Can sıkıntısıyla mücadele etmenin 10 etkili yolu

Hepimizin zaman zaman hayatın sıkıcı olduğunu düşündüğü oluyor. Yaptığımız projeden sıkılıyoruz, ders dinlerken sıkılıyoruz, işteyken sıkılıyoruz, evdeyken sıkılıyoruz…

Hayatın rutin akışı içinde her seferinde farklı ve heyecan verici bir şeyler bulmak, hissetmek mümkün olmayabiliyor. 2003 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı gençlerin yüzde 90’ı sıkılıyor. Aslında sıkılmanın nedeni, dikkati ve farkındalığı yoğunlaştıramamaktan kaynaklanıyor. Araştırmalara göre bir şeye dikkatimizi tamamen veremediğimizde sıkılıyoruz. Ancak asıl sorun yaşadığımız sıkıntıya, başka dış unsurları bahane olarak gösteriyor olmamız.

Araştırmalara göre bir şeye dikkatimizi tamamen veremediğimizde sıkılıyoruz.

Can sıkıntısı aslında sanıldığı kadar masum bir şey olmayabilir. Can sıkıntısı; anksiyete, depresyon, öfke kontrolü, sosyal becerilerden yoksun kalma, kilo alma ve hatta erken ölüm gibi riskleri içinde barındırıyor. Peki can sıkıntısından kurtulmak mümkün mü? Tümüyle olmasa da can sıkıntısını azaltmak mümkün. İşte can sıkıntısından kurtulmanın püf noktaları:

1. Düşünün.

Çok basit gibi gelebilir ancak beynin can sıkıntısından kurtulması için başka bir şeyle mücadele etmesi gerekiyor. Beynimizin hareketli ve sağlıklı kalması için, uyarılması ve aktif olması gerekir. Eğer canınız sıkılıyorsa, dikkatinizi başka bir şeye yönlendirin, takviminize göz atın, yakın zamanda bitirmeniz gereken işleri düşünün.

2. Kendinizi zorlayın.

Eğer arkadaşınız sizi bir etkinliğe davet ediyorsa, gidin. Bu her şeye evet demeniz anlamına gelmiyor ancak canınız sıkılıyorsa normalde hayır diyeceğiniz şeylere evet demeye çalışın. Konforlu bölgenizin dışına çıkmak, can sıkıntısıyla mücadele etmenizi sağlayabilir.

3. Sıkıcı insanlardan uzak durun.

Eğer etrafınızda canınızı sıkan, enerjinizi düşüren insanlar varsa, belki de çevrenizi değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Bunun için arkadaşlarınıza sırtınızı dönüp yeni, heyecanlı arkadaşlıklar kurmak zorunda değilsiniz. Ancak bir süreliğine dikkatinizi başka yöne çevirebilirsiniz.

4. Etrafınızla ilgilenin.

Eğer iş yerinde canınız sıkılıyorsa kendinizi bir bilim insanı gibi düşünün ve etrafınızda olup bitenle ilgilenmeye başlayın. Çevrenizde gördükleriniz size gerçekten ilham veriyorsa, gözlemlerinizi yazıya dökebilirsiniz.

5. Yeni bir şeyler deneyin.

Eğer evde oturup anlamsızca televizyon seyrediyorsanız ve bu yüzden canınız sıkılıyorsa yeni bir şeyler deneyin. Örneğin yeni bir tarif bulun ve hiç yapmadığınız bir yemek yapın.

6. Odanızın rengini değiştirin.

Eğer evde canınız çok sıkılıyorsa, duvarların rengini değiştirebilirsiniz. Bu kadar büyük bir şeye girişmek istemiyorsanız, birkaç yeni yastıkla bile salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz.

7. Para kazanın.

Canınız sıkıldığında dolaplarınızı düzenleyebilirsiniz. Her seferinde kullanmadığınız birkaç parça kıyafet veya ayakkabı bulacağınıza emin olabilirsiniz. Bunları internetten satarak biraz para kazanabilirsiniz.

8. Boyama yapın.

Boyama kitapları sadece çocuklar eğlendirmek için hazırlanmıyor. Eğer çok canınız sıkılıyorsa, yetişkinler için olan bir boyama kitabı alın ve istediğiniz gibi renklendirin.

Zaman öldürmeye çalışıyorsanız biraz ara verin ve bu zamanı fiziksel ve zihinsel sağlığınız için yararlı bir şey yaparak geçirin.
9. Egzersiz yapın.

Zaman öldürmeye çalışıyorsanız biraz ara verin ve bu zamanı fiziksel ve zihinsel sağlığınız için yararlı bir şey yaparak geçirin. Egzersiz veya meditasyon yaparak can sıkıntınızın üstesinden gelebilirsiniz.

10. Ara verin.

Eğer çok çalışmaktan artık zihninizin yorulduğunu ve bu yüzden dikkatinizi yoğunlaştıramadığınızı düşünüyorsanız kısa bir ara verin. YouTube’dan eğlenceli birkaç video açın ve kendinize biraz zaman tanıyın.

İlginizi çekebilir: Hiçbir şey yapmama sanatı: Dolce far niente

Kaynaklar:
Lifehack
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!