Bir tabiat büyüsü: Mayıs ayında Kazdağı’nda trekking

İstanbul’dan yaklaşık 4,5 saat süren bir araba yolculuğu ile Kazdağı’na ulaşabilirsiniz. Edremit’ten itibaren mükemmel manzaralar sizi bekliyor olacak; yeşillik ve doğadan kesitler… Kazdağı’nda konaklayabileceğiniz birçok opsiyon var, kamp yapmak isterseniz de Darıdere Tabiat Parkı bir opsiyon olabilir.

Nereleri gezebilirsiniz?

Çanakkale sınırları içinde olan Kazdağı’nın içi de etrafı da görülmeye değer olağanüstü yerler içeriyor. Edremit ve Ayvalık’a çok yakın, zamanınız varsa oralara da uğrayabilirsiniz. Amacınız trekking ise, 1993 yılında koruma altına alınmış olan Milli Park’ta tabiat içinde ruhunuzu dinlendirecek yürüyüşler sizi bekliyor. Zeytinyağı Müzesi, Sarıkız Türbesi, Darıtepe Tabiat Parkı, Yeşilyurt Köyü gezilecek yerlerin içinde baş sırada yer alıyor. Biga Yarımadası’nın en yüksek dağı olan Kazdağı’nda trekking yapmak zorluk açısından gözünüzde asla büyümesin, doğanın içinde kaybolmak ve yüksek oksijen miktarı sizi çok motive edecek.

Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi çok soğuk ancak soğuk seviyorsanız girmenizi tavsiye ederim! Rehber eşliğinde gezerseniz gölet ve şelalelerin hikayelerini gezerken dinlemiş olursunuz. Ulaşım noktasına trekkinge başlamadan önce jiple gidebilir, Tabiat Parkı’nın oraya park edebilirsiniz. Telefon çekmediği için, yanınızda GPS taşımanızda fayda var.

Mayıs ayında trekking: Yanınıza neler alabilirsiniz?

Yükseklere çıktıkça hava sıcaklığı oldukça düştüğü için yanınıza hırka ve yelek almanızı tavsiye ederim. Ayrıca rüzgar olduğunda kum fırtınası olabildiği için yanınıza ağzınızı ve burnunuzu örtecek bir maske almanız da iyi olacaktır. Termosta su, enerji verecek meyve ve atıştırmalıklar trekking boyunca hayatınızı kolaylaştırabilir. Şapka ve güneş gözlüğü, Mayıs güneşinde sizi koruyacaktır. Rahat ve kaymayan spor ayakkabı, tepelerden inerken kayalardan kaymamanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Ruhsal ve bedensel sağlığın paralel ilişkisi: Tempolu yürüyüşün fizyolojik ve psikolojik yönleri

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam