Bir İtalyan güzeli: Foccacia

italyan lezzeti
Foccacia

 

Geçen haftanız nasıl geçti? Biraz sinir var mıydı? 100 gr kadar  bir gerginlik? Hafif mayhoş bir bahar yorgunluğu? Bir tutam iş stresi? O zaman oldu bu iş! Tam size göre bir reçetemiz var.

Birazdan bütün bu negatif enerjiyi hamur yoğurarak atıyoruz.

Yoğuracağımız bir İtalyan hamuru. Bu güzelim hamurunda biraz kurutulmuş domates, biraz zeytin, bir kaç dal biberiye, taze kekik ve bolca zeytinyağı var.

fotograf 2

Öncelikle hamurumuzu mayalıyoruz. Yani aslında güzellik hamurumuzun mayasında var. Ayrıca maya güzel bir kız ismidir.

Aldığımız taze mayayı derin bir kaba koyup üzerine biraz su ekleyerek suda çözünmesini sağlıyoruz.

Taze mayayı nereden bulurum, ben bulsam bulsam marketten kuru maya bulurum diyenler, sizi de düşündük. Kuru maya yaş mayanın %40’ına tekabül ettiği için siz 30 gr’ın %40’ını hesaplayıp, yani oranı azaltıp o kadar kuru maya kullanacaksınız. Yani matematiğiniz iyi değilse olmaz bu iş. Siz yaş mayayla devam edin.

Çözdüğümüz mayanın üzerine önce unu ekliyoruz. Ardından tuzu ve zeytinyağını ekleyip yoğurmaya başlıyoruz. Vıcık vıcık bir hamur olduğu için yoğurma işlemi biraz cıvık bir süreçte ilerleyecek. Ben stresimi böyle atamam diyenler, Kitchenaid yardımıyla hamurlarını el değmeden hazırlayabilirler. Ama bir ekmeğe ancak ellerinizi değdirerek sevgi bulaştırabilirsiniz. Bu cümleyi de bir kenara not edin, ileride kullanırsınız.

Hamurumuzu biraz yoğurduktan sonra kekik ve biberiyeyi ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz. Minik minik kestiğimiz kurutulmuş domatesleri, zeytinleri ve zeytinyağını da ekleyerek yoğurma işlemini bitiriyoruz.

fotograf 2 (1)

fotograf 3 (1)

fotograf 4

Hamurumuzu tabanını yağladığımız bir kaba alıp, kenarlara doğru yayıyoruz. Parmak uçlarımızla hamurun üstüne bastırarak delikler açıyoruz ve üzerine yine zeytinyağı döküp bir kenara alıyoruz. Mayalanması için 20 dakika kadar bekliyoruz. 20 dakika sonra dönüp baktığımızda hamurumuzun iki katına çıktığını görüp şok oluyoruz. Şoku atlatabilirsek, 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Üzeri kızarınca ekmeğimizi kabından çıkarıp ters çeviriyoruz ve fırınımızın teline koyarak bir 10 dakika da böyle pişiriyoruz.

fotograf 1             fotograf 3

Artık güzeller güzeli Foccacia’mız hazır. Üzerine bol bol zeytinyağı sürüp emiş gücünü test ediyoruz. Yanında peynir çeşitleri, annemizin reçelleri ve limonlu bir bardak çayla stressiz bir haftaya merhaba.

Malzemeler

malzemeler

 • 500 gr.un
 • 350 ml. su
 • 30 gr. taze maya
 • 35 gr. kuru domates
 • 30 gr. zeytinyağı
 • 70 gr. zeytin
 • 35 gr. kuru domates
 • 30 ml. zeytinyağı
 • 70 gr. zeytin
 • 12 gr. tuz
 • 3 dal kekik
 • 3 dal biberiye

Mutfak Salakları’nın birbirinden eğlenceli ve lezzetli diğer tariflerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam