Bir Amerikan Futbolu yıldızının gizemli cinayet hikayesi

80’lerdeyiz… O J Simpson, Amerikan futbolunun önde gelen yıldızlarından biridir. Bütün Amerikan halkının sempatisini toplamıştır. NFL’den emekliliğini istedikten sonra potansiyelini keşfeden yönetmenler kendisini beyaz perde için ikna etmekte gecikmezler. Hepimizin defalarca izlediği Çıplak Silah serilerinde rol alır. Hayat güzeldir, ya da biz öyle zannediyoruzdur.

OJ Simpson

12 Haziran 1994 gecesi O J’nin eski eşi Nicole Brown, arkadaşı Ronald Goldman ile evinin önünde ölü bulunur. Polis O J Simpson’un o sırada olay yerinde olduğuna dair birçok delil bulur fakat kendisi ortalıklarda yoktur. Polis kendisine medya aracılığıyla gelip ifade vermesi yönünde nazik bir çağrıda bulunur. O J çağrıya uymaz, ancak avukatı Robert Kardashian (evet kendisi Kim Kardashian’ın babası olur) aracılığıyla medyaya bir not iletir. İleride Amerika’da “yüzyılın davası” olarak anılacak ve filmleri aratmayacak olaylar yavaş yavaş filizlenmeye başlamıştır.

Notun içeriği kısaca kendisinin bu olayla bir ilgisi olmadığı, eşini çok sevdiği, ne yaptıysa bu sevgisinden ötürü yaptığı, Amerikan halkının kendisi için üzülmemesi gerektiği ve hiçbir şeyden pişman olmadığıdır. Birkaç psikolog televizyonlara çıkıp bunun bir intihar notu olabileceğini beyan ederler ve çok kısa zamanda haklı oldukları anlaşılır. O J’nin arabası en yakın arkadaşı tarafından kullanılırken otobanda görülür. Esas çocuk ise arka koltukta başına bir silah dayamış olarak oturmaktadır. O J’yi ikna etmeye çalışan dedektifle telefon konuşmalarını şuradan dinleyebilirsiniz:

OJ on the Run: The Bronco Chase

80 km süren kovalamaca O J Simpson’un evinde son bulur. Kendisi bir bardak portakal suyu ve annesiyle konuşmasına izin verilmesi karşılığında teslim olur.

O J’yi savunacak avukat ordusu medya tarafından “Dream Team” olarak adlandırılmaktadır. Gerçekten de hepsi adeta filmlerden fırlamış gibidir ve Amerika’nın en iyi avukatlarıdır. Ancak işleri hiç kolay olmayacaktır. Çünkü cinayet mahallinde O J’nin aleyhinde delillerle doludur. DNA örnekleri ve Simpson’a ait olduğu belirlenen kan izleri sayesinde iddia makamı kendisinden çok emindir.

Dava, sıradan bir cinayet davası seyrinde başlamıştır, O J’nin avukat ordusu mahkemede klasik savunma ve zaman çalma manevraları deneyerek jürinin aklını bulandırmaya çalışmaktadır. İddia makamı kendinden o kadar emindir ki bir an önce mahkumiyeti istemektedir. Olay ABD halkının gözünde ilk zamanlar sahip olduğu popülerliliği yitirmiş, herkes O J’nin suçlu olduğundan emindir.

Tam bu sırada Dream Team’in kaptanı olarak adlandırılan avukat Johnnie Cochran sahneye çıkar ve davayı tarihe geçirecek manevrasını yapar: O J Simpson’un siyah olması yüzünden bir grup ırkçı beyaz polisin kendisine bu komployu kurduğunu iddia eder. İddia makamı bunun saçmalık olduğunu söyler ancak tam bu esnada polislerden birinin gerçekten ırkçı olduğunu ispatlayan telefon kayıtları mahkemenin önüne gelir.

Olay birden bire siyah-beyaz kavgasına dönüşür. Eski reytingler geri gelmiştir. Amerikan halkı 94 yılında her akşam pembe dizi izlercesine duruşmayı takip etmeye başlar.

Deliller bir bir çürüyordur. İddia makamı ortaya delil olarak bir eldiven koyar ve hakimden Simpson’un ona ait olduğu iddia edilen eldiveni giymesine müsaade etmesini ister. Hakim onaylar. Tam Simpson eldiveni giyecekken Cochran onu durdurur. Jüriye döner ve o tarihe geçecek cümlesini söyler : “if it doesnt fit you must acquit” (eğer eldiven uymazsa beraat ettirmelisiniz)

JOHNNY COCHRAN If the gloves don't fit

Eldiven O J’e aşırı küçük gelir. Duruşmayı futbol müsabakası gibi izleyen ülke şoktadır. Bir anda bütün kartlar tersine döner. Siyah Amerikalılar bir komploya kurban gittiklerine emindirler. Durum bir cinayet davasından çıkmıştır. Artık bu siyah – beyaz meselesidir. Dönem başkanı Clinton yatıştırıcı bir konuşma yapma ihtiyacı hisseder.

Dream Team bu esnada iyice ipleri eline almıştır.O J’nin evinde arama yapan polisin siyah kadın polis memurlarına kötü muameleden disiplin cezası almış olması ellerini iyice güçlendirir. Son olarak polislerin olay mahallinde hiçbir delile dokunmadıklarını beyan etmesine rağmen, olay yeri inceleme ekipleri tarafından çekilen fotoğraflarda nesnelerin sürekli farklı yerlerde görünmesi aslında, davayı halkın vicdanında bitirmiştir.

Nihayet 3 Ekim 1995 tarihinde Jüri O J Simpson davasıyla ilgili verdikleri kararı açıklar: SUÇSUZ !

O.J. Simpson Verdict & Reaction

ABD’deki evlerin yüzde 42’sinde dava finali izlendi. ABD nüfusunu düşünürseniz sayının ciddiyetini anlayabilirsiniz.

Simpson olayı, hukuki olduğu kadar sosyolojik etkilerini hala sürdüren bir vakadır. Siyah beyaz çatışmasından, kadına karşı şiddete yönelik bir çok tez yazılmasına ve yeni fikirler ortaya atılmasına yol açmıştır. Olayla ilgili kurulan dernekler mevcuttur. Arada sırada ABD’de hala konu ile ilgili programlar yapılır.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Onur Özdeniz Avukat
Av. Onur Özdeniz liseyi Saint-Michel’de okumuş, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ve yine aynı üniversitede “Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı”nı yüksek dereceyle tamamlamıştır. ... Devam