Bütün gözler Milano’da: İtalyan misafirperverliğini yaşamak için başlıca rotalar

Mimarlar ve tasarımcılar için yılın heyecanla beklenen en önemli zamanı gelip çattı. Milano Uluslararası Tasarım Haftası yani orijinal ismiyle Salone Internazionale del Mobile için tüm dünyadan tasarımcı, mimar ve iç mimarlar Milano’ya göç etmeye başladı bile. Tasarım Haftası boyunca Uluslararası Fuar Merkezi’nde klasik stant mantığında firmalar yeni ürünlerini tüm dünyadan ziyaretçilerine tanıtıyor olacak ancak bu özel hafta boyunca asıl ses getiren etkinlikler Fuori Salone kapsamında şehrin dört bir yanına yayılan tasarım merkezlerinde yaşanacak ve her yıl olduğu gibi ziyaretçilerine yine uzun süre akıllardan silinmeyecek deneyimler yaşatacak.

Sektöre yön veren firmaların en yeni ürünlerini heyecan verici etkinliklerle ve İtalyan misafirperverliğiyle yaşamak için sizin de 17-22 Nisan tarihleri arasında yolunuz Milano’ya düşecekse görmeden dönmemeniz gereken önemli enstalasyonları ve ziyaret rotalarını sizler için düzenledik.

Zona Brera / Brera Bölgesi

Bu işin asıl doğduğu ve hala ana merkezi kabul edilen Brera bölgesinin ara sokak kafeleri, moda kokan mağazaları ve gizli avluları yılın bu zamanında önemli etkinliklere ev sahipliği yaparken daha da ilgi çekici bir hal alıyor ve kendi doğasında olan bohem havasına biraz da tasarım eklenince tadından yenmiyor. Dimore Gallery’e giderken Boffi’nin kapısından kafayı uzatmak, Hem’in yeni koleksiyonunu keşfederken bir yandan da Vitra’nın bütün klasiklerini bir arada bulabileceğiniz muhteşem sergisini deneyimlemek için Brera Design District’e mutlaka uzunca bir vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Hazır bu bölgedeyken Brera Design Apartment’a uğrayıp 12 tasarımcının Milano’yu hatırlatan ve sembolize eden yerleştirmelerini de mutlaka görmelisiniz.

 

Cos

Daha önce Sou Fujimoto ve Studio Swine gibi önemli isimlerle yaptığı işbirlikleriyle ses getiren ve her yıl Milano Tasarım Haftası’nın başrol oyuncularından olan Cos bu yıl da Phillip K. Smith III’nin Palazzo Isimbardi avlusuna yerleştirdiği açılı aynalar ile ziyaretçilere şehir ve gökyüzü arasında farklı bir bağ kurdurmayı hedefliyor.

Universita Degli Studi Di Milano

Her yıl onlarca önemli tasarımcının enstalasyonlarına ev sahipliği yapan Milano Devlet Üniversitesi bu yıl da önemli isimleri avlusunda ağırlıyor. İnsanın teknoloji ile olan ilişkisini konu edinen tasarımcıların birbirinden farklı yorumlarını görmek için bu önemli noktayı mutlaka rotanıza ekleyin.

Zona Tortona / Tortona Bölgesi

Brera’dan sonra ikinci ana merkez Tortona Bölgesi oldukça önemli sunumlara ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Her yıl gözleri üzerine çeviren ve en çok ses getiren odak noktalarından Superstudio ve Superstudio Piu’nun yanı sıra Spazio Zegna’da yer alan Sony’nin muhteşem Hidden Senses deneyimini yaşamanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra da Mini Living ile yeni yaşam konseptlerine göz atabilirsiniz. Kalan zamanda kendi rotanızı belirleyip Tortona Bölgesi’nin etkinliklerinde kaybolabilirsiniz.

Ventura

Daha çok genç tasarımcıların yer bulduğu Ventura Bölgesi’nin en popülerleri Ventura Future ve Ventura Centrale’de yer alan sergiler… Özellikle bu yılın en gözdelerinden David Rockfell’in Surface için yaptığı The Dinner yine Ventura Centrale’de ziyaret edilebilir.

Tüm bunların yanında  Nilufar Gallery’e mutlaka uğramayı, Fondazione Prada’nın son bloğu olan ve kurumun kalıcı sergisine ev sahipliği yapacak olan kulesinin açılışına denk gelmeyi, Fornasetti’nin Bottonuto Obeliski’yi nasıl yeniden yorumladığına şahit olmayı, Pritzker ödüllü Alejandro Aravena’nın Artemide için tasarladığı yeni aydınlatmaları incelemeyi, Kengo Kuma’nın Valextra için yaptığı Büyülü Orman’ı deneyimlemeyi ihmal etmeyin.

 

İlginizi çekebilir: Sizi yansıtan bir salona sahip olmak için ilham veren dekorasyon fikirleri

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam