Çocuklar için yaz tatilinde öğretirken eğlendiren bilişsel becerileri destekleyici aktiviteler

Tüm çocukların özlemle ve heyecanla beklediği yaz tatili sonunda geldi; çocukları çok mutlu eden bu olay, tam tersi ebeveynleri biraz strese sokmaya başladı. Bu stresin sebebi ise çocukların tatil zamanlarında derslerden, akademik etkinliklerden, kitaplardan ya da çalışma kağıtlarından uzaklaşmalarının yanı sıra teknolojiye de daha düşkün hale geliyor olmaları…

Özellikle pandemi döneminde ve sonrasında hem ders hem oyun amaçlı telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle çok daha fazla zaman geçirirken kağıt-kalemden uzaklaşan çocukları için birçok ebeveyn yaz tatilinin de başlamasıyla “Ya okumayı unutursa, ya yazmayı hatırlamazsa, ya doğru kalem tutmayı öğrenemezse…” gibi kaygılarla baş başa kaldı. Bu kaygılarında haksız olmadıklarını da kabul etmek gerek. Çünkü ne yazık ki, harfleri tanımak, heceleri birleştirmek, kalemi doğru tutmak, yazı yazmak ya da matematik işlemlerini yapmak bisiklete binmek gibi değil; yani uzun zaman ara verildiğinde kolayca hatırlanamıyor. Onun yerine tekrar tekrar pratik yapmayı gerektiriyor.

Peki, hem çocukların teknoloji ile geçirdikleri zamanları ve ebeveynlerin kaygılarını azaltmaya yardımcı olacak hem de çocukların teknolojik aletler dışında da keyifli zaman geçirmelerini ve bilişsel becerilerini geliştirmelerini sağlayacak bir yol var mı? Cevap: Evet. Bu yaz tüm ebeveynlerin işini kolaylaştıracak yepyeni bir gelişme var: HP Baskı Dünyası. Sizi daha fazla meraklandırmadan hemen konuya girelim ve HP Baskı Dünyası’nın hem çocuklar hem de ebeveynler için neler sunduğuna, yaz tatili boyunca nasıl bir katkı sağlayabileceğine yakından bakalım.

HP Baskı Dünyası’ndan bilişsel becerileri destekleyici aktiviteler

Özellikle okul öncesi çağdan 10 yaşına kadar olan ilkokul dönemi, çocukların hem bugününü etkileyen hem de geleceğini şekillendiren kritik bir öneme sahip. Çünkü bu dönemde çocuklar hızlı bir değişim ve gelişim içindeler ve onların bu evrede gerçekleştirdiği her öğrenme, ilerleyen yıllarda kazanacakları tüm becerilerinin temelini oluşturuyor. HP, hem çocukların gelişimlerini desteklemek ve bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak hem de ekran karşısında geçirdikleri süreleri azaltmak için oluşturduğu HP Baskı Dünyası’nda yer alan basılabilir aktiviteler ile çocukların eğlenmesini ve öğrenmesini amaçlıyor; ebeveynlerin de içi rahat ediyor.

HP Baskı Dünyası’nın haftalık çalışma sayfası tabanlı öğrenim şeklinde düzenlenen yapılandırılmış içeriği, çocukların temel kavram bilgisi geliştirmelerine ve olumlu öğrenme alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı oluyor. Bu kapsamlı ve ücretsiz etkinliklerde farklı temalar oluşturmak için çeşitli kuruluşlarla iş birliği yapan HP Baskı Dünyası’nda, çocuklar Crayola, WWF, gibi kurum aktiviteleriyle ekrandan uzak zamanın tadını çıkarırken, yaratıcı bir şekilde bilgi edinebiliyorlar. Kendi alanında uzman kişilerce hazırlanmış HP Baskı Dünyası içerikleri Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV) nitelikli eğitim desteği alan çocuklar tarafından da kullanılıyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) çocuklar için eşit bir başlangıç ilkesiyle hazırlamış olduğu Oyun Zamanı Kitapçığı da yine HP Baskı Dünyası’nda yer alıyor. 3-6 yaş arasındaki çocuklar için Maşa ve Ayı oyunları, 5 Farkı Bulun, Koca Ayı ile Minibüsü Bulun, Resmi Tamamlayın, Yapbozu Rakamlara Göre Düzenleyin eğlenceli aktivitelerden bazıları. 7-10 yaş için Tatlı Su Yunusu, Matilda-Kelime Bulmaca Oyunu ve baskıları alınabilen Doğum Günü Serisi Çantalar; 11 yaşından büyükler içinse Çapraz Bulmacalar ve mandala boyama aktiviteleri bulunuyor. Peki, hangi tür bilişsel aktiviteler çocukların hangi alanlarını geliştiriyor; işte örnekler…

Dil bilgisini geliştirmeye yönelik aktiviteler

3 yaştan 10 yaşa kadar olan yani okul öncesi ilkokul 4.sınıf seviyelerini kapsayan her yaş grubuna özel olarak hazırlanmış içeriklerde dil bilgisini geliştirecek birçok basılabilir aktivite bulunuyor. Örneğin, Türkçe sesli ve sessiz harflerden, İngilizce kelime bilgisini artırmaya yardımcı geniş çalışmalara yer veriliyor. Türkçe ve İngilizce harf-kelime eşleştirmelerinden kelime avı bulmacalarına hem eğlenceli hem de öğretici birçok aktivite bulunuyor. Özellikle farklı yaşlarda çocukları olan ebeveynlerin yaz tatilinde kara kara farklı seviyelere uygun etkinlikler aramasına gerek kalmıyor.

Motor becerileri geliştirmeye yönelik aktiviteler

İnce ve kaba motor becerilerini erken yaşlarda desteklemek ilerleyen yıllarda birçok açıdan kolaylık sağlıyor. Örneğin, doğru kalem tutmanın veya makas kullanmanın temelinde el-göz koordinasyonun yanı sıra parmakların yani ince motor becerilerinin gelişmiş olması da yatıyor. Yani, çocuklar kalemle, makasla ne kadar pratik yaparlar, kesme, boyama, yapıştırma gibi motor becerilerini destekleyici etkinliklerle ne kadar zaman harcarlarsa bu konuda o kadar yetkin hale geliyorlar. Tabii, sürekli makasla bir şeyler kesmek ya da kalemle bir şeyler yazmak sıkıcı olabiliyor. O yüzden çocukların ilgi çekici etkinliklerle desteklenmeleri gerekiyor. HP Baskı Dünyası’nda yer alan yazı temelli çalışma kağıtları kalem tutmayı geliştirirken; yaprak baskısı, kukla yapımı, baklagillerle resim gibi farklı sanat etkinlikleri, motor becerilerini desteklemeye yardımcı oluyor. Tüm bunları yaparken eğlenceli zamanlar geçirmeleri de cabası…

Hayal gücünü beslemeye yönelik aktiviteler

Ne yazık ki biz yetişkinler büyüdükçe merak duygumuzu, keşfetme arzumuzu kaybedebiliyoruz ve hayaller alemine dalmayı unutabiliyoruz. Oysa ki çocuklar da durum farklı. Onlar her an öğrenmeye, şaşırmaya, yeni bir şeyler keşfetmeye, hayal güçlerinin sınırlarını zorlamaya hazırlar. Bunu yapabilmeleri için de destekleyici bir ortamda, doğru yönlendirmelerle büyümeleri çok önemli. Yaratıcı yazarlık çalışmalarından kelimelerden yola çıkarak hikayeler yaratmaya farklı düşünmeye ve hayal kurmaya yönlendiren birçok çalışma HP Baskı Dünyası’nda yer alıyor. Üstelik, o kadar keyifli etkinlikler var ki çocuklarınız yaparken siz de dahil olmak isteyeceksiniz 😊.

Dersleri pekiştirmeye yönelik aktiviteler

Araya uzun bir yaz tatili girince çocuklar da haliyle okul derslerini unutabiliyorlar. Fakat HP Baskı Dünyası’nın farklı seviyelere uygun olarak hazırlanmış içerikleri doğal sayılarla matematik işlemlerinden geometrik şekillere; fen bilgisi ders konularına yönelik çalışma kağıtlarından Türkçe ve İngilizce bağlaçlara; okuma-yazma çalışmalarından elektrik devrelerine kadar okul döneminde çocukların kendi seviyelerine uygun olarak karşılaştıkları ne varsa yeniden tekrar etmelerini sağlıyor.

Çok daha fazlası HP Baskı Dünyası’nda

Boyama sayfalarının yanı sıra stresi azaltmaya yardımcı mandalalar, eğlenceli doğum günü kartları, çevre bilincini pekiştirmeye yardımcı çalışma kağıtları, problem çözme becerilerini iyileştiren etkinlikler ve renkleri gruplama, örüntü, sıralama gibi çok daha fazlasına ilişkin farklı yaş gruplarına uygun tüm aktiviteleri HP Baskı Dünyası ile keşfedebilir, bu yaz çocuklarınızın farklı alanlardaki becerilerini desteklerken teknolojiye olan düşkünlüklerini törpüleyebilirsiniz. Üstelik hem çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek hem de onlara ilham vermek için bu keyifli zamanları birlikte deneyimleyebilirsiniz.

Peki, seçenekler bu kadar çokken ve yaz tatili de uzunken tüm bu etkinlikleri nasıl bastıracağız diye merak ediyorsanız, HP buna da çok etkili bir çözüm sunuyor: Smart Tank.

Yazıcınız sizi yarı yolda bırakmasın

HP Smart Tank, sizi “yazıcının kartuşu bitecek” derdinden kurtarmak için tasarlandı. Smart Tank kutusunun içinden çıkan mürekkepler sayesinde 18.000 sayfaya kadar siyah veya 8.000 sayfaya kadar renkli baskı elde edebilirsiniz. Üstelik, mürekkebi bittiğinde çok uygun fiyata satılan yedek mürekkep şişeleriyle zahmetsiz bir şekilde tankı doldurularak kullanmaya devam edebilirsiniz. Düşük maliyetli ve zahmetsiz bir baskı çözümü arıyorsanız sizin için en ideal yazıcı olabilir.

Ayrıca, hazırlıksız yakalandığınız bir günde çocuklarınız arkadaşlarıyla evde zaman geçirirken sıkıldıklarında hemen her biri için çalışma kağıtlarını bastırabilir, keyifli aktivitelerle eğlenirken öğrenmeye devam etmelerini de sağlayabilirsiniz.

Bu yaz hem sizin hem de çocuklarınız için daha keyifli ve verimli geçsin istiyorsanız HP Baskı Dünyası ve Smart Tank ile hemen tanışmak için tıklayabilirsiniz.

*Bu yazı HP katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!