Beslenme tercihlerinizi daha sağlıklı hale getirmek için 10 öneri

Dondurulmuş bir pizzayı hızlıca fırına atıp yedikten sonra vücudumuzu gereksiz kalorilerle ve sağlıksız içeriklerle baş başa bırakmak yerine birkaç temel malzeme ile kolayca hazırlanabilecek ev yapımı bir pizza kulağa ve mideye çok daha hoş gelmiyor mu? Ya da yüksek şeker miktarları ile anlık olarak enerjimizi artırdığını düşündüğümüz ama sonrasında ani enerji düşüklüğüne ve kan şekerinde dalgalanmalara sebep olan şekerli içecekler, paketli atıştırmalıklar, dondurmalar yerine buz gibi ev yapımı dondurulmuş yoğurtlar, bol limonlu mineralli sular ve bir avuç kuruyemiş size kendinizi daha iyi hissettirmez mi? Beslenme tercihleri sağlıklı alternatiflerle değiştirildiğinde vücudun gereksiz yükler almaması sağlanabilir.

Rafine şeker, ne yazık ki tükettiğimiz birçok yiyecek ve içeceğin içerisinde yüksek miktarlarda bulunuyor. Cilt sorunlarından, obeziteye; kalp rahatsızlıklarından, diyabete kadar birçok alanda olumsuz etkileri olan şeker, her ne kadar çekici ve çoğu zaman karşı konulmaz gözükse de insan sağlığına ciddi zararları olan bir madde. Şeker alımı arttıkça vücut ona bağımlı hale geliyor ve daha çok tüketme isteği uyanıyor. Bunun önüne geçebilmek için de günlük tüketilen şeker miktarının farkında olmak, azaltmak ve mümkünse sıfıra indirmek gerekiyor.

Sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan enerjik bir beden ancak sağlıklı tercihlerde bulunarak, doğru ve dengeli beslenerek, düzenli hareket ederek sağlanıyor. Bol miktarda şeker ve katkı maddesi içeren paketli ürünlere yönelmeden önce sağlıklı alternatifleri gözden geçirmek, anlık isteğin karşısında durup doğru besin tercihlerinde bulunmak oldukça önemli. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için bu yazıyı bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. İşte basit birkaç değişiklik ile yemek tercihlerinizi daha sağlıklı bir hale getirmek için öneriler:

Kaynak: greatist