Daha beyaz ve temiz dişler için: Ağız bakımında derinlemesine temizlik için 5 etkili öneri 

İyi temizlenmiş ve sağlıkla ışıldayan, bembeyaz dişlere sahip olmak sağlıklı ve bakımlı görünmenin ayrılmaz parçalarından biri. Üstelik söz konusu ağız ve diş sağlığı olduğunda sadece dış görünüşümüzün değil, vücudumuzun pek çok farklı sisteminin işleyişinin de sağlıklı bir ağız florasına sahip olmaktan geçtiğine dair yüzlerce araştırma bulgusu var.

Ağız ve diş sağlığı uzmanları vücudun genel sağlığının korunabilmesi için her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Ağız ve diş bakım rutinine özen göstermek diş ve dişeti sağlığının korunmasına olduğu kadar, daha bakımlı ve estetik bir görünüme kavuşmamıza da yardımcı oluyor. Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak ağız bakım rutininizde hangi ürünleri kullandığınız ve ağız bakımı uygulamalarında neyi, nasıl ve ne kadar doğru yaptığınızla da yakından ilgili. Nasıl bir diş fırçası kullandığınızdan tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere, kullandığınız ürünlerin içeriklerinden ağız bakım yöntemlerini uygularken izlediğiniz adımlara kadar pek çok faktör daha beyaz ve sağlıklı dişlerin belirleyicisi.

Ağız ve diş bakımında derinlemesine temizlik için pek çoğumuz kimyasal içerikli ağız bakım ürünlerine yönelsek de dişlerimizin daha sağlıklı, daha beyaz ve daha temiz görünmesinin doğal ve sağlıklı pek çok yolu bulunuyor.

Diş beyazlatmada aktif karbondan destek alın

Son dönemlerde doğal yollarla diş beyazlatma konusunda öne çıkan içeriklerin başında aktif karbon geliyor. Gıda zehirlenmelerinden cildin toksinlerden arındırılmasına, su temizleme cihazlarından hava temizleyici filtrelere pek çok farklı kullanım alanı olan aktif karbon aslında bir çeşit doğal temizleyici ve diş beyazlatma konusunda da muhteşem sonuçlar veriyor. Sadece bir hafta gibi kısa bir süre boyunca ağız bakım rutininize aktif karbon eklediğinizde, dişlerinizin renginde gözle görülür bir beyazlama fark edebilirsiniz. Kullanımı ise oldukça basit: Toz formdaki aktif karbona fırçanızı direkt olarak ya da diş macununuzu sürdükten sonra batırın ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Aktif karbon kullanımı her ne kadar diş beyazlatma konusunda etkili sonuçlar verse de kullanım sıklığınızı mutlaka diş hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Dişleri güçlendiren ve beyazlatma etkisi olan besinleri tüketin

Daha sağlıklı ve beyaz dişler için en az dışarıdan yaptığımız müdahaleler kadar önemli olan bir başka konu da ağız ve diş sağlığını içten desteklemek. Dişlerin yapısında bulunan kalsiyum mineralinin eksikliği, dişlerin zayıflamasına ve diş lekelerinden çürüklere kadar pek çok diş probleminin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Vücutta kemiklerde ve dişlerde depolanan kalsiyumu dengede tutmak için ortalama bir yetişkinin günlük olarak 1000-1200 mg arasında kalsiyum alması öneriliyor. Süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunan kalsiyumun diğer kaynaklarıysa ıspanak, soya fasulyesi, brokoli, çiğ badem, kuru incir.

Kalsiyumun içten verdiği desteğin yanı sıra, bazı besinler içerdikleri besin öğeleri ve bileşenlerle dişleri dışarıdan da beyazlatmanıza yardımcı olabiliyor. Diş beyazlatma etkisiyle bilinen besinlerin en başında ananas, çilek ve elma geliyor.

Leke çıkarıcı diş macunlarında kullanılan bromelayin maddesini doğal olarak içeren ananas, leke çıkarıcı etkisinin yanı sıra ekşi tadıyla tükürük salgısını artırarak dişlerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Diş beyazlatma etkisiyle bilinen bir diğer yiyecek olan çilekse, içeriğindeki malik asit yardımıyla dişleri temizlemenin yanı sıra, antioksidan bir madde olarak bilinen ellagitannins yardımıyla da leke oluşumunu hızlandıran bakterilerin ağızdan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Lifli ve sert yapısıyla adeta doğal bir diş fırçası görevi gören ve plak temizliğinde oldukça iyi iş çıkaran elma da çilek gibi malik asit içeren ve tükürük salgısı artırarak dişleri temizleyen bir başka meyve.

Manuel diş fırçası yerine elektrikli diş fırçası kullanın

Teknolojinin yaşamın her alanında hayatımızı kolaylaştırdığı şu dönemde, dişlerinizin daha iyi temizlenmesi, daha sağlıklı ve daha beyaz görünmesi için manuel diş fırçasının bir ayda yaptığı işi iki dakika içerisinde yapabilen elektrikli diş fırçaları olduğunu biliyor muydunuz? Manuel diş fırçalarının yerini elektrikli diş fırçalarının aldığı şu dönemde, ağız ve diş bakımınız konusunda çok daha kapsamlı bir temizlik ve daha beyaz görünen dişler için yapabileceğiniz en akıllıca yatırımlardan biri şarjlı bir diş fırçası edinmek.

