Bir meyveden daha fazlası: Limonun 10 farklı kullanım alanı

Limon; yıl boyunca ulaşabildiğimiz, küçük bir ağaç türüne ait, faydaları saymakla bitmeyen mis kokulu bir meyvedir. C vitamini deposu ve şifa kaynağı olan limon; günlük C vitamini ihtiyacımızın ortalama %50’sini karşılar. C vitaminin yanı sıra B6, A ve E vitaminleri ile folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve fosfor içerir.

Turunçgiller ailesine ait bu küçük sarı meyveyi yaygın olarak salatalarda, çorbalarda ve bazı tatlılarda kullanıyoruz. Oysa mutfaklarımızın vazgeçilmez bir parçası olan limonun, yemeklerin yanı sıra ev temizliğinden, oda parfümü yapımına, saç bakımından çamaşırlara kadar farklı alanlarda kullanımı mümkün. İşte limona yeni bir yaklaşım getirecek 10 farklı kullanım önerisi:

1. Mikrodalga temizliğinde devrim

Mikrodalganızı doğal yollarla temizlemek için, birkaç limonu dilimleyin ve su dolu bir kaseye koyun. Daha sonra 5-10 dakika boyunca mikrodalga fırınınızda kaynatın. Kaseyi mikrodalga fırınınızdan çıkarttıktan sonra bir kağıt havlu veya havlu bez ile mikrodalganızın içini silerek temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Limonun beyazlatma etkisinden yararlanın.
2. Artık beyazlar daha beyaz

Yoğun kimyasallar yerine doğal olanı tercih ederek de beyazlarınızın daha beyaz olmasını sağlamanız mümkün. Bunun için yaklaşık yarım bardak limon suyunu her zamanki deterjanınıza ek olarak makinenizin deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Daha inatçı kirler için limonlu suda bir gece boyunca bekletebilirsiniz.

3. Hızlı salata sosunuz hazır 

Limon suyunun yardımıyla, elinizin altında son derece kolay hazırlanan bir salata sosu bulundurabilirsiniz. Bir küçük bir şişeye zeytinyağı, tuz ve tercih edeceğiniz bir baharatla birlikte taze sıktığınız limonun suyunu ekleyin. Ballı hardal da bu sosa oldukça yakışıyor.

Ev temizliğinden limonun gücünden faydalanabilirsiniz.
4. Doğal yollu lavabo temizliği

Zaman zaman lavaboya atılan artıklar sebebiyle giderlerde tıkanıklık oluşabilir ve bu da kötü kokuya neden olabilir. Bunun için birkaç adet limonla birlikte ihtiyacınız olan şey sodyum bikarbonat ve tuz. 1 adet limon kabuğu rendesi ile ihtiyacınız doğrultusunda yaklaşık 1 çay bardağı limon suyu işinizi görecektir. Dilerseniz bu karışımı bir buz kalıbına dökerek mutfak ve banyonuzda gider temizliği için her daim hazır bulundurabilirsiniz.

5. Kararan meyvelere son!

Elma, muz, avokado gibi meyveler kesildikten kısa bir sonra kahverengileşmeye ve kararmaya başlar. Bunu önlemek için limonun gücünden faydalanabilirsiniz. Limonlu suda bekleteceğiniz ve sadece limon suyundan geçireceğiniz geçireceğiniz kesilmiş sebze ve meyveyi daha uzun süre saklayabilirsiniz.

6. Saçlarınızda doğal parlaklık 

Saçlarınıza doğal bir parlaklık vermek için limon suyundan faydalanabilirsiniz. Bir sprey şişesine 1 litre su ile birlikte 2 adet limonunun suyunu ekleyerek hızlıca karışımınızı hazırlayın ve güneşin katkısıyla saçlarınızda doğal ışıltılara yer verin.

2 adet limon, biraz biberiye ve bir yemek kaşığı vanilya ile kendi oda parfümünüzü yaratabilirsiniz.
7. Doğal oda parfümü

Yine kimyasaldan kaçınıp doğalı tercih edebileceğiniz bir yöntemle evinizin limon bahçesi gibi ferah kokmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan 2 adet limon, biraz biberiye ve bir yemek kaşığı vanilya. Su dolu bir kabın içine tüm malzemeleri ekleyerek bir sefer kaynatmanız yeterli. Daha sonra şık bir cam kasenin içine alarak evinizin istediğiniz köşesine yerleştirebilir veya sprey şişesine doldurarak kullanabilirsiniz.

8. Kirece doğal çözüm

Demliğinizde veya evdeki su ısıtıcınızda meydana gelen kireçten limon yardımıyla kurtulmanız mümkün. Hem de gıda malzemelerinde kimyasala ihtiyaç duymadan. Bunun için limon suyunu kireçten arındırmak istediğiniz demlik, çaydanlık veya su ısıtıcınıza ekleyin, suyla birlikte iyice kaynatın. Kaynayan suyu döktükten sonra durulamanız yeterli.

9. Buzdolabınız mis gibi koksun

Kullandığınız, örneğin suyunu sıktığınız limonları atmak yerine buzdolabınızdaki raflara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede buzdolabında oluşması muhtemel kokuları limon yardımıyla engelleyebilir ve ferah bir koku yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Evde limoncello yapmaya ne dersiniz?
10. Ev yapımı limoncello

İtalya’nın meşhur ferahlatıcı içeceği olan limoncello bir tür limon likörüdür. Bir miktar emek gerektirse de evde rahatlıkla hazırlayabilrisiniz. Geleneksel olarak 3 hafta kadar bekleme süresi vardır ancak aşağıdaki hızlı tarifle 3 günde hazırlamak mümkün.

Malzemeler:

  • 8 adet taze limon
  • 200 ml alkol
  • 240 ml su
  • 150 g şeker

Limonların taze ve canlı olması önemli. İşe kabuklarını rendeleyerek başlıyoruz, rendeleme işleminde önemli olan beyaz kısımları almadan yalnızca kabuk kısmını rendelemek. Sonrasında cam bir kavanoza kabuklarla birlikte alkolü ekleyerek 3 gün karanlık bir ortamda bekletiyoruz. 72 saatin sonunda bir başka kapta şeker ve suyu karıştırarak şeker eriyinceye kadar ısıtıyoruz. Ardından 3 gün boyunca beklettiğimiz karışımı süzerek su ve şeker dolu şişeye ekliyoruz. İşte limoncellonuz hazır!

Kaynak:
Self.com
One more moore

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!