Cildinizin yeşil dostu: Brokoli

Brokoli kış aylarının en sevilen sebzelerinden biri. Salataları, çorbaları güzelleştiriyor. Peki ya cildinizi?

Brokoli, Brassica oleracea olarak bilinen, aslında turpgillerden gelen bir sebze. Sağlık faydaları sebebiyle “süper besin” olarak adlandırılan sebzelerden biri aynı zamanda. Kalorisi düşük, su ve lif oranı yüksek. Üstelik C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içeriyor.

Brokoli hem çiğ, hem de pişmiş olarak yenebiliyor, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar hafif buharda pişirmenin besin değeri açısından en sağlıklı pişirme şekli olduğunu söylüyor. 

Cildinizin de brokoliye ihtiyacı var

Brokolinin iki cilt dostu vitamin olan A ve C vitamini içerdiğini söylemiştik. Bunun yanı sıra brokoli beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein cildinizi oksidatif hasara karşı korur, bu da cildinizin kurumasına ve buruşmasına engel olabilir.

Brokoli çiçeği güzel görüntüsünün arkasında sülforafan isimli bir bileşene sahiptir. Bu faydalı bileşen kanser karşıtı etkilere sahiptir ve kansere karşı koruyucu olabileceğine dair çalışmalar vardır. Sülforafan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu, bir antioksidandır. Üstelik cilt sağlığı konusunda iki şekilde savaşır. Cilde zarar veren serbest radikalleri nötralize etmenin yanı sıra koruyucu olan sistemleri de harekete geçirir.

Yapılan bir çalışma sülforafanın, UV ışınlarıyla zarar gören cilt hücrelerinin sayısını %29’a kadar düşürdüğünü ve koruma etkisinin 48 saate kadar devam edebileceğini gösteriyor. Ayrıca sülforafanın ciltteki kollajen seviyelerini koruyabileceği de düşünülüyor.

Gözleriniz brokoliye emanet

Yaşla birlikte göz sağlığı da etkilenebiliyor ve ileri yaşlarda göz sağlığında bozulma çok daha sık görülüyor. Brokoli, lutein ve zeaksantin isminde göz sağlığını koruyucu iki antioksidan bileşen içeriyor.

Bunun yanı sıra brokoli vücutta A vitaminine dönüşebilen beta karoteni içerir. A vitamini göz sağlığı için koruyucu vitaminlerdendir. Sadece brokoli değil, Brüksel lahanası da bu anlamda koruyucudur. Bu akraba sebzeler A vitamini (lutein, zeaksatin ve beta karoten), C vitamini ve E vitamini içerirler. Tüm bu antioksidanlar gözlerinizdeki hücreleri serbest radikallerden ve sağlık sorunlarından korur. 

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam