Bıldırcın Yumurtası Kaç Kalori?

Bıldırcın Yumurtası

(1 gr)
2
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 0.41 0.00
Protein (g) 13.05 0.13
Yağ (g) 11.09 0.11
Lif (g) 0 0.00
Kolesterol (mg) 844 8.44
Sodyum (mg) 141 1.41
Potasyum (mg) 132 1.32
Kalsiyum (mg) 64 0.64
Vitamin A (iu) 156 1.56
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 3.65 0.04

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına küçük ve sevimli bri alternatif olarak giderek daha popüler bir hale gelmeye başladı.

Tadı genel olarak tavuk yumurtasına benzese de, boyut olarak ondan çok daha küçük. Normalde standart tavuk yumurtasının üçte biri kadar oluyor. Krem rengi kabuklarında kahverengi lekeler olur ve sarısı da derin sarı renkte olur.

Boyutuna rağmen besinler bakımından çok zengindir ancak özellikle hamileyseniz veya yumurta alerjiniz varsa dikkat etmeniz gereken bazı uyarılar da mevcut.

Bıldırcın Yumurtası Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Bıldırcın yumurtası küçüktür ve üç dört tanesi ancak bir tavuk yumurtası ağırlığına gelir.

9 gramlık bir bıldırcın yumurtasının içerisinde şunlar vardır:

 • Kalori: 14
 • Protein: 1 g
 • Yağ: 1 g
 • Karbonhidrat: 0 g
 • Lif: 0 g
 • Kolin: Günlük ihtiyacın %4’ü
 • Riboflavin: Günlük ihtiyacın %6’sı
 • Folat: Günlük ihtiyacın %2’si
 • Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın %3’ü
 • A vitamini: Günlük ihtiyacın %2’si
 • B12 vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı
 • Demir: Günlük ihtiyacın %2’si
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın %2’si
 • Selenyum: Günlük ihtiyacın %5’i

Çok küçük olmasına rağmen besinler bakımından şaşırtıcı düzeyde zengindir.

Tek bir bıldırcın yumurtası günlük B12 vitamini, selenyum, riboflavin ve kolin ihtiyaçlarınızın önemli bir kısmını karşılar. Bunun yanında biraz demir de sağlar. Buna karşın sadece 14 kaloriye sahiptir.

Selenyum ve riboflavin, bedenin yediğiniz gıdaları parçalayıp enerjiye dönüştürmesinde kullanılan önemli besinlerdir. Selenyum aynı zamanda sağlıklı tiroid işlevlerine de yardımcı olur.

Bunun yanında B12 ve demir, sinir sisteminin sağlıklı olmasını sağlar ve alyuvar hücrelerinin oluşumunda rol aldığından dolayı optimal enerji düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.

Buna ek olarak kolin ise bedenin asetilkolin üretiminde kullanılır. Bu nörotransmitter, sinir sisteminden kaslara gerekli mesajları taşır.

Bıldırcın Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandırabilir

Yumurtalar doğanın mükemmel protein paketleridirler. Yüksek proteinli beslenme, bağışıklık sistemini hızlandırmanın iyi bir yoludur çünkü bedenin onu sindirmek için daha fazla kalori yakması gerekir.

Bıldırcın yumurtasında selenyum, riboflavin ve kolin bulunması da hücresel düzeyde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Alerjilerinizi Yatıştırabilir

Yapılan bir çalışmada, alerjilerden dolayı burun akıntısı olanların, bıldırcın yumurtası ve çinko takviyeleri kullandıktan sonra 1 saat içerisinde belirtilerinde iyileşme olduğu görülmüş. Ancak bu etkinin tek başına bıldırcın yumurtasından kaynaklanıp kaynaklanmadığına dair net bir görüş yok.

Başka bir çalışmada ise gıda alerjisinden dolayı ağır inflamasyona sahip olan farelere bıldırcın yumurtası verilmiş. Fareler yumurtaları yedikten sonra, inflamasyon azalmış. Ancak bu durum insanlarda illa ki aynı şekilde ortaya çıkmak zorunda değil.

Gözlere İyi Gelebilir

Yumurtalar görme için bir süper gıda gibidirler. Sarısının içerisinde A vitamini, lutein ve çinko vardır ve bunlar göz sağlığı için gereklidirler.

Lutein yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinde azalma sağlarken, A vitamini ise korneayı canlı tutar, çinko ise retina sağlığına iyi gelir.

Beyne Gıda Sağlar

B12 ve kolin, beyin için temel besinler arasında yer alırlar.

Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmek, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde hafızanızın güçlü kalmasına yardımcı olur.

Diyabete Yardımcı Olur

Yumurtanın karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Bu nedenle diyabete sahip olanlar için sağlıklı bir seçenektir. Ancak bazı insanlar onun kan şekeri kontrolüne de yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Ancak araştırmalara göre bıldırcın yumurtası tüketimi ile kan şekeri profilleri arasında doğrudan bir bağlantı görünmüyor.

