Bel, sırt ve kalça ağrılarından kurtulun: İliopsoas kası için 3 etkili egzersiz

İliopsoas kası, hem omurgaya (lumbar vertebra), hem leğen kemiğine (pelvis), hem de kalça kemiğine (femur) bağlanan tek kas grubudur. Böylece, hem omurganın hem de kalça ekleminin hareketlerinden etkilenmektedir.

İliopsoas kası, postürün sağlıklı olmasında en önemli kaslardan biridir ve esneme, germe egzersizleri yapmadığımız zaman kısalır, kısalmaya bağlı bel, sırt ağrıları veya kalça ağrısı oluşur.

İliopsoas kası kısaldığında, sırtımızla kalçamız arasında yer alan bel açısı artar ve bu bel ağrısını daha fazla tetikler.

İliopsoas bozuklukları, atletlerde %36’ya varan oranlarda kronik kalça ağrısı, %30’lara varan oranlarda akut kalça ağrılarına neden olmaktadır.

İliopsoas kas kısalığına bağlı bel, kalça ve sırt ağrılarınız için aşağıdaki 3 egzersiz hem psoas kasınızı uzatacak, hem de ağrılarınızı giderecektir:

Psoas / Hip Flexor Stretch – Active Isolated Stretching

Sevgiler…

Referanslar:

1.Anderson CN. Iliopsoas pathology, diagnosis, and treatment. Clin Sports Med. 2016; 35:419-433.
2.Jorgensson A. The iliopsoas muscle and the lumbar spine. Australian Journal of Physiotherapy.1993; 39; 125-132.

İlginizi çekebilir: Doğru beslenmeyle bedenimizdeki inflamasyonu azaltabilir miyiz?

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam