Beykoz Kundura’da yok yok: Performans, müzik, film ve çocuk atölyeleri

İstanbul’da kültür-sanat sahnesi yazın başlamasıyla birlikte epey canlandı. Öyle ki kış boyunca evde oturmaya alışmış bünyelerimiz bu bolluk karşısında şaşkına döndü biraz. Ama elbette çok çok mutlu bir şaşkınlık bu! Beykoz Kundura da bu etkinliklere ev sahipliği yapan mekanların başında geliyor. İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura’nın bu haftaki programı yine dolu dolu…

Kundura Sahne’nin İstanbul’u sahneye dönüştüren performansı Remote İstanbul, Perşembeden Pazar’a, dört gün boyunca yapay zeka İpek’in arkadaşlığı ve rehberliğinde şehri ve hayatı keşfe çağırıyor. Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği ve Boğaz’ın kıyısında film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali Cuma’dan Pazar’a BaBa ZuLa​, Korhan Futacı ve Kolektif İstanbul’un canlı müzikleri eşliğinde sessiz film gösterimleri ile devam ediyor. Kundura Hafıza Derneği’nin hafta sonu gerçekleşecek çocuk atölyeleri “Kundura Dedektifleri İz Peşinde” ve “Kundura Fabrikası’nda Bir Gün”, çocukları sergi turu, şaşırtıcı deneyler ve dioramaların da içinde olduğu eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkaracak. Ayrıntılı bilgi ve biletler beykozkundura.com’da!

İstanbul’un en gözde kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura’da bu hafta, filmden müziğe, performanstan çocuk atölyelerine, dolu dolu bir program sizi bekliyor.

Yapay zeka İpek ile İstanbul’u keşfet

Londra’dan Paris’e, Moskova’dan Taipei’ye, 50’den fazla şehirde düzenlenen performans serisi “Remote X”in İstanbul uyarlaması Remote İstanbul ikinci kez sahneyi şehrin kalbine taşıyacak. Kundura Sahne’nin Avrupa tiyatrosunun en önemli sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll​ ile ortaklığında hazırladığı performans, Perşembeden Pazar’a, dört gün boyunca Kadıköy’de gerçekleşecek. Kişiye özel hazırlanan kulaklıklarla, İpek adlı bir yapay zekanın arkadaşlığı ve rehberliğinde tura çıkaran performans, koşturmacada kaçırdığımız hayatın akışını hatırlatırken; pandemi zamanlarında uzak kaldığımız İstanbul’u dokusu, sesi ve renkleriyle yeniden görmeye davet edecek.

Rimini Protokoll​’ün kurucularından olan ve tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıdığı insansı robotlu meşhur performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” ile de tanıdığımız İsviçreli yönetmen ve sanatçı Stefan Kaegi’nin tasarladığı “Remote X”in İstanbul versiyonunu Jörg Karrenbauer yazıp yönetti. Kundura Sahne ile Lita YapımEvi ortak yapımı olan Remote İstanbul; Kadıköy Belediyesi işbirliğinde ve Tepe Nautilus AVM’nin katkılarıyla gerçekleşiyor. Perşembeden Pazar’a, dört gün boyunca Türkçe gerçekleşecek performansta, 15 Ağustos Pazar günü İngilizce seçeneği de sunulacak. Öğrenci 80 TL, Tam 120 TL olan Remote İstanbul biletleri beykozkundura.com adresinde satışta olacak.

Boğaz’ın kıyısında sessiz film ve müzik

Beykoz Kundura’da devam eden Bir Yaz Gecesi Festivali’nde ise, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri sizi bekliyor. 13 Ağustos Cuma akşamı, Abram Room’un imzasını taşıyan 1927 yapımı Sovyet Rusya filmi “Sofa und Bett / Bodrum Katı Aşıkları”, Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın müzikleri eşliğinde gösterilecek.

14 Ağustos Cumartesi akşamı, Türkçe saykedelik müziğin en önemli temsilcilerinden BaBa ZuLa sahnede olacak ve “Abwege / Dolambaçlı Yollar​” adlı 1928 yapımı Alman klasiğini yorumlayacak. Aynı gün ayrıca, geçen hafta hava koşulları nedeniyle iptal olan ve Altyazı sinema dergisinin düzenlediği “İzliyorum” sohbeti saat 19:15’te gerçekleşecek. Ali Deniz Şensöz ve Müge Turan’ın yürütücülüğünde Kundura Sahne’de yapılacak “Beykoz Kundura’da İzliyorum”a BaBa ZuLa’dan Murat Ertel katılacak.

15 Ağustos Pazar gecesi ise, sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Olga Preobrazhenskaya’nın Ivan Pravov ile birlikte yönettiği 1927 yapımı “The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları​” adlı film gösterilecek. İstanbul sahnelerinin en eğlenceli gruplarından Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde seyirciyle buluşacak film, iki kadının iç içe geçen öyküsünü anlatırken, 20’ler Rusya taşrasının ve köy hayatının güzelliğini görsel bir şölenle sunuyor.

Joy FM’in radyo sponsorluğunda düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali’nin canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimlerinin biletleri Öğrenci 50 TL, Tam 70 TL olarak beykozkundura.com​ adresinden satın alınabilir.

Çocuk atölyelerine bu hafta sonu da devam

Hafta sonu Beykoz Kundura’nın kapıları çocuklara da açık olacak. Kundura Hafıza Derneği’nin düzenlediği çocuk atölyeleri 14 Ağustos Cumartesi ve 15 Ağustos Pazar günleri çocukları oyunlar ve keşiflerle dolu eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkaracak. 8-10 ve 10-12 yaş aralığına yönelik yapılacak ve “Kundura Dedektifleri İz Peşinde” ile “Kundura Fabrikası’nda Bir Gün” adını taşıyan atölyeler, disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma yöntemleriyle çocuk ziyaretçilerinin deneyimini zenginleştirmeyi ve eğlenirken öğrenmelerini amaçlıyor. 13:00-15:00 saatleri arasında gerçekleşecek Kundura Dedektifleri İz Peşinde atölyesi, endüstri mirasını korumanın inceliklerini eğlenceli deneyler, dijital oyunlar ve videolarla anlatırken; 16:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşecek Kundura Fabrikası’nda Bir Gün adlı atölyede ise üç boyutlu modelleme tekniği dioramalarla çocuklar kendi binalarını ve makinelerini yaratacaklar.

Tüm malzemelerin Beykoz Kundura tarafından sağlanacağı atölyede ayrıca, atık malzemeler de kullanılacak ve geri dönüşümün önemi vurgulanacak. Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin’in tasarladığı ve 4D öğrenme (Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası) modeli olarak da bilinen Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden hazırlanan atölyelerin uygulayıcılığını psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik yürütecek. Haziran’da ziyaretçilere açılan ve Türkiye’nin sanayileşme tarihinin en önemli yapılarından Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihini anlatan “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi ile paralel kurgulanan atölyelerin biletleri 110 TL olarak beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.

Ayrıntılı bilgi için beykozkundura.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

REMOTE İSTANBUL

12 Ağustos 2021, Perşembe
13 Ağustos 2021, Cuma
14 Ağustos 2021, Cumartesi
15 Ağustos 2021, Pazar
Saat: 18:30
Başlangıç Noktası: Manolya Parkı – Koşuyolu, Kadıköy
Süre: 120’

BİR YAZ GECESİ FESTİVALİ

13 Ağustos 2021, Cuma
Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları​
(Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde)
14 Ağustos 2021, Cumartesi
Abwege / Dolambaçlı Yollar​
(Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde)​
15 Ağustos 2021, Pazar
The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları​
(Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde)
Saat: 21:00
Yer: Beykoz Kundura
Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

KUNDURA HAFIZA ÇOCUK ATÖLYELERİ

14 Ağustos 2021, Cumartesi
15 Ağustos 2021, Pazar
Saat:
13:00-15:00 Kundura Dedektifleri İz Peşinde
16:00-18:00 Kundura Fabrikası’nda Bir Gün
Yer: Beykoz Kundura
Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

Biletler: beykozkundura.com

Beykoz Kundura’ya ulaşım

Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir. Etkinlik için özel ayarlanan ücretsiz* Beşiktaş – Beykoz Kundura arası tekne hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sınırlı kapasite nedeniyle rezervasyon sistemiyle hizmet verilecektir. Rezervasyon yaptırmak için lütfen buraya tıklayınız.

Geliş: BEŞİKTAŞ – BEYKOZ KUNDURA
Hareket saati: 18:30
Kalkış Noktası: Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtım

Dönüş: BEYKOZ KUNDURA – BEŞİKTAŞ – KADIKÖY*
Hareket saati: Etkinlik bitiminden hemen sonra hareket edecektir.
*Beykoz Kundura İskelesi’nden kalkacak tekne önce Beşiktaş’a uğrayacak, ardından Kadıköy’e gidecektir.

Beykoz İskelesi – Beykoz Kundura arasında saat 19.00 itibarıyla 30 dakikada bir hareketle hizmet veren ücretsiz ring servisinden faydalanabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!