Kemikleri Güçlendirebilir

Bıldırcın yumurtasının ince ve lekeli kabuğunda, çinko, amino asitler ve protein vardır. Araştırmalara göre çinko takviyeleri, düşük kemik kütlesine sahip olan insanlarda kemik yoğunluğunda artış sağlayabiliyor.

Antioksidan ile Doludur

Antioksidanlar oksidatif stres ile savaşırlar ve oksidatif stres kontrol altına alınmadığında erken cilt yaşlanmasına, tip-2 diyabete, kansere ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle içerisindeki selenyum, E vitamini ve çinko ile bıldırcın yumurtası cildi korur, kanserle savaşır ve kalbe güç verir.

İyileşmeyi Hızlandırabilir

Araştırmalar bu konuda oldukça sınırlı ancak antioksidanların yaraların daha hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmelerini sağladıklarını gösteren kanıtlar mevcut. Ancak tabii ki tüketmek yaralarınızın bir anda iyileşmesini sağlamayacaktır.

Ruh Halinize İyi Gelebilir

D vitamini eksikliğinin depresyonla biraz gevşek de olsa bağlantısı vardır. Bu nedenle D vitamini düzeylerinizi iyileştirmek, hafif depresyon belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bıldırcın yumurtasında D vitamini vardır ve bu nedenle kahvaltı tabağınıza güzel gidecektir. Eğer ciddi bir D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız takviye almak için doktorunuza ulaşın çünkü yumurta tek başına tüm ihtiyacı karşılamakta zorlanabilir.

Bıldırcın Yumurtasının Sağlığa Zararları Var mı?

Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmez ve bu nedenle kabuğunda bulunan zararlı bakterilerin ortadan kaldırılması için ısıl işlem görmemiştir.

Bundan dolayı hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi hastalıkları yaşayanların ondan uzak durmaları iyi olabilir. Eğer tüketmek istenirse, tamamen pişirmek gerekir. Yani rafadan olmalı.

Buna ek olarak tavuk yumurtasına alerjiniz varsa, bıldırcın yumurtasına alerjiniz olma ihtimali de vardır. Bu nedenle ona karşı toleransınızı test etmek isterseniz, bunu bir doktor gözetiminde yapmanız çok daha doğru olur.

Tavuk yumurtasına alerjiniz olmadığı halde bıldırcın yumurtasına alerjiniz olma ihtimali de vardır. Bu nedenle bir endişeniz varsa bir sağlık kurumuna ulaşın.

Bıldırcın yumurtasının ünü seneler içerisinde çok değişti çünkü eskiden yüksek kolesterol düzeyinden dolayı kalp dostu olmadığı düşünülüyordu fakat son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, gıdalardan alınan kolesterolün kalp damar sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi yok ve önemli olan gıdalardan alınan doymuş yağları kısıtlayabilmek.

Tavuk Yumurtası ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasından çok daha küçüktür.

Ancak boyutuna göre sarısı büyüktür. Yumurtanın içindeki besinlerin büyük kısmı sarısında olduğu için, bazı insanlar bıldırcın yumurtasının besin yoğunluğunun tavuk yumurtasından daha yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Yani ağırlığına göre besin değeri daha yüksek görülür.

Bıldırcın yumurtasında ağırlığına göre daha fazla yağ ve protein vardır. Demir ve riboflavin ise iki katıdır. B12 ise tavuk yumurtasına göre üçte bir oranda daha fazladır. Ancak tavuk yumurtasında daha fazla kolin vardır.

Bıldırcın yumurtasını bulması daha zordur ve daha pahalıdır. Boyutundan dolayı onu bir protein kaynağı olarak tüketmek isterseniz, daha fazla tüketmeniz gerekir. Bu da maliyet artışı anlamına gelir.

Bıldırcın yumurtası sağlıklıdır ancak besin değeri anlamında tavuk yumurtasından çok da üstün değildir. Bu nedenle onu beslenmenize eklemek veya eklememek size kalmış bir konu.

Nasıl Hazırlamalı ve Kullanmalı?

Bıldırcan yumurtası aynı tavuk yumurtası gibi hazırlanabilir ancak pişirme süresi boyutundan dolayı çok daha kısa olacaktır.

Haşladıktan sonra bir atıştırmalık olarak tüketilebilir, salatalara eklenebilir, yumurta salatasına özel bir tat katmak için doğranabilir.

Sonuç Olarak

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına karşı beklenmedik bir alternatiftir.

Ufaktır ancak vitamin, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Ancak tavuk yumurtasından daha pahalıdır ve pastörize edilmeden satıldığından, hamile kadınların ve bağışıklık sistemi olanların tamamen katı hale gelecek kadar piştikten sonra tüketmeleri önerilir.

Bıldırcın yumurtası beslenmenize protein kaynakları eklemenin sağlıklı ve lezzetli bir yoludur.

Bıldırcının yumurtasının yanı sıra tavuk yumurtası hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz ‘Yumuırta kaç kalori?‘ yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynaklar; 

https://greatist.com/health/quail-eggs-benefits#how-to-eat-them

https://www.webmd.com/diet/what-to-know-quail-eggs

https://www.healthline.com/nutrition/quail-eggs-benefits

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!