“Çalışmak istemiyorum” diyorsanız, motivasyonunuzu arttıracak öneriler

Motivasyonu Arttırmak İçin Öneriler
Motivasyonu Arttırmak İçin Öneriler

Başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri, harekete geçmektir. Adım atmak ve harekete geçmek, sizi hedeflerinize yaklaştıracak en önemli şeydir. Ne var ki, çoğu zaman karşımıza çıkan engeller bizi durdurur, çaresizliğe ve isteksizliğe sürükler. Bu hislerin çoğu zaman işinizi sevip sevmemenizle de ilgisi yoktur.

Uplifers olarak; “Health Money Success”in, karşınıza çıkan engellere rağmen motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacak bazı önerilerini sizler için derledik.

Motivasyonunuzun düşük olduğu zamanlarda, isteksizlikle bağlantılı olarak üretkenliğiniz de düşebilir. Yeniden motive olmanıza kadar geçecek olan zamanda ise, planlarınızın gerisinde kalabilirsiniz.

Üretkenliğinizi ve motivasyonunuzu her zaman yüksek tutabilmek için; zamanın bilincinde olmanız ve başkalarını planlarınıza dahil ederek geri bildirim almanız oldukça önemli.

1. Zaman kavramına hakim olun.

Eğer finansal kaynaklarınıza hakim değilseniz, paranızın nereye gittiğini bilemez ve bütçe planlamasıyla ilgili sıkıntılar yaşarsınız. Eğer zamana hakim değilseniz, hayatta sahip olduğunuz en önemli hazineyi kaybeder ve sonuçta hiçbir şey başaramamış olursunuz.

Zamanı kontrolünüz altına alabilmek için, bir hafta boyunca her gün yaptıklarınızı not alın. Gün içerisinde yaptıklarınıza göz atmak, neye ne kadar zaman ayırdığınızı ve vaktinizin ne kadarını verimli kullandığınızı görmenize yardımcı olur.

Herhangi bir konuyla ilgili adım atmadan önce, isteksiz olmanız normaldir. Günlük programınız esnasında aldığınız notlar ise, isteksizlik yüzünden kaybettiğiniz zamanı görmenize yardımcı olur. Ne kadar fazla vakit kaybettiğinizin bilincinde olmak, buna engel olmanız için gereken motivasyonu da sağlayacaktır.

2. Çevrenizdekileri planınıza dahil edin.

Kimi zaman hedeflerinize ulaşmak için tek başınıza gösterdiğiniz çaba yeterli olmaz. Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri, çevrelerinde hedeflerine odaklanmış, benzer görüşlü kişilerle bir araya gelerek işbirliği ve fikir alışverişi yapmalarıdır.

Fikir alışverişi yapabilmek için, fikirlerine güvendiğiniz kişilerle düzenli olarak bir araya gelebilirsiniz. Farklı bakış açıları, planlarınızı geliştirmenize, hatalarınızı görmenize ve düzeltmenize de yardımcı olurken; karşılıklı motivasyon kaynağı olmak isteksizlikten de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için, ailenizden, yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan yardım almanın yollarını düşünün.

İsteksizliğinizin bir kısmından kurtulmak bile, hedeflerinize ulaşmak yolunda daha verimli adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Eğer isteksizlikle başa çıkabilirseniz, önünüze çıkan engeller sizi durduramayacaktır. Bitmeyen bir motivasyon, hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanız demektir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!