Bilimsel araştırmalara göre su içmenin faydaları

Gün içinde yeterince su içmek gerektiğiniz hepimiz biliyoruz. Ancak nedenlerini biliyor muyuz? Su içmeden uzun süre hayatta kalamayacağımız bir gerçek. Gün içinde yeterince su içmek sağlık ve kendini iyi hissetme açısından çok önemli. Bunu görmenin en güzel yolu ise akademik araştırmalar. İşte gün içinde yeterince su içmenin önemini kanıtlayan bilimsel araştırmalar:

1. Su içmek performansınızı zirvede tutmanızı sağlar

Yeterince su içmediğinizde fiziksel performansınızda zorlanmalar olabilir. Öyle ki vücudunuzdaki suyun yüzde 2’sini bile kaybettiğinizde performansınız ciddi şekilde etkilenir. Bunun sonucunda yorgunluk, vücut ısı kontrolünün kaybolması, motivasyon düşüklüğü ve egzersiz sırasında fiziksel ve zihinsel açıdan aşırı zorlanma gibi etkiler görülebilir. Öte yandan araştırmalar gösteriyor ki gün içinde yeterli su içmek sadece bu olumsuz etkilerden korunmanızı değil aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaynaklanan oksidatif stresin azaltılmasını sağlıyor. Kasların yüzde 80’inin sudan oluştuğunu düşünürsek, bunun ne kadar önemli olduğunu kavramak daha kolay hale geliyor.

Bilimsel araştırmalara göre su içmenin faydaları

2. Su içmek beyin fonksiyonlarını destekler

Gün içinde yeterince su içmenin beyin fonksiyonları üzerinde çok önemli bir etkisi var. Araştırmalar, vücuttaki su seviyesinde yüzde 1-2 oranında gerçekleşen bir düşüşün bile birçok beyin fonksiyonunu harap ettiğini gösteriyor. Connecticut Üniversitesi’nde genç kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma da bunu destekledi. Araştırma kapsamında egzersiz sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 1,36’sını kaybeden kadınlarda konsantrasyon düşüklüğü, ruh halinde kötüleşme ve baş ağrısı atakları görüldü. Genç erkeklerle yapılan benzer bir araştırmada da egzersiz sonrasında vücuttaki su miktarının yüzde 1,59’unu kaybeden erkeklerde yorgunluk, anksiyete gibi olumsuz duyguların arttığı, hafızada yavaşlama görüldüğü tespit edildi.

3. Su içmek baş ağrısının tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olabiliyor

Su içmenin beyin fonksiyonları açısından ne kadar önemli olduğunu gösteren bir nokta daha. Birçok insanda migrenin temel sebebi, az su içme alışkanlığı. Son dönemde yapılan araştırmalar da su içmenin baş ağrısının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabileceğini gösteriyor.

4. Su bedeni besler

Suyun kendi başına herhangi bir besleyici özelliği olmasa da içeriğindeki mineralleri vücuda veriyor. Öte yandan mineralli sular vücudun ihtiyacı olan sodyum, magnezyum ve kalsiyumu karşılayabiliyor. Su satın alırken etiketleri inceleyerek mineral değerlerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

5. Su bedenin ısıyı düzenlemesine yardımcı olur

Su, ısıyı absorbe etmesi ve vücuda aktarması bakımından harika bir kaynak. Öte yandan, insan vücudunun sıcaklığı düzenlemesi de su sayesinde oluyor. Su büyük bir ısı kapasitesine sahip olduğu için ani sıcaklık değişiklikleri durumunda vücuttaki hücrelerde siper görevi görebiliyor. Özellikle sıcak bölgelerde ve sıcak havalarda yeterinde su tüketilmesi gerektiği şeklindeki uyarıların temel sebebi de buradan kaynaklanıyor.

Günde ne kadar su içmeliyiz?

Yeterince su içmenin ne kadar önemli olduğunu anladık. Peki ne kadar su içmek gerekiyor? İnternet bu soruya yanıt veren binlerce yazıyla dolu. Birçoğunda da günde 8 bardak gibi bir ifade geçiyor. Ancak uzmanlar, günlük tüketilmesi gereken ideal su miktarının yaşa, cinsiyete ve koşullara göre değişkenlik gösterebileceğini söylüyor. Amerikan Ulusal Tıp Akademisi’ne göre yetişkin bir kadın günde 2,7 litre, yetişkin bir erkek ise günde 3,7 litre su içmeli. Eğer spor yapıyorsanız, günlük 30 dakikalık fiziksel egzersiz için tüketmeniz gereken su miktarına 350 ml daha eklemelisiniz.

Bilimsel araştırmalara göre su içmenin faydaları

Su tüketimi nasıl artırılır?

Gördüğünüz gibi aslında günde en az 2 litre tarifi biraz iyimser bir tavsiye. Eğer siz bu iyimser tavsiyeyi bir tutturamıyorsanız, o zaman gün içinde daha fazla su içmek için biraz çaba harcamanız gerekebilir. Bunun için iş yerindeki masanızın üstünde sürekli bir şişe veya bir bardak su bulundurabilirsiniz. Böylelikle şişeniz veya bardağınız her boşaldığında ayağa kalkıp doldurmak da biraz hareket etmek için güzel bir bahane olabilir. Dilerseniz teknolojinin nimetlerinden faydalanıp su içmeyi hatırlatacak uygulamalardan destek alabilirsiniz.

Kaynaklar:
Lifehack
Livestrong
Sciencing

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!