Bugünün erkekleri neden daha zayıf ve güçsüz?

Babanız sizin yaşınızda olsa ve bir bilek güreşi yapsanız, sizce kim yener? Eğer onu her türlü alt edeceğinizi düşünüyorsanız kötü haberi verelim: Muhtemelen bu mücadeleden babanız galip çıkacaktır.

Journal of Hand Therapy dergisinin yayımladığı bir araştırmaya göre erkekler bugün, 30 yıl öncesine göre daha güçsüz. Araştırmada 20 ile 34 yaş aralığındaki erkeklerin kavrama gücünün 30 yıl önce aynı yaş aralığında olan erkeklere oranla daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Ayrıca yaşları 25 ile 29 arasında değişen erkeklerin de 30 yıl önceye göre yaklaşık 12 kg kadar daha zayıf olduğu sonucuna ulaşıldı.

zayıf ve güçsüz erkekler
Erkekler bugün 30 yıl öncesine göre daha zayıf ve daha güçsüz.

İlginizi çekebilir: Kadınlar uzun mesafe koşusunda erkekler kadar güçlü

Kavrama gücü neden önemli?

Kulağa çok önemliymiş gibi gelmese de kavrama gücü, vücudun sahip olduğu toplam gücü temsil etmesi açısından önemli bir ayrıntı. Nitekim 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre de kavrama gücü; vücudun birçok egzersize karşı sahip olduğu dayanıklılığın göstergesi.

Öte yandan kavrama gücünün daha düşük olması; eklem yangısı, kalp hastalıkları, felç ve sinir hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklarla da ilişkilendiriliyor. Ancak bunun, insanları daha güçlü kıldığı ya da sağlıklı insanların daha güçlü olduğuna dair bir bulguya henüz ulaşılmadı.

Peki bugünün erkekleri neden daha zayıf?

Winston-Salem Üniversitesi’nden Dr. Elizabeth Fain, bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Çünkü erkekler bugün imalat veya tarım gibi elle yapılan işlerde eskiden olduğundan daha az çalışıyorlar. Örneğin montaj hattında çalışmak, devamlı olarak ağır cisimleri kaldırmayı gerektiriyor ve bu da elleri güçlendiriyor.”

Bir diğer yandan, erkekler bugün ağırlık antrenmanları yapsa da, haftada birkaç kez yapılan bu çalışmalar, eskiden yapılan ağır işlerin yerini tutamıyor. Dr. Fain ayrıca bugün insanların mesaj yazma veya bilgisayarda çalışma ile daha çok küçük kas gruplarını çalıştırdığını ifade ediyor.

Bu yüzden eğer siz de bilek gücü gerektirmeyen işlerde çalışan çoğunluktansanız, belki de bilek çalışmalarına daha fazla öncelik vermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Güç ve dayanıklılığınızı artıracak Kettlebell egzersizleri

Kaynak:

menshealth.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!