Birleştiren, güçlendiren ve şifalandıran “kadın çemberi” ve kız kardeşlerinizi desteklemek için öneriler

Kadim çağlarda kadınlar, bir arada olmak, tecrübelerini aktarmak, acılarını, mutluluklarını ve hüzünlerini paylaşmak, kendi yaralarını sararken birbirilerini ve toplumu da iyileştirmek için kadın çemberleri kurarlarmış. Birlikte dans etmek, şarkı söylemek ya da ağıt yakmak gibi ritüellerin yanı sıra kutsal dişil enerjileriyle de bağ kurdukları bu çemberlerde önemli olan yaş değil tecrübeymiş ve her kadının doğuştan gelen bilgeliği onurlandırılırmış.

Rekabetin, başarının, gücün ön planda olduğu günümüzde, hepimizin, hem kendimizi hem de dünyayı şifalandırmak için iletişime, iş birliğine, kabule, şefkate ve belki de en önemlisi onaran ve şifalandıran dişil enerjiye ihtiyacımız var. Dişil enerjimizi harekete geçirmenin, kendi gücümüzle bağ kurup dişil bilgeliğimizi kucaklayabilmenin ve kendimizle birlikte çevremizi de dönüştürebilmemizin yolu, kadın çemberleri ve kadın dayanışmasından geçiyor. 

Kadın çemberlerine katılmak oldukça sihirli, kucaklayıcı ve bir o kadar da iyileştirici bir deneyim. Kız kardeşlerimizle bir arada olmak, belki de başka herhangi bir deneyimle hissedemeyeceğimiz kadar özgürleştirici. Birbirimizi herkesten daha iyi anlayabileceğimizi bilmek, hislerimizi çekinmeden paylaşabilmek, birbirimizin hissine his, sesine ses olmak ve birlikte güçlenmek de kadın çemberlerinin ve kadın dayanışmasının en önemli yanlarından. Bu hissi yaşamak için her zaman bir kadın çemberine katılmak da gerekmiyor elbet; kız arkadaşlarınızla kurduğunuz arkadaş grupları ve mini çemberleri devam ettirmek, kadın çalışmalarına katılmak da bu bağı inşa etmenin, güçlendirmenin yolları arasında.

Amacımız, bu yazıyı okuyan tüm kadınların bir arada olmanın ve birbirimize destek olmanın önemini hatırlaması. Dişil enerjinizi onurlandırmak, -her zaman bir kadın çemberinde olmasa da- diğer kadınları güçlendirmek ve birlikte şifalanmak için neler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

Dinle

Dinlenilmek, duyulmak ve anlaşılmak, hepimizin en büyük varoluşsal ihtiyaçlarından biri. Duygularımızın hepsi bize bir şey anlatıyor; sesleri her zaman yüksek çıkmasa da, hepsinin duyulmaya ihtiyacı var. Bu ihtiyacını giderebilmek için önce kendi kalbini, bedenini, ihtiyaçlarını dinlemeyi öğren.  

Bağ kur

Kadınlığınla, özünle, diğer kadınlarla ve dünyayla…Duygularınla temasa geç, kendini olduğun gibi kabul et, yaşadığın her anın farkında ol. Sen özünle buluştukça, hem kendi hayatını hem de başkalarının hayatını güzelleştirmen mümkün. Kalpten dinlediğinde, görünmez ama bir o kadar da güçlü bağlar kendiliğinden inşa edilecek.

Paylaş

Kız kardeşlerinin kalbine ve ruhuna dokunabilmek için tecrübelerini, deneyimleri, edindiğin dersleri paylaşmaktan çekinme. İlham al ve ilham ver. Tıpkı ‘çember’deki gibi, herkesin eşit olduğunu hatırla ve başkalarından öğrenebileceğin çok şey olduğunu unutma.

Üret

Hoşgörü, sevgi ve paylaşım kadar, üretmek de dişil enerjiyi güçlendirir. Fikirlerini hayata geçirmekten çekinme, yaratıcı hobilerine zaman ayır; kendini sanat, estetik ve yaratıcılıkla besle.

Onar

Kendini, duygularını, düşüncelerini tanı ve oldukları gibi kabul et. Dişil enerjinle ışıldamak için yaralarını onarmaktan çekinme. Tuttuklarını bırak ve yeniliklere yer aç. Karanlık yönlerinle yüzleştikçe parlayacaksın.

Onurlandır

Rekabetçi toplum yapısı, dişil enerjimizi baskılayıp eril enerjiyi ön plana çıkarıyor. Dengelenmek için tıpkı kadın çemberlerindeki gibi, dişiliğini, bilgeliğini ve tecrübelerini onurlandır.

Katıl

Kadın çemberi etkinliklerine, kadın dayanışması topluluklarına, kadın etkinliklerine zaman ayır. Nereden başlayacağını bilemiyorsan, gittikçe yaygınlaşan kadın çemberi etkinliklerinin tarihlerini araştırabilir; “Kurtlarla Koşan Kadınlar” okumaları gibi kitap okumalarına katılabilir ya da bulunduğun yerde kurulan kadın topluluklarına göz atabilirsin.

Destek ol

Dinle, anla, hoşgörülü ol; herkesi olduğu gibi, olduğu haliyle kabul et, tüm kadınlar için yargısız ve güvenli alan oluştur, şefkatle dönüştür. Çevrendeki kadınların duygusal olarak güçlenmelerine destek olduğun gibi, ekonomik olarak güçlenmelerine ve seslerini duyurmalarına da yardımcı ol.

Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve ekonomide aktif rol alabilmeleri için yapabileceğin en etkili şeylerden biri de kadınlar için kadınlara yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarına destek olmak. Kadınlara yönelik sosyal sorumluluk kampanyaları arasından desteklemekten gurur duyacağın birine düzenli bağışta bulunabilir, gönüllü aktivitelere katılabilir ya da paylaşarak seslerini duyurmalarına yardımcı olabilirsin.

Kadın emeğini desteklemek için #birkupaiyilik için

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) 35 yıldır, kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmesi amacıyla çalışıyor. Kadınların yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak ve yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek üzere çeşitli programlar yürüten KEDV, Doğadan ile Kadınlara Özel Yeni Çay Serisi kapsamında bir işbirliği gerçekleştiriyor.

Doğadan’ın Kadınlara Özel Çay Serisinden satın alınan her bir paket, KEDV’e destekte bulunuyor. Kadınların en önemli iki döngüsünü kapsayan; Emziren Annelere ve Regl Dönemine Özel Çaylar ile siz de bu desteğin bir parçası olabilirsiniz.

Unutmayın; Doğa Ana’nın kızları olarak birbirimize görünmez bağlarla bağlıyız ve birlikte çok güçlüyüz.

 

Bu içerik Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement