Capcanlı renkleriyle su altındaki dünyanın gökkuşakları: Deniz anaları

Son birkaç yıldır, su altı fotoğrafçısı Alexander Semenov; Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen güneyinde yer alan Moskova Devlet Üniversitesi Beyazdeniz Biolojik İstasyonu’ndaki dalgıç takımına başkanlık ediyor. Semenov, aynı zamanda çok soğuk suda ve zor koşullarda gerçekleşen bilimsel dalışlara da liderlik ediyor. Bu dalışlarda dünyanın neredeyse başka hiçbir yerinde görülmeyen deniz canlıları keşfediliyor. Bu noktada Semenov şunları dile getiriyor:

‘Amacım kamera lensleriyle su altı dünyasını incelemek, insanların deniz biyolojisine olan ilgisini artırmak, bulduklarımı sosyal medya, konferanslar, sergiler ve medya organizasyonları kanalıyla insanlarla paylaşmak. Karanlık su altı yaşamını görmek için olağanüstü bir fırsata sahibim ve bu fırsat sayesinde National Geographic, Discovery Channel, the BBC, Nature, Smithsonian ve birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yapma imkanım var.’

Yapılan araştırmalara göre su altındaki yaşamın bugüne kadar %80’i keşfedilmiş veya incelenmiş durumda. Bu da hala birçok canlı formunun keşfedilmeyi beklediği anlamına geliyor. Bu olay Semenov’un deniz biyolojisine olan bitmek tükenmek bilmeyen merakıyla da birleşince, 2016 yılında dünyadaki okyanusları keşfetme fikri ortaya çıkıyor.

Semenov aynı zamanda Aquatilis Expedition’a da başkanlık ediyor. Aquatilis Expedition sanatla bilimi harmanlayarak, sıradan insanla üstün zekalı insanları bilim camiasında bir araya getirmeyi amaçlıyor. İşte Semenov’un objektifinden su altının büyülü canlıları deniz analarına ait mükemmel kareler:

Kaynak:

Freeyork.com