Bir pizza yedim kilo aldım: Bir günde kilo almak mümkün mü?

Sabah uyandın, her zamanki gibi en ince kıyafetlerinle tartıya çıktın. Bir de ne gör? Dünden beri kilo almışsın! Hemen dün akşam yediğin pizza aklına geldi ki aslında tartıya çıkma sebebin de belki dün pizza yemiş olmanın verdiği suçluluk duygusuydu. Sonra hemen “pizza bana kilo aldırıyor” diye düşünüp pizzayı suçlamaya başladın.

Hikayenin baş kahramanı pizza, aslında sandığın kadar kötü bir karakter değil ve tartıda gördüğün fazla rakamların tek suçlusu da o olmayabilir. Bugün seni pizzayla, makarnayla, çikolatayla veya diyette kaçamak olarak adlandırdığın ve yedikten sonra vicdanında savaştığın her şeyle barıştıracağım.

Bir pizza yedim kilo aldım: Bir günde kilo almak mümkün mü?

Tartıda gördüğün rakam gerçek olmayabilir

Unutma ki, bir akşam salata yedin diye nasıl kilo veremiyorsan, bir akşam pizza yediğin için de ertesi gün kilo almış uyanmazsın. Yani tartıda gördüğün her rakam artışı aslında gerçekten kilo aldığın anlamına gelmiyor olabilir.

Sabah tartı sonucunu etkileyen bir çok şey var. Yediklerinin besin ögesi, içeriği, sıvı miktarı, tuvalete çıkıp çıkmama durumun. Hatta su tutma, hormonal değişiklikler, giydiklerin ve daha fazlası.

Bir gece önce pizza yediysen veya koca bir tabak makarna tükettiysen, çok tuzlu bir akşam yemeği seçtiysen, alkol aldıysan veya yoğun bir spor yaptıysan ertesi gün tartıda fazla çıkman çok normal. Çünkü vücut su tutacaktır ve gördüğünüz rakam büyük ölçüde ödemden kaynaklanacaktır. Ama elbette bu durumu sürekli hale getirirsen o zaman aynı şeyi söyleyemeyiz.

Nasıl kilo alınır?

Bir pizza yedim kilo aldım: Bir günde kilo almak mümkün mü?

Kilo almak da kilo vermek de aslında bir gecede olabilecek basit olaylar değildir. Daha önce mutlaka duymuşsundur, 1 kilo verebilmek için ortalama 7000 kalori eksik alman veya 7000 kalori yakman gerekiyor. Tam tersini düşündüğünde ise kilo alma olayı gerçekleşiyor.

Bu nasıl oluyor merak ediyorsan kısaca şu şekilde açıklayabilirim. Vücudumuz, aldığımız enerjiyi ilerleyen günlerde kullanabilmek için iki şekilde depolar. Birincisi yağ, ikincisi ise glikojen yani kaslarımızın yakıtı. Vücudun önceliği, glikojen depolarını doldurmaktır çünkü glikojen, fiziksel aktivite için vücudun birincil enerji kaynağıdır. Glikojen depolarını doldurulduktan ve vücudun enerji ihtiyacı da karşılandıktan sonra, aldığın fazladan enerjiler ise yağ olarak depolanacaktır. Yani 1 kilo alabilmek için ortalama 7000 kalori daha fazla alman gerekiyor ve bunu da bir gecede yapman neredeyse imkansız.

Her gün tartılma!

Her gün tartıya çıkıp tartıdaki dalgalanmaları kafana takıyorsan bu duruma engel olmak vakti geldi. Çok sık tartılmak bir süre sonra fark etmeden bu durumu stres haline getirmene sebep olabilir. Stres kilo kaybını etkileyen en önemli faktörlerden biri, unutma. Bu sebeple kendine bir tartı günü belirle ve her hafta aynı gün aynı saatlerde mümkünse aynı kıyafetlerle tartılmayı dene.

 

İlginizi çekebilir: Kilo vermekten daha zor süreç: Kilo almanıza yardımcı olacak 10 öneri

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam