Evden çıkamıyoruz diye hareketsiz kalmak zorunda değiliz: Cardiowalk ile kilometrelerce yürüyüş keyfi

Sokağa çıkma yasaklarının ve evde olmanın yeni rutinimiz haline geldiği şu günlerde hepimizin en büyük problemlerinden biri hareketsizlik. Hareketsiz geçen bir günün ardından bedenimiz yeterince enerji harcayamadığı ve fiziksel olarak yorulamadığı için uyku düzenimizden beslenmemize tüm rutinlerimizin dengesi bozulabiliyor. Metabolizmanın çalışmasını yavaşlatan hareketsizlik hali, bağışıklık sistemimizin çalışmasını da olumsuz etkileyebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz yaşam, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Hareketsiz yaşam tarzının zararları: Uzun süre oturduğumuzda vücudumuzda neler oluyor?

Hareketin ve aktif bir yaşamın hem beden hem de ruh sağlığımız üzerinde sayısız olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Mutluluk hormonu olan serotonini artırmak, daha sağlıklı bir dolaşım sistemi, daha hızlı bir metabolizma ve daha güçlü bir bağışıklık için evde de olsa harekete devam! Dört duvar arasında, hele bir de ailenizle birlikte kalabalık bir evdeyseniz spor yapmanın ve hareketli kalmanın pek mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak evde de yalnızca ayakta durabileceğiniz kadar genişlikte bir alanda kardiyo egzersiz yapmanızın bile mümkün olduğunu söylesek? Evet, yanlış duymadınız. Şimdiye kadar evde yoga, pilates ya da ağırlık antrenmanları gibi matınızın üstünde, kısıtlı bir alanda yapabileceğiniz pek çok evde egzersiz önerisi verdik. Ancak koşu, bisiklet, yüzme, yürüyüş gibi vücuda daha fazla kan pompalanmasını, hücrelere daha fazla oksijen gitmesini ve tüm sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlayan kardiyo egzersizleri, beden sağlığımızı korumak için olmazsa olmazlardan.

İlginizi çekebilir: Vücudunuzu şekle sokmak için 12 muhteşem egzersiz

Cardiowalk, ilk olarak Amerika’lı fitness eğitmeni Leslie Sansone tarafından geliştirilen ve evde yürüyüş fikriyle ortaya çıkmış bir kardiyo egzersiz türü. Olduğunuz yerde, hiçbir ekipmana gerek duymaksızın yapabileceğiniz yürüyüş egzersizlerinden oluşan videolar ilk etapta zor değilmiş gibi görünebilir. Ancak ilk denemenizden sonra fikrinizi tekrar gözden geçireceğinizden eminiz.

‘Pek zamanım yok ama 15-20 dakika ayırabilirim’ diyenler için:

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

# LUFF Functional Fitness (@luff.fitness)’in paylaştığı bir gönderi ()

Week 6 Bonus Burn: 1 Mile WALK PARTY | Walk at Home

Friday | 1 Mile Classic Walk with Rocky | Walk at Home

‘Günde yarım saat yürüsem bana yeter’ diyorsanız:

2 Mile Walk | At Home Workouts

Burn Body Fat 2 Mile | 30 Minute Workout at Home

‘Yürümeyi çok özledim, saatlerce durmadan yürümek istiyorum’ diyenlerdenseniz:

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

# LUFF Functional Fitness (@luff.fitness)’in paylaştığı bir gönderi ()

START! Walking at Home American Heart Association 3 Mile Walk

5K Walk with a Twist – Walking at Home – 3.1 Miles = 5K Walk!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!