Beklentileri aşan tasarımlar: Geçmişten günümüze çamaşır makinelerinin evrimi 

Teknolojinin her geçen gün ilerleme kaydetmesiyle günlük hayattaki belli başlı sorumluluklarımız da daha kolay hale gelmeye başladı. Teknolojinin hayatlarımıza kattığı rahatlığa fazlasıyla alıştık. Ancak şimdi oldukça pratik bir şekilde yaptığımız bazı işler bundan yıllar önce bu kadar da kolay değildi. Bu teknolojilerden biri de çamaşır makinesi! Çamaşır makinelerinin olmadığı bir hayatı düşünebiliyor musunuz?

Şimdilerde düşünmesi kabus gibi olsa da bir zamanlar elde yıkanmak zorunda kalan çamaşırlara kurtarıcı gibi çare olan çamaşır makinelerinin teknoloji sayesinde nasıl evrim geçirdiğine gelin yakından bakalım.

Dere kenarlarına akın: Elde yıkanan çamaşırlar

Yüzyıllar boyunca kadınlar çamaşırlarını dere veya akarsu kenarlarında ya da evlerinde leğenlerin içinde el gücüyle ovarak yıkadılar. Akarsuların olmadığı yerlerde çamaşırlar, demir ya da bakır leğenler içinde yıkanırdı. Çamaşırlarını el gücüyle yıkamak zorunda kalan kadınlara çocuklar da yardımcı olurdu. 18. yüzyılın sonlarına kadar başka bir çamaşır yıkama yöntemi yoktu.

İlk çamaşır makinesi 1782 yılında icat edildi

Londra’da Henry Sidgier, 1782 yılında ilk çamaşır makinesini icat etti. Ahşaptan tekne şeklinde olan makine, insan gücüyle çalışıyordu. Yıkama süreci uzun, yorucu ve zahmetliydi. Neyse ki, tasarımında bulunan iki taraflı merdane, hem sıkma işlemini yapıyor hem de kırışıklığı azaltıyordu.

Çamaşır makineleri gelişim gösteriyor

Takvimler 1791 yılını gösterdiğinde, Ferguson Hardie isimli bir mucit, çamaşır makinelerindeki merdaneleri çift taraflı yaparak işi biraz kolaylaştırdı ancak yine de çamaşır makineleri çok yaygın olamadığından çoğu evde çamaşırlar evde yıkanmaya devam ediyordu. 

Bu hayat kolaylaştıran icat her eve giremese de yıllar içinde çamaşır makineleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam etti. 1851 yılında tamburlu çamaşır makinesinin patenti alındı. 1908 yılına kadar farklı kişiler tarafından birçok ilginç tarzda çamaşır makinesi icat edilmeye devam edildi. 1908 yılında Alva John Fisher ise günümüzdeki çamaşır makinelerine en yakın makineyi icat etti. Makinenin içerisinde yatay olarak yerleştirilen metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Bu makineler üstten kapaklıydı ve çamaşırlar üst kısımından makinenin iç kısmına yerleştiriliyordu. 

1924’te kurutma makineleri sahneye çıktı

Çamaşır yıkama teknolojileri ve icatları gün geçtikçe hız kazandı. Hem çamaşır makineleri gelişti hem de kurutma makineleri sahneye çıktı. 1924 yılında icat edilen çamaşır kurutma makinelerinden 6 yıl sonra 1930’da çamaşır makinelerine ilk program özellikleri eklendi. İlk tam otomatik çamaşır makinesi ise 1937’de icat edildi. 1940′lı yıllardan itibaren otomatik çamaşır makineleri evlere girmeye başladı ve hayatları kolaylaştırmaya devam etti. 

Bilinen tasarıma doğru

Çamaşır makineleri icat edildiği günden bugüne teknolojiyle birlikte insanoğlunun hayatını kolaylaştırmak için durmadan gelişti. Çamaşır makinelerinin ülkemize gelişi ve evlere girmeye başlamasıysa 1950’li yıllarda oldu. Günümüzdeki makinelere en yakın olan çamaşır makineleri ise 1980’lerin sonunda ortaya çıkmaya başladı. Daha önce kullanılan üstten kapaklı olan makineler, günümüzdeki görüntüsüne daha yakın bir hale geçerek önden kapaklı bir tasarım aldı. Zaman içerisinde gelişen teknolojilerle birlikte çamaşır makineleri de gelişti. Çamaşır makinelerinin hem yıkama kapasiteleri arttı hem de yıkama programları çeşitlenerek hayatı kolaylaştırmaya devam etti. Farklı teknolojiler çamaşır makinelerinin çalışma sistemine entegre edildi, tasarımlar ön plana çıktı. Hayatımızı kolaylaştıran çamaşır makineleri tüm bu gelişmelerin ışığında teknoloji harikası tasarımlara dönüştü. 

Günümüze geldiğimizde: Beklentileri aşan Siemens avantgarde

Teknolojinin imkanlarından faydalanmak harika, hele bir de teknolojik ürünler harika tasarımlarla bir araya geliyorsa. Evlerinde son teknolojilere yer vermek isteyenler, tasarım konusunda dikkat çeken ürünlere ilgi gösteriyor. 

Trendleri yakından takip edenler ve en iyisini arayanlar, çamaşır makinesi söz konusu olduğunda evlerinde özel ürünlere yer vermek istiyor. Beklentileri karşılamak için değil onları aşmak için tasarlanan Siemens avantgarde, sıra dışı özellikleriyle dikkat çekiyor. 10 kg yıkama kapasitesine sahip Siemens avantgarde çamaşır makineleri, home connect bağlantılı ve Sensofresh teknolojisi ile i-dos teknolojilerine sahip.

Tasarım zevkine sahip ileri görüşlü kullanıcılar için tasarlanan Siemens avantgarde çamaşır makineleri, mavi ışık halkası ve eğimli siyah panel gibi devrim niteliğindeki tasarımlarıyla normal beyaz eşyadan ziyade birer sanat eseri gibi.

Wi-Fi özellikli Home Connect çamaşır makineleri, çamaşır doldurma ve boşaltma işini sizin yerinize yapamıyor ama çamaşırlarınızı yıkanırken size daha fazla esneklik kazandıracak heyecan verici özellikler sunuyor. Home Connect uygulaması ile çamaşır makinenizi istediğiniz her an, bulunduğunuz her yerden başlatabilir, çamaşırlarınız hazır olduğunda ise anlık bildirim alabilirsiniz.

Peki, geleceği evinize getirmeye ve dünyanın çamaşır makineleri için yapılmış ilk hassas dozaj sistemi i-Dos ile tanışmaya ne dersiniz? i-Dos, çamaşır yıkarken sıkça sorulan “Çamaşırların ne kadar deterjana ihtiyaçları var?” sorusunu ortadan kaldırıyor ve her yıkama için doğru deterjan miktarını otomatik olarak belirleyerek hassas bir şekilde dağıtıyor. 

Siemens avantgarde çamaşır makinelerinde, devrim niteliğindeki koku giderme özelliği olan sensoFresh programı da yer alıyor. sensoFresh, hassas ve makinede yıkanmayan kumaşlar için bile çok kısa sürede ve yıkama yapmadan etkili bir koku giderme olanağı sunuyor. 

En iyisini isteyenler için tasarlanan Siemens avantgarde çamaşır makinelerini keşfetmek için tıklayın.

 

Geçmişten günümüze çamaşır makinelerinin evrimini paylaştığımız bu içerik Siemens Ev Aletleri katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!