“Ben”den Laniakea’ya: Her insan zihniyle sınırları ölçülemeyen bir cennet mi?

“Her gün yeni ve farklı bilgiler öğrendiğim için kendimi çok şanslı ve iyi hissediyorum.”

Gökbilimle ilgilenenlerin ve uzmanların bildiği bir kelime “Laniakea”, Hawaii dilinde “sınırları ölçülemeyen cennet” anlamına geliyor. 2014 yılında Nature dergisinde “Laniakea” keşfi, resimleri ve detayları yayınlanmış. Yani astronomlar Samanyolu galaksimize de ev sahipliği yapan galaktik süperküme Laniakea”yı fark etmişler.

Gezegenimiz Dünya’nın da yer aldığı Samanyolu galaksisi, yeni haritada Laniakea süperkümesinin uçlarında neredeyse nokta kadar kalıyor. Laniakea’nın ipe dizilmiş incilerden oluşan insan beynindeki nöronların iletişimine benzer olağanüstü yapısı dikkate değer.

Saman Yolu (resimdeki küçük mavi nokta), 520 milyon ışık yılı boyunca uzanan galaktik süperkümesi  Laniakea’nın (turuncu ile çevrili olan bölge) kenarına doğur bir yerde yer almakta. Galaksiler (beyaz noktalar) merkezde bir noktaya doğru akmakta, bu da beyaz çizgiler halinde gösterilmekte.
İnsan beynindeki sinir hücresi ağlarının Laniakea ile benzerliği

Düşünce üreten zihnimiz, beynimizden kaynaklanır. Beynimizin de yapı taşı sinir hücreleri ve bunun bağlantılarıdır. Yakın zamanda yapılan çalışmalar Laniakea yani sınırları ölçülemeyen cennet ile beynimizdeki sinir hücrelerinin birbirleriyle bağlantılarının benzerliğine dikkat çekmektedir. Her insan zihniyle “sınırları ölçülemeyen cennet”tir.  

Yukarıdaki kesit, Laniakea süperkümesinin bağlantılarını, aşağıda kiyse insan beynindeki sinir hücrelerinin bağlantılarını gösteriyor.
Solda beynimizde bulunan sinir hücreleri ve bağlantılarını, sağda evren ve bağlantılarını görüyorsunuz.

Laniakea’yı ve daha başka harika bilgileri değerli Hocam Prof. Dr. Türker Kılıç’ın yeni başlayan Tıp Fakültesi öğrencilerine ilham veren açılış konuşmasından öğrendim. Sizlerle de paylaşmak isterim:

"50 Yılda Yaşamdan Ne Öğrendim?" Prof. Dr. Türker Kılıç

İlginizi çekebilir: Beynin mağaraları: Bilinçdışı dürtüler ve bilinçdışı zihin

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Kaynaklar:
Tully RB et al. The Laniakea supercluster of galaxies. Nature 2014 
irfu.cea.fr
vimeo.com
ifa.hawaii.edu

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam