Bir yakınınızın aldatıldığını öğrenseniz ne yapardınız?

Farz edelim ki tanıdığınız birinin eşini veya sevgilisini aldattığını fark ettiniz. Bu durumda ne yapardınız? Bunu bir sır olarak saklar mıydınız, yoksa arkadaşınıza söyler miydiniz?

Yapılan araştırmalara göre bir başkasının sadakatsizliğini ortaya çıkarıp çıkarmama kararı son derece karmaşık ve sayısız faktöre bağlı olabiliyor. Archives of Sexualy Behavior dergisinde sonuçları yayımlanan ve 487 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırma kapsamında katılımcılara şu bilgiler verilere bazı soruları cevaplamaları istendi:

“Farz edin ki tanıdığınız bir kişinin (A kişisi) bir sevgilisi (B kişisi) var. B kişisinin C kişisiyle cinsel bir ilişkisi olduğunu öğrendiniz. A kişisine bu durumdan bahseder miydiniz?”

Katılımcılara daha sonra B ve C kişileri ve sadakatsizliğin yaşandığı koşullara dair bilgiler verildi.

Araştırmaya göre genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, aldatma koşullarıyla ilgili daha fazla bilgi verilmesi, insanların sadakatsizliği ortaya çıkarma ihtimalini artırıyor. Bunun dışında bazı unsurlar da insanların sadakatsizliği ortaya çıkarma eğilimini artırıyor.

Birincisi, aldatan kişiyle ilişkiler sadakatsizliği ortaya çıkarma tercihini etkiliyor. Eğer aldatılan kişi, bir yakınıysa sadakatsizliği daha çok ortaya çıkarmak istiyor. Ancak aldatan kişi bir yakınıysa, bu durumda sadakatsizliği ortaya çıkarma eğilimi azalıyor.

İlgili yazı: İlişkilerin sırat köprüsü: 35 maddede aldatmak

İkinci olarak, aldatan kişinin kişisel özellikleri devreye giriyor. İnsanlar, ailesinden veya bir başkasından maddi destek alan kişilerin sadakatsizliğini daha çok ortaya çıkarma eğilimi taşıyor. Ancak, bir başkasına maddi destek verenlerin sadakatsizliğini ortaya çıkarma eğilimi daha düşük oluyor. Bununla birlikte, geçmişte daha önce birçok kez aldatan kişilerin sadakatsizliğini ortaya çıkarma eğilimi daha fazla oluyor.

Son olarak da insanlar aldatan kişinin ilişkisini ve sadakatsizliği çevreleyen mevcut koşulları dikkate alıyor. Örneğin, aldatma evlilik, nişan gibi önemli bir adımın hemen öncesinde gerçekleşmişse veya aldatma bir seferlik değil süregiden bir ilişki şeklindeyse insanlar bunu ortaya çıkarmaya daha fazla meyilli oluyor.

Bir arkadaşınızın veya yakınızın aldatıldığını bilmek, belki de içinde bulunacağınız en tuhaf durum olabilir. Bir yandan yakınınızı bilgilendirmek ve teselli etmek istersiniz, bir yandan da ilişkinizin bozulmasını veya her şeyi yetiştiren beceriksiz bir felaket tellalı gibi görünmeyi istemezsiniz. Aslında bu durumda yapabileceğiniz üç şey var;

  • Hiçbir şey söylememek
  • Gerçekleri anlatıp arkadaşınıza destek olmak
  • Aldatan tarafla yüzleşmek

İlgili yazı: Bilmediğiniz yönleriyle bildiğimiz en eski alışkanlık: Aldatmak

İşte işin en zor kısmı da bu üç seçenekten birine karar vermekte yatıyor. Yukarıdaki seçimlerin her birinin kendi içinde katlanılması gereken sonuçları var. Arkadaşlığınızı ve mevcut koşulları değerlendirip en doğru kararı verecek olan yine sizsiniz.

Kaynaklar:
Lifehacker
Lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!