Bu egzersiz sayesinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz

Psikoterapide bilişsel tedavi uzun bir süredir kullanılıyor ve oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Bu tedaviyle, dikkat ve düşünce başka yerlere yönlendirilerek beyin fonksiyonlarına etkide bulunuluyor, bu da kişilerin ruh hallerinde değişiklik sağlıyor. Yaklaşık 15 yıldır bilişsel terapi aracılığıyla hastalarını iyileştiren Jennice Vilhauer, kendimiz hakkında daha iyi şeyler hissedebilmek için yapmamız gereken çok basit bir egzersiz olduğunu söylüyor. Dr. Jennice Vilhauer’in paylaştığı bilgileri, Uplifers olarak sizler için derledik.

iyi hissetme 2

Dr. Vilhauer’e göre, bu egzersizi yapması çok basit olsa da, zor olanı kendinizi bu egzersizden yarar sağlayacağınıza inandırmanız ve sonuçlarını deneyimlemeniz.

Peki bu nasıl bir egzersiz?

• Yatağınızın yanında kağıt kalem bulundurun ve her gece uyumadan önce, o gün kendinizle ilgili beğendiğiniz 3 şeyi yazın.
• Sabah uyanındığınızda, yataktan kalkmadan önce bu listeyi okuyun.
• Bunu 30 gün boyunca her gün tekrarlayın.

yazı

Yazdıklarınızın çok büyük şeyler olmasına gerek yok. İyi bir insanım gibi basit cümleler yazabilirsiniz, veya iş yerinde arkadaşıma kapıyı tutmam iyi bir davranıştı, bugün trafikte sinirlenmemem hoşuma gitti ya da işe yarayıp yaramayacağına emin olmasam da bu egzersizi yapıyor olmam güzel gibi şeyler de listeleyebilirsiniz.

Depresyonda olan birinin ruh hali

Depresyonda olan biri için, bu aktiviteyi yapmak büyük bir çaba gerektirecektir. Çünkü araştırmalara göre, depresyon, insanlarda kendilerine dair olumsuz durumlara dikkat etmeyi öne çıkarır. Aynı zamanda depresyonlu kişilerde dikkat kontrolünde bozukluk gözlenmiştir; yani olumsuz bir tablo oluşturduklarında, bunu devam ettirmeye meyillidirler ve kendilerini bu durumdan koparıp dikkatlerini başka bir yöne vermede zorluk yaşarlar. Bunun sonucunda da olumsuz etki devam eder. Temel olarak depresyonla mücadele eden insanlar, zamanlarının büyük bir bölümünü kendileri hakkında sevmedikleri şeyleri düşünerek geçirirler ve buna bir son vermekte de güçlük çekerler.

Bir şey hakkında ne kadar fazla düşünürseniz, zihninizde o kadar fazla aktif olur ve ona ulaşmak kolaylaşır. Aynı zamanda beyninizi koşullayarak, sizi, etrafınızda benzer şeyler aramaya iter. Yarattığı seçici süzgeçle çevrenizdeki benzer durumları bulur, hatta belirsiz bilgileri bile baskın olan düşüncelerinize göre bozarak değiştirir.

Depresyonda olan biri bir partiye gittiğinde 10 kişiden iltifat alsa bile, gömleğine “ilginç” diyen birini kafasına takar ve büyük ihtimalle eve gittiğinde bu tam olarak ne ima ettiği belli olmayan yorumu takıntı yapıp, şu tarz bir düşünceler silsilesine çevirir: Gömleğimin nesi var anlamadım, muhtemelen içinde garip gözüküyorum, eminim herkes benim aptal olduğumu düşündü. Benim derdim ne? Neden hiç bir şeyi düzgün yapamıyorum? Bu çok utanç verici. Böylece yapılan 10 iltifattan eser kalmaz.

Bu egzersizin faydaları

Peki bu egzersiz size nasıl yardımcı olacak? Araştırmalar gösteriyor ki, olumsuz bir düşünceden kurtulmak, nötr bir düşünceden kurtulmaya göre daha fazla dikkat ve çaba istiyor. Bu yapması kolay fakat yine de gayret isteyen egzersiz temelde, herhangi bir olumsuz düşünce akışından kurtulmanız için ihtiyacınız olan gücü oluşturmanızda size yardımcı olur, dikkatinizi olumlu yönlerinize çeker ve dikkatinize ilişkin seçici önyargılarınızın yeniden oluşmasını sağlar.

feeling_good600_600

Bunu yaparak, sadece olumlu yönlerinizin daha fazla farkında olmaya başlamazsınız; aynı zamanda çevrenizde olan biteni yorumlarken onlar, sizin gözünüzde daha belirgin olurlar. İltifatlar artık kendinizle ilgili yeni görüşünüze daha uygun oldukları için, onları duyup kabullenebilirsiniz. Etrafınızda gelişen olayları, kendinizi daha az eleştirerek yorumlamaya başlarsınız. Eğer böyle davranmaya devam ederseniz, zaman içinde bu, birleştirici bir etki yaratarak kendinize verdiğiniz değeri artırır ve bunun sonucunda da çok daha iyi bir ruh haliniz olur.

Unutmayın; koşu bandını nasıl kullanacağınızı anlamanızın fiziksel sağılığınıza nasıl bir etkisi yoksa, bu egzersizin sadece faydalarını anlamanın da zihinsel sağlığınıza bir yararı yoktur. Faydasını görmek için harekete geçmeli ve bu çalışmayı uygulamalısınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!