Cildimiz üzerinde çok mu ürün kullanıyoruz? Minimalist cilt bakım rutini

10 adımlı Kore cilt bakım metodu bir süredir oldukça popüler ancak son dönemlerde gittikçe daha fazla kadın bir adım geri çekilerek, olabildiğince minimal bir cilt bakım rutini takip ediyor. Eğer siz de üst üste birden fazla cilt bakım ürünü kullanan kesimdeyseniz minimalist bir rutine yönelmek büyük bir değişim olabilir. Gelin birlikte zamandan ve paradan kazanmanın yanı sıra farklı birçok avantajı olan bu rutin hakkında daha fazla bilgi edinelim…

1.  Çok amaçlı cilt bakım ürünlerini tercih edin

Çok adımlı bakım rutinleri oldukça popüler anca birden fazla amaçlı ürünler de en az diğerleri kadar işinize yarar. Örneğin hem aynı zamanda makyaj çıkarıcı olan yüz temizleyicilerinden kullanırsanız, yüzünüzü iki kere temizleyerek yıpranma sürecini hızlandırmazsınız. Veya hem scrub türünde peeling hem de maske olarak kullanılan ürünlere bakarsanız kendinize hem zaman hem de para kazandırmış olursunuz.

2. Aynı anda çok fazla ürün kullanmak riskli olabilir

Bazen cilt bakım rutinlerine ve malzemelerine kendimizi öyle kaptırıyoruz ki, cildimize ihtiyaçlarına göre gerçek bir bakım yapmayı unutuyoruz. En az 5-6 farklı ürün kullanılan çok adımlı bir rutinde, cildimize neyin iyi gelip gelmediğini anlamak biraz zor olabilir. Bakım ürünlerimizin sayısını 2’ye veya 3’e indirerek hangi ürünlerin cildimizin yararına olduğunu görebiliriz.

3. Doğru dengeyi bulun

Cildinizin ihtiyaçlarını anlamak sağlıklı bir bakım rutininin en önemli adımı. Eğer cildinizi tamamen nemlendirmek için 3 ürüne ihtiyaç duyuyorsanız tamam. Ancak eğer tek bir ürün cildinizi istediğiniz gibi nemlendirmede yeterliyse, diğer ikisini kullanmak için kendinizi zorlamayın. Minimalist bir cilt bakım rutini demek cildiniz için doğru dengeyi ve ürünleri bulmak demek.

Cildimiz üzerinde çok mu ürün kullanıyoruz? Minimalist cilt bakım rutini

4. 3 anahtar adım: Temizleyici, yüz toniği ve nemlendirici

Tüm bu çok adımlı bakım rutinleri hayatımıza girmeden önce cilt bakımın üç temel adımı yüz temizleme, tonik uygulama ve ardından da nemlendirmeydi. Bu üç adımı cilt bakım rutininizin temeli olarak esas alarak, sadece ihtiyacınız olduğu zaman dördüncü bir ürünü almayı düşünün.

5. Minimalist bir cilt bakım rutinini sürdürmesi daha kolay

Düzgün bir bakım rutininin gerçekten işe yaraması için zamana ihtiyaç var. Ancak gereğinden fazla ürünle haftada en az 3 gece ayna önünde 20 dakika geçirmek bir süre sonra rutininizi aksatmanıza yol açabilir. Çok adımlı bir rutinini aceleyle yapmak yerine minimalist bir bakımı benimseyerek rutininize bağlı kalabilirsiniz.

 

Kaynak:
thefashionspot.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!