Cuma günü öğleden sonraki saatlerinizi daha verimli değerlendirmenin yolları

cuma
Cuma günü öğleden sonra

Haftanın son gününde, özellikle son saatler artık herkesin yorgun olduğu ve enerjisinin düştüğü zamanlardır. Tam da bu saatlerde ne yapacağınızı bilemiyor ve boş boş ekranınıza bakıyor olabilirsiniz.

Peki, işyerinizdeki bu sıkıcı zamanı daha üretken ve enerjik bir şekilde geçirebilmeniz mümkün mü?

Uplifers olarak yapılan tüm işlerin olduğundan daha sıkıcı geldiği ve enerjinizin düştüğü  Cuma gününde, iş yerinizdeki son saatlerinizi enerjik ve verimli bir şekilde kullanabilmenize yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı önerileri sizler için derledik;

İlginizi çeken ve yapmaktan zevk aldığınız işlerle uğraşın

to do

Özellikle son iş gününde, öğle yemeğinin getirdiği ağırlık ve uyku ile çalışmak çok daha zor bir hal alır. Bu nedenle yapmanız gereken, ciddi ve dikkat gerektiren işlerinizi sabah bitirerek, öğleden sonra daha hafif ve yapmaktan mutluluk duyacağınız işlere odaklanmak.

Bu şekilde zihninizi sürekli meşgul tutabilir ve sıkıntıdan uzaklaşarak bir iş yapıyor olmanın verdiği huzuru yaşayabilirsiniz.

Her zaman mümkün olmasa da, elinizden geldiğince bu önerimizi uyguladığınızda kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Kendinizi geliştirin

hobiler

Cuma günü haftanın yorgunluğuyla beraber çalışmak istememeniz ya da araya hafta sonu gireceği için yeni projelere başlamak istememeniz oldukça normal. Böyle zamanlarda yaptığınız tek şey işten çıkacağınız zamanın gelmesini beklemekse, yeni yetenekler edinmek için gerekli olan zamana sahipsiniz demektir.

Eğer anlayışlı bir yöneticiniz varsa ve ofiste iş dışında herhangi bir şeyle uğraşmanız problem yaratmayacaksa, kendinize boş zamanınızı etkili bir şekilde kullanabileceğiniz yeni uğraşlar bulabilir ve zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Zihniniz ne kadar farklı şeylerle meşgul olursa, o kadar az sıkılırsınız.

Yeni bir dil öğrenmek, kişisel gelişim videoları izlemek, online derslere katılmak, farklı blogları karıştırmak ofiste yapabileceğiniz bazı boş zaman uğraşlarından.

Kısa süreliğine uyuyun

uyku

Önceki maddelerde de bahsettiğimiz gibi, özellikle haftanın son gününde öğle yemeğinin üstüne çalışmaya başlamak, kendinizi yorgun, ağır ve uykulu hissetmenize neden olabilir. Bu çok normal bir durum. İçinizin geçtiği zamanlarda kısa süreliğine gözlerinizi dinlendirmek, üretkenliğinizi arttıracak ve günün geri kalan kısmını daha enerjik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Gün içinde uyunan uykunun üretkenliği arttırdığından ve bireye daha bir çok faydasının olduğundan ’’Gün ortasında uyumak çalışma performansını ve yaratıcılığı arttırıyor’’ isimli yazımızda bahsetmiştik. Yapılan araştırmalar, 15-20 dakikalık kesintisiz bir uykunun eski enerjinizi geri kazandıracağını ve kendinizi daha zinde hissedeceğinizi gösteriyor.

Egzersiz yapın

ofiste spor

Eğer ofisten çıkma şansınız varsa dışarı çıkın ve bir süreliğine yürüyün.  Ofisten ayrılma şansınız yoksa, basit hareketlerle içeride çalışabilirsiniz.

Haftanın son gününde, kendinizi yorgun hissederken yapmak isteyeceğiniz en son şeyin spor olduğunu biliyoruz. Ancak öğle saatlerinden sonra yapacağınız egzersiz, kendinizi çok daha zinde hissettirecek, günün geri kalanını daha verimli geçirmenize yardımcı olacaktır.

Çok ağır bir antrenman yapmanıza gerek yok. Masanızın yanında yapacağınız esneme egzersizleri  ya da merdiven inip çıkmak seçenekler arasında.

Egzersiz yapmak istemiyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız bir süreliğine ofisin dışına çıkmak, temiz hava almak ve güneş ışığından yararlanmak da zihninizi yenilemenize ve yaratıcılığınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Cuma günleri öğleden sonra zamanın daha yavaş geçtiğini hissediyor olabilirsiniz, ancak bedeninizi ve zihninizi aktif tutarak bu saatlerin sıkıcılığıyla baş etmek sizin elinizde.

Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle…

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!