Yeşil çayın en yeni alternatifi: Beyaz çay içmek için 3 neden

Çay tüketimi konusunda oldukça iddialı bir ülkeyiz. Hatta bu iddiamız tescillenmiş ve geçtiğimiz yıllarda Dünya Çay Raporuna göre yılık kişi başı çay tüketiminde Türkiye 3,5 kilogramla birinci sırada yer almış. Elbette yoğun olarak tüketmeye alışkın olduğumuz, geleneklerimizin de göz bebeği olan siyah çay. Yıllar yeşil çay içme alışkanlığımızı da geliştirdi ve ona da alıştık. Şimdi bir de özellikle son yıllarda popülerliği artan beyaz çay var.

Aslında bu üç çay çeşidi de camellia sinensis isminde tek bir çeşit bitkiden elde ediliyor. Bu bitkinin farklı işleme yöntemlerine tabi tutulmasıyla değişik lezzetteki bu çaylar elde edilebiliyor. Beyaz çay, bu üç çay içinde en az işlenenidir diyebiliriz, bu nedenle de antioksidan kapasitesinin çok yüksek olduğu düşünülür. Fakat beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay kadar popüler olmadığı için hakkında yapılan araştırma sayısı da onlar kadar çok değil. Gelin beyaz çay içmek için 3 nedene birlikte bakalım:

Beyaz çay içmek için 3 neden

1. Antioksidan içerir

Araştırmalar, beyaz çayın da yeşil çaya benzer şekilde antioksidan kapasitesinin yüksek olduğunu söylüyor. Beyaz çay da diğer çaylarda olduğu gibi kateşin adı verilen bir tür polifenol içeriyor. Beyaz çayın antioksidan içeriği yeşil çaydan daha az ama siyah çay oolong çaydan da daha yüksek. Polifenoller, vücudu serbest radikallerin zarar görmesine karşı koruyarak kronik inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olurlar.

2. Kalbini korur

Beyaz çay içerdiği polifenollerle kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin desteklenmesine ve kötü kolesterol seviyelerinin dengelenmesine de yardımcı olabilir. American Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmaya göre; günde üç bardak veya daha fazla çay içen insanlar % 21 daha düşük kalp hastalığı riskine sahipler.

3. Kilo vermeye yardımcı olabilir

Yapılan bazı çalışmalar beyaz çayın metabolizma hızını artırarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca yeşil çayda bulunan ve kilo kaybına olan katkılarıyla araştırmalara konu olan EGKG isimli antioksidan madde, beyaz çayda da bulunur.

Beyaz çay, siyah ve yeşil çay kadar gündemde olan bir çay çeşidi değil. Dolayısıyla onunla ilgili yapılan çalışmalar da diğerleri kadar anlamlı ve çok değil. Beyaz çay içmenin ve uzun süreli kilo kaybının etkileri üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, yeşil çaya alternatif olarak tüketilebileceği bir gerçek.

Nasıl içilir?

Konu çay olunca tavsiyem sıcak olarak içmen konusunda. Havalar ısındıkça soğuk çay içme fikri de güzel gelebiliyor ama demlenmiş sıcak çayın polifenol içeriğinin daha yüksek olduğunu unutma. Buzlu çaylarda polifenol içeriği azalıyor.   

 

İlginizi çekebilir: Önleminizi alın: Yetersiz D vitamininin 5 belirtisi

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam