Buzdolabınızı ve buzluğunuzu düzenli tutmak için ipuçları

Buzluğunuz ne kadar düzenli? Ne sıklıkta buzdolabınızda çürümüş yiyecekler buluyorsunuz? Bir kaç tüyoyla buzluğunuzu ve buzdolabınızı çok daha düzenli hale getirebilirsiniz.

buzdolabı düzeni

Uplifers olarak buzdolabınızın ve buzluğunuzun daha düzgün ve temiz olmasının yollarını sizler için derledik.

Son kullanma tarihi geçmiş ve çürümüş yiyeceklerden kurtulun

Yeni aldığınız yiyecekleri yerleştirmeden önce, son kullanma tarihi geçmiş ve bozuluş yiyeceklerden kurtulmalısınız. Bu işlem için yarım saat ayırın ve buzdolabınız ve buzluğunuzdaki her şeyi dışarı çıkarın. Tek tek her yiyeceği inceleyerek, çürümüş olanları ve zamanı geçmiş olanları çöpe atın, iyi durumda olanları ise düzgün bir şekilde geri yerleştirin. Aynı zamanda, buzdolabınızı ve buzluğunuzu tamamen boşalttıktan sonra içini temizlemenizde fayda var. Daha düzenli gözükmesi için buzdolabınızın ve buzluğunuzun raflarının yerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Raflara göre ayırın

Buzdolabınızdaki yiyecekleri en düzenli duracak şekilde raflara göre ayırın. Fakat, bu ayırımı yaparken hangi yemeklerin hangi ısıda ve nemde saklanmasını gerektiğini düşünün. Bazı ortamlar, bazı yiyeceklerin daha taze kalmasını sağlar. Örneğin; yumurtaları soğukluğun hep aynı olduğu orta rafta saklayabilirsiniz. Meyveleri nemin daha az olduğu çekmecede, sebzeleri de daha yüksek nem oranına sahip rafta saklarsanız daha uzun süre taze kalırlar. Sosları ise buzdolabının kapağındaki bölmelere yerleştirebilirsiniz.

Son kullanma tarihine göre yerleştirin

Bir gece önceden kalan yemekler çok kolay bozulabilir. Bu yemekleri buzdolabınızın ön taraflarında tutarsanız, arkalarda kaybolmaz ve böylece bozulmadan tüketebilirsiniz. Abur cuburların son kullanma tarihi çok daha uzun olduğu için onları buzdolabınızın arka taraflarına yerleştirebilirsiniz. Buzdolabınıza daha havalı bir görünüm katmak için, evinizdeki kullanmadığınız tepsileri raf olarak kullanabilirsiniz.

buzdolabı düzenleme

Yiyecekleri yatay biçimde dondurun

Buzluğunuzda yer kazanmak için donduracağınız yiyecekleri mümkün olduğu kadar yatay bir şekilde dondurmaya çalışın. Fakat, bu her yiyecek için mümkün olmayabilir. Çorbaları, kesilmiş meyveleri ve sebzeleri,  sosları, ve kıymaları düz bir şekilde dondurabilirsiniz. Ayrıca, meyve suyu ve çorba gibi sıvıları buz tepsisinde dondurabilirsiniz.

yatay dondurma

Etiketlendirin

Yiyecekleri dondurduktan sonra, ne olduğunu anlamak çok zorlaşabilir. Su geçirmez bir kalem ile dondurduğunuz yiyecekleri dondurduğunuz tarihi de ekleyerek etiketlendirebilirsiniz. Eğer, yiyeceklerin ne olduğunu anlamak için farklı bir yol istiyorsanız, şeffaf saklama kaplarını veya şeffaf torbaları tercih edebilirsiniz.

Buzluğunuzdaki yiyecekleri sınıflandırın

Plastik saklama kapları alarak, yatay olarak dondurduğunuz yiyecekleri sınıflandırabilirsiniz. Malzemesine göre veya öğününe göre bölümlere ayırırsanız, eritmek istediğinizde işiniz çok kolay olabilir. Bu sınıflandırmayı yaptıktan sonra kapları üst üste koyarsanız, yerden de kazanmış olursunuz.

Liste yapın

Düzenlemenizi yaptıktan sonra, haftalık bir liste oluşturarak buzdolabınızda ve buzluğunuzda bulunan her yiyeceğin kaydını tutabilirsiniz. Böylelikle, bir yiyeceği buzdolabınızda göremediğiniz zaman fark eder ve çürümeden bulabilirsiniz. Listenize, daha kolay bozulabilir yiyeceklerden başlamanızda fayda var. Eve alışveriş yapmadan önce bu listeyi kontrol edip, alışverişinizi ona göre planlayabilirsiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!