“Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri” Salt Beyoğlu’nda başlıyor

Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi için hazırlanan “Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri” 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlıyor. Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın yeni programı Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, Özcan Ertek, Fulya Uçanok, Ömer Sarıgedik, Zeynep Ayşe Hatipoğlu ve Passepartout Duo’nun Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi’nde art arda sunulacak bir dizi ses enstalasyonundan oluşuyor.

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Program, adını elektronik müziğin öncülerinden Mort Garson’ın bitkilere ithaf ettiği Mother Earth’s Plantasia (1976) albümünden alıyor. Garson’ın sentezleyici ile elektronik sesleri yenilikçi biçimlerde kullanarak “bitkilerin dinlemesi için” yaptığı kayıtlardan esinlenen program, Kış Bahçesi’ndeki bitkiler ile ses ve müzik üzerinden ilişki kuran üretimleri bir araya getiriyor.

Yapay zeka tarafından üretilen görsel, Özcan Ertek’in izniyle

Serinin ilk enstalasyonu Yeşilin Sesi, 5 Haziran-28 Temmuz tarihlerinde Kış Bahçesi’nde yer alacak. Üretiminde insan-makine-doğa ilişkilerini irdeleyen müzisyen ve sanatçı Özcan Ertek’in mekâna özgü olarak kurguladığı enstalasyon, Kış Bahçesi’nin cam yüzeylerine yerleştirilmiş ses düzeneklerinden oluşuyor. Cam yüzeyler titreşimli bir zar, mekân ise sesi yayan bir hoparlör işlevi görüyor. Mekânı çevreleyen ses kompozisyonları, bahçedeki bitkiler için “büyüme etkisi” yaratmayı amaçlıyor.

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, L’Internationale’nin Museum of the Commons (Müşterekler Müzesi) projesi kapsamında ve EK BİÇ YE İÇ desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Serideki enstalasyonlar, Nisan 2025’e dek beş ayrı programda sunulacak.

Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!