Hayatı kolaylaştıran ürünleriyle kullanıcılarına her daim konfor sağlayan Philips, Philips Sonicare ile diş sağlığını ve temizliğini bir üst seviyeye taşıyor.

  • Sonic teknolojisi sayesinde, dakikada 62.000 fırça hareketi ile manuel fırçaların 1 ayda yaptığı işi sadece 2 dakikada yapabiliyor.
  • Dişlerde detaylı ve derinlemesine bir temizlikle, 1 haftada daha beyaz dişler ve 7 kata kadar daha fazla plak temizliği sağlıyor.
  • Fluid Action teknolojisi ile diş eti çizgisi de dahil olmak üzere, ulaşılması en zor alanlarda bile ağzınızdaki sıvıyı dişler arasına nazikçe yönlendirerek, dişlerde lekelere ve sarılığa neden olan plakları etkili bir şekilde temizliyor.
  • Hassas diş etlerine sahip kişiler için özel olarak tasarlanmış diş eti bakımı ve hassas mod ile derinlemesine olduğu kadar nazik bir temizlik ve klinik olarak kanıtlanmış sonuçlar sağlıyor.

Oil pulling (ağızda yağ çekme) uygulamasını deneyin

Ağızda yağ çekme (oil pulling) yöntemiyle ağızdaki zararlı bakterileri, virüsleri ve fırçanın ulaşamayacağı noktalardaki besin artıklarını temizlemek ve bu yolla dişleri beyazlatmak antik çağlardan beri kullanılan ve etkinliği bilimsel olarak da desteklenmiş bir Ayurveda pratiği. Ağızdaki bakterilerin ve virüslerin bedenin geri kalanına ulaşmadan uzaklaştırılmasını sağlayan oil pulling yöntemi yalnızca dişlerin beyazlaması için değil, vücudunun genel sağlığının korunması için de oldukça etkili. Dişleri beyazlatmanın yanı sıra diş etlerinin de güçlenmesini sağlayan ve bütünsel bir ağız hijyeni vaat eden bu yöntemi uygulamak için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit: Her sabah dişlerinizi fırçalamadan önce 1 tatlı kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını ya da zeytinyağını ağzınıza alın ve 15 dakika boyunca ağzınızda çalkalayın. Sonrasında ağzınızdaki sıvıyı çöpe tükürün ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ağzınızın her yerinde gezdirmiş olduğunuz yağ diş aralarında kalan; gece boyunca dilin üstünde, damağınızda, diş etlerinizde ve boğazınızda biriken bakterileri ve virüsleri adeta bir mıknatıs gibi çekecek.

Yemeklerden sonra suyla ağzınızı çalkalayın

Yemek yerken, hem çiğnemenin yarattığı baskı hem de yiyeceklerdeki kimyasalların dişleri hassaslaştırması nedeniyle dişlerin yemeklerden hemen sonra değil, en az yarım saat geçtikten sonra fırçalanması öneriliyor. Ancak özellikle yoğun renk pigmentleri içeren pancar, kahve, çay, koyu kırmızı meyveler, soslar, zerdeçal gibi baharatlar ve yapay gıda boyaları içeren bazı yiyecekler anında temizlenmediğinde diş yüzeyinde lekelenmelere sebep olabiliyor.

Dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalamanız tavsiye edilmese de, ağzınızda kalan besin artıklarını uzaklaştırarak leke oluşumunu önlemek için yemeklerden sonra ağzınızı temiz suyla çalkalayabilirsiniz. Ağzı yemeklerden hemen sonra, özellikle dişlerde leke oluşumuna neden olan renkli, şekerli ve asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra çalkalamak, dişlerinizin daha beyaz görünmesi konusunda gözle görülür bir fark yaratacak.

Ağzınızı derinlemesine temizlemenize yardımcı olacak bu yöntemleri uygulayarak kısa sürede daha beyaz ve sağlıklı görünen dişlere sahip olabilmeniz mümkün. Ancak tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen, dişleriniz istediğiniz kadar beyaz ve temiz görünmüyorsa bir diş hekimine danışarak sorunun başka bir kaynağının olup olmadığını araştırmanız gerekiyor.

Dişlerde derinlemesine temizlik, parlaklık ve beyazlık için: Philips Sonicare Diamond Clean Elektrikli Diş Fırçası

Hayatı kolaylaştıran ürünleriyle kullanıcılarına her daim konfor sağlayan Philips, Philips Sonicare ile diş sağlığını ve temizliğini bir üst seviyeye taşıyor. Philips Sonicare Diamond Clean Elektrikli Diş Fırçası‘yla hemen tanışmak için tıklayın

* Philips Sonicare Diamond Clean’de yer alan Sonic teknolojisi, dünya çapında 50’den fazla üniversite ve araştırma kurumunun gerçekleştirdiği 175’ten fazla klinik ve laboratuvar çalışması ile desteklenmektedir.

 

Bu içerik Philips Sonicare‘in katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement