Bilge olma yolunda ilerlemek adına 5 önemli ipucu

Toplumda yer edinmiş, seçkin insanların birçoğunun bilgeliği bir yaşam felsefesine dönüştürüp, hayatlarının merkezine koyduklarını görüyoruz. Onlara göre bilgelik, hayatın daha anlamlı olmasını sağladığı gibi ruhsal açıdan da gelişimin en önemli koşullarından birini oluşturuyor.

Bilge olma yolunda ilerlemek adına 5 önemli ipucu
Bilgelik hayatın anlamını artıracağı gibi, ruhsal açıdan gelişmeyi de sağlayabilir

Ne yazık ki, toplumun insanları yetiştirme tarzı ve okullardaki ezberci eğitim anlayışından ötürü, insanların bilinçli olmasında bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunu değiştirebilmek ve insanların entelektüel ve ruhsal potansiyellerini ortaya çıkarabilmelerini sağlamak için, nasıl bilge bireylere dönüşebileceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Uplifers olarak sizlere bilge insan olmak için sahip olunması gereken 5 özelliği ve kendinizi her gün bilgelik adına nasıl geliştirebileceğiniz yönünde ipuçlarını derledik.

Kitap okuyun

Kitap okumak bilgeliğin en önemli özelliklerinden birisidir. Bilge insan kitap okumanın kişisel gelişime ne kadar faydalı olduğunu görebilir. Dünya üzerinde binlerce insanın yazdığı kitaplardan, onların deneyimlerini, düşüncelerini öğrenebilir ve kendi hayatınızda bu deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bilge insanların yazdığı kitaplardan öğrendiklerinizle hayatınızdaki sorunların üstesinden gelebilir, gelecekte yapacağınız yanlışlardan kurtulabilir ve kendi potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Bilge olma yolunda ilerlemek adına 5 önemli ipucu
Kitap okuyarak, başkalarının deneyimlerini öğrenebilir ve hayatınıza uygulayabilirsiniz

Bilgi seviyenizi sorgulayın

Okullardan ve geleneklerden öğrendiğiniz bilgiler sizin kendi deneyimlerinizi oluşturmuyor. Toplumdan öğrendikleriniz hayatınızı kısıtlayabilir ve sizi özgürlüklerle dolu, eğlenebileceğiniz, neşeli bir yaşamdan uzaklaştırabilir. Bu noktada, bilge olmanın başlıca unsurlarından birisi de, doğru olduğuna kalpten inandığınız bilgileri sorgulamak olabilir. Şüpheye düşmeniz, kendi araştırmanızı yapmanızı sağlayabileceği gibi, hayatı ve kendinizi daha iyi tanımanıza da imkan tanıyabilir.

Hatalarınızı kabullenin

Hatalarınızı kabul edip, başarıya ulaşma yolunda karşınıza çıkan fırsatlar olarak değerlendirmeniz de bilge olma adına önemli bir adım olabilir. Birçok insan hata yapmaktan korkabilir. Ancak gerçekten arzuladığınız bir şey uğruna yapacağınız hatalar sizi başka yollardan başarıya ulaştırabilir. Bilgelik de, başarı da ancak birçok hatanın yapılmasından sonra kazanılabilir.

Düşünerek konuşun ve gereksiz cümleler kurmayın

Aklınıza gerçekten anlamlı bir şeyler geliyorsa konuşmanız sizin daha doğru bir tercih olabilir. Eğer sadece konuşmuş olmak için konuşursanız, çevrenizdeki insanlar tarafından çok fazla dikkate alınmayabilirsiniz. Gereksiz cümleler kurmak, sözlerinizin değerini azaltabilir. Bunun ötesinde, konuşmadan önce ciddi anlamda düşünmek, mantıklı cümleler kurmanızı ve bilge olmanızı sağlayabilir.

Bilge olma yolunda ilerlemek adına 5 önemli ipucu
Düşünerek konuşmak, sözünüzü daha değerli kılarak, insanların sizi dikkate almasını sağlayabilir

Aklınızdan ve gönlünüzden geçeni söyleyin

Konuşmadan önce, söyleyeceklerinizin aklınızın ve kalbinizin derinliklerinden geldiğinden emin olun. Kısacası dürüst olun. İnanmadığınız bir şeyi dile getirmeyin. Bunu ne kadar iyi yaparsanız, kelimeleriniz değeri de o ölçüde artar. Kendinize olan güveniniz de böylece daha fazla ortaya çıkabilir. Bu şekilde yapmanız durumunda, çevrenizdeki insanların size ve sözlerinize olan güvenleri de artacaktır.

Kaynak
The Unbounded Spirit

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!