu konudaki bilgiler ancak dedikodu düzeyinde kalacaklardır.

Bir Kaç Gün Su Orucu Tutarsam Ne Kadar Kilo Veririm?

2021 yılında yapılan bir çalışmaya göre obezitesi olmayan ve fazla kiloları da olmayan 45 kişide 5 gün boyunca sadece su içmek aşağı yukarı 5 kg civarında kilo verilmesini sağlamış. Bununla birlikte bu tip oruçlar tıbbi bir gözetim altında olmadıkla güvenli değiller ve önerilmiyorlar. Hayati tehlike oluşturabilirler. Bunlar arasında tuz miktarında azalma ve beyin şişkinliği bulunuyor. Buna ek olarak bu dönemde verilen herhangi bir kilo muhtemelen su ağırlığı olacaktır. Dengeli beslenme ve fiziksel olarak aktif kalmak uzun vadede kilo vermek için daha faydalı olacaktır.

Sonuç olarak su, kilo verme sürecinde yardımcı olabilir. %100 kalorisizdir ve daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir, hatta yemeklerden önce tüketilirse iştahınızı azaltır. Özellikle şekerli içecekler yerine su tüketirseniz faydalar daha fazla olacaktır. Böylece şeker ve kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Ancak daha fazla su içmenin doğrudan kilo vermeyi sağladığına dair yeterince kanıt yok. Eğer belli bir miktar kilo vermeniz gerekiyorsa, bunu sağlıklı bir beslenmeyle de desteklemeniz gerekir.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Daha çok su içmeniz için 15 neden

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!