Bozcaada’da caz rüzgarı: Ustalar ve yeni yetenekler, Bozcaada Caz Festivali sahnesinde buluşuyor

Geri sayım başladı! 8-9-10 Eylül’de Paribu ana sponsorluğunda gerçekleşecek Bozcaada Caz Festivali’nin yedinci edisyonunda sahne alacak isimler belli oldu! 2017 yılından bu yana Bozcaada’yla cazı buluşturan Bozcaada Caz Festivali, dünyanın farklı köşelerinden, zamanın farklı dilimlerinden çıkıp gelen cazın usta isimlerinin yanı sıra yeni yetenekleri sahnesinde ağırlamaya hazırlanıyor. Festival katılımcıları, adanın kendine özgü atmosferinde caz ritimleriyle buluşurken, sanattan gastronomiye dek pek çok farklı disiplinle temas kuran kapsamlı BCF Keşif programıyla üç gün boyunca nitelikli ve doyurucu bir festival deneyimi yaşayacak… İşte detaylar:

Sahnede kimler var?

Festivalin ilk gününde Kürtçe Anadolu halk ve dağ türkülerini katıksız bir blues ruhuyla sahneye taşıyan Meral Polat Trio’nun içten, hüzünlü ve her şeye rağmen umutlu müziğiyle başlayıp, Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman’ın “Autumn In New York” ve “Nommo” albümlerindeki beşli aranjmanlarına yer vereceği konserle, hard-bop dünyasının derinlerine doğru yola devam edeceksiniz. “Var olmayan bir adanın hikâyelerinden” beslendiğini söyleyerek yola çıkan Islandman’in psikedelik gitar ve sonsuzluk hissiyatlı ritimleriyle tüm dünyayla bağ kurduğunuzu hissederken, Nubya Garcia’nın melodileri ise Bozcaada’nın rüzgârında size eşlik edecek.

Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci gün sahnesinde ağırlayacağı isimlerden biri Lüksemburg’dan üç kişilik genç ve dev bir kadro: Dock in Absolute. Progresif caz ve neo cazı piyano, elektrik bas ve davulla benzersiz bir şekilde harmanlayan grubun etkileyici sahne performansına yakından tanık olurken, Volkan Öktem’in #7’siyle, sanatçının 30 yıllık müzik hayatı süresince deneyimlediği farklı müzikal tarzların izdüşümlerine tanık olacaksınız. Festivalde, canlı teknoya dair bildiğiniz her şeyi unutturacak Komfortrauschen ile katıksız bir tekno enerjiyle buluşurken, Güney Fransa’nın sakin ve güneşli ruhunu elektronik müzikle kusursuz bir şekilde buluşturan Kazy Lambist ise dans dolu bir gece vadediyor.

Festivalin kapanış gününde ise Bova Sahne’de doğan özel bir proje sizi bekliyor: Hissikablelvuku ile eskinin pastoral yaklaşımı ve günümüz endüstrisinin imkânlarını bir arada deneyimlerken, makamsal ezgiler ve doğaçlamalar, rock, caz, etnocaz, elektronik, tekno, afrobeat, noise gibi türler eşliğinde sahnede o an cereyan eden bir icraya tanık olacaksınız. Anadolu müziğine kendi dokunuşunu katan Bozcaada Ensemble ise yalnızca Bozcaada Caz Festivali’nde tanık olabileceğiniz bir performansa davet ediyor sizi. Sevilen trompetçi Avishai Cohen’in elektronika, ambient ve psikedelik dokunuşlarla kendine has bir sound yaratan grubu Big Vicious’ın ardından progresif teknodan elektronikaya, tribal ritimlerden acid house esintilere uzanan eklektik setleriyle tanınan yapımcı ve DJ Claptrap, namıdiğer Gaurav Narula, Berlin ruhunu Bozcaada’ya taşıyacak.

Yaratıcı ve kendine has gitar çalma tarzıyla tanınan Avrupa’nın “yükselen yıldız”ı Teis Semey de festival boyunca caz, punk ve elektronik doğaçlama türlerinin tam kesişiminde yer alan müziğiyle farklı sahnelerde dinleyicilerle buluşacak.

Festival programı

8 Eylül Cuma

 • Ferit Odman Quintet
 • Islandman
 • Meral Polat Trio
 • Nubya Garcia

9 Eylül Cumartesi

 • Dock in Absolute
 • Kazy Lambist
 • Komfortrauschen
 • Volkan Öktem

10 Eylül Pazar

 • Avishai Cohen Big Vicious
 • Bozcaada Ensemble (Derya Yıldırım & Elif Dikeç & Itamar Borochov & İsmail Altunbaş)
 • Claptrap
 • Hissikablelvuku

Festival biletinizi şimdi alabilirsiniz!

Caz ritimleriyle salınıp, hayatın zorlukları karşısında her defasında yeni oyunlar kurmak için 8-9-10 Eylül’de Bozcaada Caz Festivali’nde buluşalım.

Adaya has caz esintileri için Bozcaada Caz Festivali’ni takipte kalın! Detaylar için: www.bozcaadacazfestivali.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!