Coşkulu ve rengarenk: Rusya’da yeni yıl kutlamaları

Rusya’nın 10 gün süren ve en uzun bayramı olan yeni yıl… Şarkılarla, rengarenk süslemeler ve türlü türlü yemeklerle, dolu dolu kutlanıyor yeni yıl Rusya’da.

rusyada yeni yil

Noel Baba olmadan olmaz tabi. Ruslar ona Ded Maroz yani “ayaz ata” derler. Ayaz Ata’nın bir de Sneguruchka adlı bir kız torunu bulunur; bu isim “kar kız” anlamına gelmektedir. Sneguroçka, Noel Baba’ya seve seve yardım eder, ama bayramın başlangıcına nedense sık sık geç kalır. Bundan dolayı Noel Baba, noel ağacının ışıklarını açmak için bütün misafirlerle beraber yüksek sesle Sneguroçka’yı çağırmak zorunda kalır.

31 Aralık gecesi bütün aile üyeleri ve yakınları büyük bir masa başında toplanır. Önce şampanya dolu Kristal kadehler esli yılın onuruna kaldırılır, eski yılda yaşanmış olan tatlı tatsız olaylar anılır ve herkes eski yılla vedalaşır.

Sovyetler Birliği zamanından beri Rusların yeni yıl masasının ayrılmaz mezeleri “Olivye” salatası ve haşlanmış yumurta ile pancarla kaplı tuzlanmış balıktır. Ayrıca, yeni yıl masasında mutlaka mandalina ve soğutulmuş şampanya bulunur.

rusyada yeni yil (2)

Herkes masa başında toplandıktan sonar yeni yıla beş dakika kala Rusya Devlet Başkanı yeni yıl kutlama mesajını vatandaşlarına iletir. Kısa kutlama mesajı Rusya’nın bütün radyo ve televizyon kanalları tarafından yayınlanır.

Bayram 31 Aralık’tan 9 Ocak’a kadar sürer. Noel kutlamaları ise 7 Ocak’ta yapılır.

rusyada yeni yil (3)

Ceren Polat
Uzman Çevirmen - Dijital Pazarlama Sorumlusu. Okan Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık ve eş zamanlı Uluslararası Ticaret eğitiminin ardından Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde yüksek lisans ... Devam