Sporcuların mucizevi meyvesi Açai Üzümü artık Türkiye’de

Sporu ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirdiyseniz, açai üzümünün adını internette ya da arkadaş çevrenizde mutlaka duymuşsunuzdur. Çok sert çekirdekleri olan ve toz halinde ya da dondurulmuş olarak tüketilebilen bu meyveyi Türkiye’de çok yakın bir zamana kadar bulmak imkansızdı.

acai-jiuce-3-full

Kendisi de sporcu olan genç girişimci Kerem Sanus, bir spor organizasyonu için gittiği Roma’da açai meyvesiyle tanıştı ve besin değeri çok yüksek olan bu mucizevi meyveyi Türkiye’ye getirmeye karar verdi. Biz de Açai Üzümü’ne dair merak ettiklerimizi sizler için Kerem Sanus’a sorduk;

Öncelikle, Açai Meyvesi nedir? Faydalarından ve etkilerinden kısaca bahsedebilir misiniz? Hangi amaçlarla kullanılıyor, nasıl ve nerede yetişiyor?

Açai meyvesi Brezilya’nın Amazon Ormanlarında Açai Palmiyelerinde yetişen bir üzüm türü. Açai yetişmiş olduğu toprakların ve ekosistemin kalitesi ve zenginliği sebebiyle diğer meyvelere kıyasla çok yüksek ve ender besin değerleri içeriyor. Süt ürünlerinden aldığımız ve genelde vejetaryenlerin alamadığı esansiyel amino asitler de içeriyor. Bu amino asitler vücudumuzda kas yapılanmasına yardımcı oluyor. Vücudumuzun yağ yakmasını ve enerji üretmesini sağlayan yağ asitlerinden omega 6 ve omega 9 yağları da açaide mevcut. Açai yüksek miktarda lif içeriyor.

Günümüze kadar yapılan araştırmalarda açai tüketen Amazon yerlilerinin asla kansere yakalanmadıkları ortaya çıkmış. Bunun sebebi de, açai meyvesinin antioksidan değeri. Açai, dünyadaki tüm yiyecekler arasında en çok antioksidan ve antosiyanin içeren maddelerden biri. Antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri öldürerek hücrelerimizin ölmesine ve cildimize zarar gelip yaşlanmamızı engeliyor. Serbest radikaller vücudumuzun ürettiği fakat vücudumuza zarar veren ve uzun vadede kanseri ortaya çıkaran maddeler.

Açainin en önemli ve popüler kullanım alanlarından birisi güzellik ve kozmetik sektörleri. Açai, antioksidan bakımından zengin olduğundan cildi güzelleştirme etkisine sahip.

Açai meyvesini daha önce yabancı kaynaklarda çok sık duyduk. Dr. Öz’ün de beslenme reçetelerinde oldukça sık karşımıza çıkıyor. Türkiye’ye getirme fikri nasıl ortaya çıktı? Neden Acai Üzümü?

Ben 19 yaşında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne daha yeni başlamış bir öğrenciyim. Açaiyi ilk olarak 2013 senesinde, lise son sınıfa başlamadan önceki yaz tatilimde tanıdım. Hobim olan Brazilian Jiu Jitsu spor dalında müsabakaya katılmak için gittiğim Roma’da açaiyi tattım. Adını ve özelliklerini çok duymuştum fakat ilk defa burada yeme fırsatını buldum.

Açai, benim çevremdeki sporcular arasında çok meşhurdu ve ben bu meyveyi gözümde çok büyütmüştüm. Tattım, sevmedim. Ertesi gün bir baktım 6 porsiyon yemişim. Döndüğümde buralarda ne kadar arayıp araştırsam da meyve hakkında değişik haplar dışında hiçbir şey bulamadım. Aylar geçti ve 2014 Ocak ayında takım olarak Avrupa Şampiyonasına gittik. Buraya gidiş amacım sadece müsabaka yapmak değil, aynı zamanda organizasyonun sponsoru olan açai firmasıyla görüşmekti. Onlarla görüştüm ve İstanbul’a 10kg açai ile geri döndüm. Kendileriyle sözleşip anlaşmış olsak da iş ciddiye binince gerekli sağlık belgelerini düzenleyemediler ve ülkemize ihraç yapamadılar.

aaa112

Biraz daha araştırdıktan sonra, Mart ayında başka bir firma buldum ve Slovakya’ya uçtum. Uçuşumdan haftalar önce biz bu firmayla anlaşmıştık ve ben belirli bir miktar para yollamıştım bile. Benim amacım BJJ camiasına açai satmaktı ve 50-100kg civarı ürün satın almayı ve kargoyla getirtmeyi düşünüyordum. İş ciddiye binince bu maliyetlerle açai satışı yapmamın çok zor olduğunu anladım. Çocukluğumdan beri ailemin yardımıyla biriktirdiğim tüm paramı açaiye yatırdım ve hayal ettiğimden onlarca kat daha fazla bir stoğa sahip oldum. Yani fikir tamamen hobi olarak gittiğim Avrupa şehirlerinde tadına hayran kaldığım bu meyveyi evimde de yiyebilmekti fakat birden işim haline geldi.

‘Neden açai üzümü’nün cevabı da, bu kadar sağlıklı ve güzel bir şeyi herkesin yemesi gerektiğini düşündüm. İçerisine şeker basılmış dondurulmuş yoğurtlardan, en saf dondurmalardan çok dağa sağlıklı bir ürün açai. Açai kıvam arttırıcılar dışında hiçbir kimyasal madde veya şeker benzeri maddeler içermediğinden ne kadar yerseniz yiyin midenizi rahatsız etmiyor. Aksine sindirime çok iyi geliyor ve bağışıklığı da güçlendiriyor. Bir şeyin hem tadının güzel, hem de bu kadar sağlıklı olması çoğumuzun alışmış olduğu bir şey değil.

