Bulaşık makinesini daha verimli ve etkili kullanmanın yolları

Bulaşık makinesini doldurmak oldukça basit bir işlem gibi gözükebilir. Kirli bulaşık çıktıkça makineye eklersiniz, makine dolduğunda ise deterjanını koyup çalıştırırsınız. Bulaşıklarınızın daha temiz olması ve makinenizin daha etkili kullanımı için, yaptığınız bu basit işlemde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ve pratik önerileri sevgili Uplifers okuyucularımız için listeledik.

Elde ön yıkama yapılmalı mı?

Bulaşıkları makineye koymadan önce sudan geçirme veya ağır yanık ya da kurumuş bulaşıklar için ön yıkama yapma konusu sürekli tartışılır. Yemek kalıntıları, makinenizin filtresine takılarak yıkama esnasında diğer bulaşıkların da kirlenmesine neden olabilir. Tencere veya tepsilerinizde kalan yanmış yemek artıkları veya yapışmış ağır kirler de sadece makinede yıkandığında tam olarak temizlenmeyebilir. Bu nedenlerden dolayı, eski model makinenizi daha uzun ömürlü kullanmak amacıyla, musluktan akan suyu tasarrufla kullanarak bulaşıklarınıza çalkalama veya ön yıkama yapabilirsiniz.

Bunun yanında, son yıllarda üretilen teknolojisi geliştirilmiş bulaşık makinelerinde ön yıkama programları sayesinde, elde ön yıkamaya gerek kalmayabilir. Böylece su tasarrufu da yapabilirsiniz.

Arçelik Piano Serisi 6264 I modeli, 6 programlı A+ enerji sınıfı bulaşık makinesinde; ön yıkama programı sayesinde elde ön yıkamaya gerek bırakmaz.

Bulaşıkları makineye nasıl yerleştirmeli?

Makinenizi tam dolduğunda çalıştırın: Makinenin verimli bir şekilde çalışması için, evdeki tüm diğer beyaz eşyalarınız gibi tam olarak dolduğunda çalıştırmanız daha ekonomik olacaktır.

Bunun yanında, Arçelik Piano Serisi 6264 I modeli, 6 programlı A+ enerji sınıfı bulaşık makinesinde; yarım yük özelliği sayesinde, ister alt ister üst sepete yüklenmiş az miktardaki bulaşık sudan tasarruf edilerek ekonomik bir şekilde yıkanır.

Önce alt sepeti doldurun: Bulaşıklarınızı makineye yerleştirirken uzun ve yüzeyi geniş tabakları makinenin kenarlarına gelecek şekilde alt sepete yerleştirin. Böylelikle yüzeyi geniş bulaşıklarınız, yıkama esnasında sıcak su gelişlerini engellemez ve daha etkili bir temizlik elde edebilirsiniz.

Hassas bulaşıklarınızı üst sepete yerleştirin: Bu tür malzemelere uygun bir sistemi olduğu için, bardaklarınızı ve cam mutfak eşyalarınızı üst sepete yerleştirmelisiniz. Cam bardaklarınızı yerleştirirken, birbirlerine çok temas ettirmemeye özen göstermelisiniz. Üst üste veya iç içe koymamalısınız. Bu şekilde cam eşyalarınız, hem suyla temas etmeyeceği için temizlenmezler; hem de çizilme ve kırılma riskleri olabilir. Cam mutfak eşyalarınız gibi plastik malzemeleri de, aşırı sıcak su temasından uzak tutabilmek için üst rafa yerleştirebilirsiniz.

Arçelik Piano Serisi 6264 I modeli, 6 programlı A+ enerji sınıfı bulaşık makinesinde; bardak koruma sistemi ile hassas cam mutfak eşyalarınız çizilmeye ve matlaşmaya karşı özel koruma özelliği ile korunur. Ekstra kurutma fonksiyonu ile su lekelerinin oluşmasını engeller.

bulaşık makinesi 1

Makine içinde bir düzen oluşturun: Yıkama esnasında, tüm bulaşıkların etkili bir şekilde olabildiğince temiz olarak çıkması için makinenizin içinde bir yerleştirme düzeni oluşturabilirsiniz. Tencere ve tava gibi sert ve geniş mutfak eşyalarınızı alt sepete yerleştirin. Uzun ve geniş yüzeyli salata tabağı gibi malzemeleri de su akışını engellemesi için makine kenarlarına dizebilirsiniz. Orta kısımlara ise, en kirli olduğunu düşündüğünüz kase ve tabaklarınızı koyabilirsiniz. Bu yerleştirme düzeniyle, hem tüm bulaşıklarınızın temiz bir şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz, hem de cam eşyalarınızın kırılma riskini azaltırsınız. Aşırı yükleme yapmamalısınız. Son olarak, çatal-bıçak sepetini de doğru doldurmalı, su püskürten pervanenin dönüşünü engelleyecek şekilde uzun mutfak eşyalarınızı koymamalısınız. Uzun bıçak veya yemek tahtalarını, üst sepete yatay bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Doğru deterjanları kullanın

Piyasada birçok marka ve çeşidi olan bulaşık deterjanlarından hangisinin en iyi temizliği sağladığını görmek için, birkaç seferde farklı ürünleri deneyerek makinenize en uygun deterjanı bulabilirsiniz. Ancak daha da önemlisi, deterjanı kullanma talimatlarını iyi bir şekilde yerine getirmek olmalıdır. Deterjanı kullanırken, paket üzerinde yazan miktarlarda kullanmalı, ne az ne de fazla deterjan koymalısınız. Bu şekilde, bulaşıklarda oluşan lekelenmeleri önleyebilir ve bulaşıklarınızda deterjan kalıntıları olmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bardaklarınız gibi hassas cam eşyalarınızda da deterjandan kaynaklanan çizilmeleri ve su lekelerini de önlemiş olursunuz. Doğru deterjan kullanırsanız, kirli veya lekeli çıkan bulaşıkları tekrar yıkamak zorunda kalmadan su ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Arçelik Piano Serisi 6264 I modeli, 6 programlı A+ enerji sınıfı bulaşık makinesinde; tablet deterjan fonksiyonu sayesinde, tablet deterjan kullanıldığı zaman da mükemmel yıkama ve kurutma performansına ulaşabilirsiniz.

Doğru programı seçin

Eğer az miktarda kirli bulaşığınız varsa ve üstelik ağır kirler yerine az kirli tabak, bardak veya kase gibi cam mutfak eşyalarınızı yerleştirdiyseniz makinenizin kısa programını tercih edebilirsiniz. Tencere, tava gibi ağır yağlı veya kurumuş yemek artıkları olan bulaşıklarınız yoksa, uzun program yerine mini programı seçebilirsiniz. Böylelikle bulaşıklarınız daha kısa süre yıkanarak, daha az zarar görür ve zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Bulaşıkları makinede yıkarken doğru ayarları kullanmak, hem makinenizi uzun ömürlü kullanmanıza yardımcı olur, hem de mutfak eşyalarınızın etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Bunun yanında, Arçelik Piano Serisi 6264 I modeli, 6 programlı A+ enerji sınıfı bulaşık makinesinde; otomatik yıkama programı sayesinde, sensörlerle bulaşıkların kirlilik seviyesi analiz edilir ve otomatik olarak en uygun yıkama programına karar verilir. Böylece enerji ve sudan tasarruf etmenizi sağlar.

ozelsayfa-buyuk-gorsel

Makinenizin içini temiz tutun

Bulaşık makinenizin çalışırken su ve deterjan kullanıyor olması, kendi kendini de temizlediği anlamına gelmeyebilir. Bir süre sonra, makinenizin içinde veya iç kapağında deterjan ve yemek kalıntılarıyla ya da kötü kokularla karşılaşabilirsiniz.

Belirli aralıklarla makinenizin boş yıkama programını kullanarak, kendi kendisini temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinesini daha verimli ve etkili kullanmanın yollarını derlediğimiz bu yazı, Arçelik‘in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!