Çocuklara kilo aldırıcı besinler

Çocukluk dönemi bebeklik ve ergenlik dönemlerinin arasında bulunur. Bu yüzden her yaş evresinin kilo almak için tüketmesi gereken besinler farklılık gösterir. Çocuğunuzun gereğinden fazla zayıf olması beraberinde sağlık problemleri doğurabilir bu sebeple buna uygun bir beslenme düzeni geliştirebilirsiniz. En doğru çözümü ise çocuk hekimlerine danışarak bulabilirsiniz bunun nedeniyse her çocuğun metabolizmasının farklı olması.

Çocuklarınızın ideal kilosuna kavuşması için en doğru çözümü çocuk hekimlerine danışarak bulabilirsiniz.
Çocuklarınıza tüm gün enerjik hissettirecek besinler verin

Bu alışkanlığı çocuklarınıza sabah kahvaltısından itibaren uygulayabilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltısında ekmeğin üzerine tereyağı, fıstık ezmesi, krem peynir, bal vs. sürüp yemelerini sağlarsanız, bu besinler yüksek enerji değeri içerdiği için çocuğunuz sağlığına ve ideal kilosuna kavuşmaya başlar. Öğle ve akşam yemeklerinde de bol taze sebze yemeği yapıp yanına haşlayacağınız bir tavuk göğsü eti onları hep zinde tutacaktır.

Çocuklarınızın ara öğünlerini atlamayın

Çocuklarınıza sadece sabah, öğlen ve akşam yemesini sağlamaktansa ara öğünleri de unutturmayın. Ara öğünlerde kuru yemiş (özellikle fındık ve ceviz) veya meyve (çilek, portakal içerdiği vitaminler açısından enerji verir) yedirebilirsiniz. Böylelikle hep enerjik ve zinde kalmış olurlar.

Kırmızı meyvelerin baş tacı çilek çocuklar tarafından sevilerek de tüketilen zengin bir C vitamini kaynağıdır. 
Enerji veren besleyici içecekler verin

Yemeklerin yanında çocuklarınıza taze sıkılmış portakal suyu veya organik karışık meyve suları verebilirsiniz. Üstelik çocuklarınız bu içecekleri severse her zaman isteyecek ve her zaman besleyici bir şeyler tüketmiş olacak. 

Çocuklarınızı tüm gün zinde tutacak bol enerjik taze meyve suları kilo almalarında yardımcı olur.

Çocuğunuzun iştahının kapalı olduğunu gözlemlediyseniz aşağıdaki iştah açıcı karışım tarifini hazırlayarak günde 2 kaşık çocuğunuza yedirebilirsiniz. 

İştah açıcı karışım tarifi

Malzemeler

  • Yarımşar kilo üzüm pekmezi ve tahin
  • 200’er gram fındık içi
  • Ceviz
  • Badem

Yapılışı

Pekmezi ve tahini büyük bir kavanoz içerisinde iyice karıştırın. İçine kuru yemişleri dökün tekrar karıştırın. Her gün 2 kaşık olmak üzere düzenli bir şekilde çocuğunuza yedirebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!