Spor ve sağlıklı beslenme rutininde Açai Üzümü’nün nasıl bir yeri var? Sporculara ve sağlıklı beslenenlere faydaları neler?

Yukarıda bahsettiğim özellikleri kısaca maddeleyelim.

Açai;

 • Güçlü bir antioksidan
 • Cinsel gücü arttırır
 • Hastalıklarla savaşır
 • Yumurtaya eş değer bir amino asit kaynağı
 • Sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekler
 • Çeşitli vitamin ve mineraller açısından çok zengin
 • Omega yağ asitleri içeriyor
 • Vücuttaki şeker ve kolesterol seviyelerini dengelediği araştırmalarla kanıtlanmış
 • Düşük karbonhidrat fakat iyi bir enerji kaynağı
 • Lif kaynağı
 • Kalp sağlığına iyi geliyor

Benim Türkiye temsilciliğini yaptığım Açaimania firması Açaico adını verdikleri açai ürünlerini üretirken, guarana şurubunu eklemeyi unutmamışlar. Brezilya kültüründe açai, üzerine guarana şurubu dökülerek yenen bir meyve. Açai ve guarananın birlikteliği ciddi bir enerji kaynağı ortaya çıkarıyor ve gerçekten eşsiz bir besin değeri sağlıyor.

Soruların devamını Açaico olarak yanıtlayacağım çünkü dünyada çok farklı açai ürünleri var ve bizim ürünümüz guarana eklemesiyle öne çıkıyor ve fark yaratıyor.

Açaico sporcular ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için mükemmel bir besin. İyi bir amino asit ve yağ asidi kaynağı olması sporcular için çok önemli bir şey. Bu sayede sporcular kaslarını besleyebiliyor ve kaslardaki yırtıkları onarabiliyor. Aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olabiliyor. Guarananın varlığı düşük karbonhidrat değerine rağmen beyni uyarıyor ve vücuda enerji veriyor. Bu da Açaico’yu hem egzersiz öncesi hem de egzersiz sonrası besini yapıyor. Benim antrenman arasında bile Açaico yemişliğim var.

Kısaca, açai meyvesinden veya Açaicodan başka yiyeceklerde bir arada bulamayacağımız vitamin ve mineralleri, aminoasit ve omega asitleriyle birlikte almak mümkün. Evet ,bazı meyvelerin bazı değerleri açaiden çok daha yüksek fakat açaide birden fazla yararlı besin bir arada.

Açai Üzümü nasıl tüketiliyor? Diğer meyveler gibi çiğ olarak tüketilebiliyor mu yoksa farklı saklama ve tüketme şekilleri var mı?

bayas-acai-cestoAçai üzümü tüketimi açısından diğer meyvelerden veya üzümlerden farklı. Açainin %80-90’ı kadarı sert ve yenemeyen bir çekirdekten oluşuyor. Siz eğer Amazon ormanındaysanız, açailerin toplandığı iki zamandan birine denk gelirseniz üzümü yiyebilirsiniz. Yoksa bu meyveyi ancak geleneksel yollarla dondurulmuş veya toz haline dönüşmüş olarak bulabilirsiniz. Açai yetiştiği dönemde Amazon ormanında toplanarak pazarlarda şirketlere satılıyor. Burada geleneksel yöntemlerle meyvenin özü ve posası çekirdekten ayrılarak bir suya dönüştürülüyor ve donduruluyor. Bu madde çeşitli yiyecek üretimlerinde veya dondurulmuş açai özü olarak kullanılıyor. Bir de özel bir metotla kurutulmuş toz olarak bulunuyor.

Amazon ormanı dışında açaiyi ya dondurulmuş meyve özü olarak ya da kurutulmuş meyve özü olarak bulabilirsiniz. Dondurulmuş ürünleri ya sade ya da sınırsız karışımlarla tüketebilirsiniz. Tozlar genelde suya veya süte karıştırılarak tüketiliyor. Popüler olan tüketim yöntemi ise dondurulmuş açai özü. Acai Üzümü’nü tüketmesi ve tüketmemesi gereken kişiler kimler? Bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarından ve yan etkilerinden bahsedebilir misiniz?

Açai üzümü bir gıda maddesi ve herkes tarafından tüketilebilir. Guarana içeren açai ürünleri, fazla olmayan bir miktarda kafein içerir. Açai de guarana da enerji veren maddeler olduğundan, tüketicinin bunun bilincinde olması gerekir. Ama günde bu kadar açai yenmesi lazım veya şu kadardan fazla yenmemesi lazım diyemeyiz. Açai hakkında yapılan araştırmalar, vücuttaki insülin direncini düşürdüğü ve kolesterolü düşürdüğü sonuçlarını ortaya çıkarmıştır.

Okuyucularımız bu meyveye nasıl ulaşabilir? Satışını ve nakliyesini nasıl sağlıyorsunuz?

Açai bu senenin ortasından beri İstanbul’da çeşitli spor salonlarında satılmaya başladı. www.shop.acaimeyvesi.com’da online açai satışı yapılıyor. Şu an bazı restoranlarda açai menüler de var ve ilerleyen aylarda çok popüler mekanlarda ve zincirlerde açaiyi yiyebileceksiniz. Açai -18 derecede saklandığı için Cool Boxlar ve Strafor kutularla gönderiliyor. Bu sayede soğukluğu korunuyor.

 

Açai meyvesi takviyeleri, açai içerikli kozmetik ürünleri ve açaili tarif kitaplarını incelemek için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!