Bir ilişkide aşktan daha önemli olan 10 şey

Aşk… Ne büyülü bir kelime. Aşkınızı paylaşacak bir partneriniz olduğunda daha da güzel form alan bir duygudur aşk.

İlişkiler hayatın en güzel yanlarından biri, ancak yolunda gitmediği zaman hayatımızı ters yüz edebiliyorlar. Her ne kadar aşk büyülü bir duygu olsa da, bir ilişkinin yolunda gitmesi için her zaman tek başına yeterli olmayabiliyor. Aşk dışında daha birçok farklı duygu ve davranış da, iki insanın bir arada kalmasında ve ilişkilerini yürütmesinde etken. İşte ilişkinizin sürekliliği için aşktan daha önemli olan 10 etken:

1. Güven

Bir ilişkide aşktan daha önemli olan 10 şey

Güven, her türlü ilişkinin temelini oluşturan bir duygudur. Güven olmadan, omuzlarınızda sürekli olarak stres ve şüphenin dayanılmaz ağırlığını taşıyacağınız için, bir süre sonra ilişkinizden de önce kendinizin yıprandığını hissedersiniz. Güven, aynı zamanda objektif de olabilir. Bir süredir başa çıkmaya çalıştığınız ve belirli bir zaman aralığından sonra gelişme gösterdiğiniz bir şey olabilir. O yüzden, güven eksikliği demek ilişkinin hemen sonlandırılması anlamına da gelmiyor. Zamanın ve partnerinizin de yardımıyla bunu zamanla kazanabilirsiniz.

2. Mutluluk

Herkes içinde bulunduğu ilişkilerde mutlu olmayı hak eder ancak sürekli mutlu olmayı beklemek de gerçekçi bir yaklaşım değildir. Bu durumda önemli olan nokta; gergin zamanlarınızla mutlu zamanlarınızı karşı karşıya getirdiğinizde, mutlu zamanlarınızın şüpheye yer bırakmayacak şekilde ağır basması gerekiyor. Eğer durum bu değilse, yeteri kadar tatmin edici olmayan bir ilişkide olduğunuzu görebilmeli ve buna dayalı kararlar verebilmelisiniz.

3. Saygı

Şakayla karışık da olasa partnerinizi aşağılamak ya da partnerinizi tarafından aşağılanmak bir süre sonra daha önce fark edemediğiniz zararlara yol açabilir. Aşk karışık ve anlaması zor bir duygu, size hak ettiğiniz saygıyı göstermeyen birini sevebilirsiniz ancak bu, o kişinin hayatınızda büyük bir yer edinmesi gerektiğini göstermez.

4. Bağımsızlık

Özgür olmalısınız. Yapmanız gereken şeyleri yapabilmek, kendiniz gibi davranabilmek, iyi yerlere gelebilmek, duygularınızı dilediğiniz gibi yansıtabilmek ve hayatınız hakkında söz sahibi olabilmek için. Birine bağlı olmadan özgür olmak her türlü ilişki için hayati bir önem taşıyor. Partnerinizle ortak kararlar alarak yeri geldiğinde kendi isteklerinizden ödün vermeniz gerekebilir ancak bu size asla dayatılmamalı.

5. İletişim

Bir ilişkide aşktan daha önemli olan 10 şey

İletişim, bir ilişkinin temel taşıdır. İletişim olmadan içten ve dolu dolu bir sevgi yaşamak neredeyse imkansız ve oldukça zordur. İlişkinizde sınırları belirlemek, sevginizi doğru bir şekilde aktarabilmek, sorunlarınızı paylaşabilmek, ihtiyaçlarınızı dile getirebilmek ve hatta arzu ettiğiniz sağlıklı bir seks hayatı için iletişime ihtiyaç duyarsınız. O yüzden, eğer rahatlıkla konuşamadığınız biriyle birlikteyseniz bu duruma bir çözüm bulmalı ve karşılıklı olarak iletişiminizi güçlendirmek için ne yapabileceğinizi konuşmalısınız.

6. Birlikte kalma isteği

Zaman zaman duygularımızı anlamakta zorluk çekebilir ve ne istediğimizi tam olarak bilemeyebiliriz. Birini sevebilir ancak onlarla olmayı istemeyebilirsiniz ya da tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Farklı hedefleriniz olabilir, depresyonda olabilir veya birine bağlanmaya hazır hissetmiyor olabilirsiniz. O yüzden, burada da zamanlama çok önemli. Biriyle birlikteyken kendi ihtiyaçlarınızın da farkında olmalı ve o ihtiyaçlar doğrultusunda hayatınıza yön verebilmelisiniz. Ancak bu durum, sevdiğiniz kişiyle birlikte olamayacağınız ya da olmamanız gerektiği anlamına da gelebilir.

7. Anlayış

Sizi dinleyen, elinden geldiğince anlamaya çalışan ve destekleyen biriyle olmak kadar rahatlatıcı bir duygu yok. Anlayış, bir ilişki içindeyken çiftlerin üzerindeki stresi azaltmada ve birbirlerinin hislerini olduğu gibi kabul etmeden çok yardımcı olan bir özellik. Ve bu özellik, çoğu ilişkide aşktan daha önemli olabilir.

8. Dürüstlük

Her türlü ilişkide dürüst ve adil olmak oldukça önemli. Yanlış beklentiler üzerine ya da beyaz yalanlar üzerine kurulu bir ilişkinin eninde sonunda dağılması kaçınılmazdır. İlişkide dürüstlükle ilerlediğiniz müddetçe hem aranızdaki iletişimi, hem de ilişkinizin diğer yönlerini güçlü bir şekilde yönetebilirsiniz.

9. Sadakat

Bir ilişkide aşktan daha önemli olan 10 şey

Sadakat ile güven her zaman için bir ilişkide el ele ilerler. Partnerinize karşı sadık olmak ve onun da size karşı sadık olduğuna güvenebilmek için karşınızdaki insanı iyi tanımalı ve sahip olduğunuz ilişkiyi yürütmeye odaklı olmalısınız.

10. Uzlaşmaya hazır olmak

Bütün ilişkiler ve bağlar karşılıklı olarak alıp verdiklerimize dayalı. Partnerlerden birinin sürekli olarak sadece bir şeyler istediği ancak bunun karşılığında bir şey vermediği bir ilişkide bir şeylerin değişmesi gerektiğini anlamak zor değil. Doğru ve düzgün ilişkiler çiftler arasında pazarlığa ve ortak bir noktada buluşabilmeye müsait olmalı.

 

Kaynak:
theselfimprovementblog.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!